REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?

Subskrybuj nas na Youtube
Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera? /fot. Fotolia
Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera? /fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Decydując się na zakup mieszkania lub domu z rynku pierwotnego trzeba znaleźć odpowiednią nieruchomość, ale też dewelopera, który będzie godny zaufania. Czy potencjalni kupujący w ogóle sprawdzają na ile rzetelny jest deweloper przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie? A jeśli tak, jakie mają na to sposoby.

REKLAMA

Podczas  Badania dotyczącego preferencji i satysfakcji z zakupu mieszkania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie serwisu Otodom.pl pytano uczestników o różne aspekty zakupu mieszkania. W badaniu wzięło udział 510 osób, które w ostatnim czasie kupiły mieszkanie lub dom w inwestycji deweloperskiej nie starszej niż 2 lata, w jednym z pięciu największych miast Polski (Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu lub Poznaniu). Jedynie co piąta z nich wskazała jako wadę mieszkania z rynku pierwotnego możliwość bankructwa dewelopera. Tak niski odsetek świadczy o dużym zaufaniu dla tego rodzaju firm, mimo że upadłość dewelopera oznacza dla kupującego spore problemy.

REKLAMA

Zaledwie co dziesiąty ankietowany uznał, że jednym z najważniejszych kryteriów decydujących o wyborze konkretnego mieszkania lub domu jest wiarygodność dewelopera. Jednak z drugiej strony, aż 80% osób sprawdziło dewelopera przed dokonaniem zakupu nieruchomości. Korzystali oni z trzech podstawowych metod, często łącząc je ze sobą, co obrazuje poniższy wykres.

Zobacz serwis: Inwestycje

Gdzie potencjalni klienci sprawdzają wiarygodność dewelopera?

REKLAMA

Najwięcej badanych (58%) szukało informacji o deweloperze za pomocą internetu. Analitycy z Działu Badań i Analiz Grupy Emmerson S.A. wyliczają jakie daje to możliwości w zakresie sprawdzenia wiarygodności firmy. Najczęściej wykorzystywanym źródłem informacji jest strona internetowa dewelopera, gdzie znajdują się ogólne informacje o podmiocie oraz jego inwestycjach, tych obecnych oraz już realizowanych. Kolejnym źródłem są fora internetowe, gdzie osoby mające do czynienia z danym deweloperem dzielą się doświadczeniami z innymi. Ważnym punktem może być Krajowy Rejestr Sądowy, w którym opisane są najważniejsze informacje, m.in. siedziba przedsiębiorstwa, forma prawna oraz nazwiska osób reprezentujących. Widnieją tam także zapisy dotyczące upadłości, czy likwidacji spółki.

Zdecydowanie mniej osób, bo tylko 1/3, korzystała z opinii znajomych oraz rodziny. Podobna liczba odwiedzała miejsca poprzednich inwestycji dewelopera, którego chcieli sprawdzić. Inne metody, wybrane przez zaledwie 2% respondentów, to m.in. sprawdzenie rejestru dłużników, bezpośrednia rozmowa z deweloperem oraz skorzystanie z porady prawnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Dom i prawo

To czy deweloper jest wiarygodny okazało się nieistotne dla 16% respondentów. Te osoby nie sprawdziły w żaden sposób czy deweloper, od którego zamierzają kupić mieszkanie lub dom, jest godny zaufania. Jednak w porównaniu z rokiem poprzednim widać dużą zmianę, ponieważ odsetek takich osób spadł aż o 7 punktów procentowych.

Agata Polińska z serwisu Otodom.pl zauważa, iż jak wskazują wyniki przeprowadzonego badania reputacja dewelopera nie jest czynnikiem wiodącym przy wyborze konkretnego mieszkania lub domu. Jednak nie można powiedzieć, że nie jest ona ważna. Niesprawdzona  firma może przysporzyć wiele kłopotów. W najgorszym wypadku sprawa może nawet zakończyć się w sądzie, gdzie trzeba będzie dochodzić swoich racji. Właśnie dlatego warto zweryfikować wiarygodność dewelopera, z którym zamierzamy podpisać umowę. Gdyby jeden z deweloperów okazał się mało wiarygodny, zawsze możemy skorzystać z usług innego, zwłaszcza że w ostatnim czasie obserwujemy wysyp nowych inwestycji w dużych miastach.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA