REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?

Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera? /fot. Fotolia
Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera? /fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Decydując się na zakup mieszkania lub domu z rynku pierwotnego trzeba znaleźć odpowiednią nieruchomość, ale też dewelopera, który będzie godny zaufania. Czy potencjalni kupujący w ogóle sprawdzają na ile rzetelny jest deweloper przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie? A jeśli tak, jakie mają na to sposoby.

REKLAMA

Podczas  Badania dotyczącego preferencji i satysfakcji z zakupu mieszkania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie serwisu Otodom.pl pytano uczestników o różne aspekty zakupu mieszkania. W badaniu wzięło udział 510 osób, które w ostatnim czasie kupiły mieszkanie lub dom w inwestycji deweloperskiej nie starszej niż 2 lata, w jednym z pięciu największych miast Polski (Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu lub Poznaniu). Jedynie co piąta z nich wskazała jako wadę mieszkania z rynku pierwotnego możliwość bankructwa dewelopera. Tak niski odsetek świadczy o dużym zaufaniu dla tego rodzaju firm, mimo że upadłość dewelopera oznacza dla kupującego spore problemy.

REKLAMA

Zaledwie co dziesiąty ankietowany uznał, że jednym z najważniejszych kryteriów decydujących o wyborze konkretnego mieszkania lub domu jest wiarygodność dewelopera. Jednak z drugiej strony, aż 80% osób sprawdziło dewelopera przed dokonaniem zakupu nieruchomości. Korzystali oni z trzech podstawowych metod, często łącząc je ze sobą, co obrazuje poniższy wykres.

Zobacz serwis: Inwestycje

Gdzie potencjalni klienci sprawdzają wiarygodność dewelopera?

REKLAMA

Najwięcej badanych (58%) szukało informacji o deweloperze za pomocą internetu. Analitycy z Działu Badań i Analiz Grupy Emmerson S.A. wyliczają jakie daje to możliwości w zakresie sprawdzenia wiarygodności firmy. Najczęściej wykorzystywanym źródłem informacji jest strona internetowa dewelopera, gdzie znajdują się ogólne informacje o podmiocie oraz jego inwestycjach, tych obecnych oraz już realizowanych. Kolejnym źródłem są fora internetowe, gdzie osoby mające do czynienia z danym deweloperem dzielą się doświadczeniami z innymi. Ważnym punktem może być Krajowy Rejestr Sądowy, w którym opisane są najważniejsze informacje, m.in. siedziba przedsiębiorstwa, forma prawna oraz nazwiska osób reprezentujących. Widnieją tam także zapisy dotyczące upadłości, czy likwidacji spółki.

Zdecydowanie mniej osób, bo tylko 1/3, korzystała z opinii znajomych oraz rodziny. Podobna liczba odwiedzała miejsca poprzednich inwestycji dewelopera, którego chcieli sprawdzić. Inne metody, wybrane przez zaledwie 2% respondentów, to m.in. sprawdzenie rejestru dłużników, bezpośrednia rozmowa z deweloperem oraz skorzystanie z porady prawnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Dom i prawo

To czy deweloper jest wiarygodny okazało się nieistotne dla 16% respondentów. Te osoby nie sprawdziły w żaden sposób czy deweloper, od którego zamierzają kupić mieszkanie lub dom, jest godny zaufania. Jednak w porównaniu z rokiem poprzednim widać dużą zmianę, ponieważ odsetek takich osób spadł aż o 7 punktów procentowych.

Agata Polińska z serwisu Otodom.pl zauważa, iż jak wskazują wyniki przeprowadzonego badania reputacja dewelopera nie jest czynnikiem wiodącym przy wyborze konkretnego mieszkania lub domu. Jednak nie można powiedzieć, że nie jest ona ważna. Niesprawdzona  firma może przysporzyć wiele kłopotów. W najgorszym wypadku sprawa może nawet zakończyć się w sądzie, gdzie trzeba będzie dochodzić swoich racji. Właśnie dlatego warto zweryfikować wiarygodność dewelopera, z którym zamierzamy podpisać umowę. Gdyby jeden z deweloperów okazał się mało wiarygodny, zawsze możemy skorzystać z usług innego, zwłaszcza że w ostatnim czasie obserwujemy wysyp nowych inwestycji w dużych miastach.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA