Mieszkanie dla Młodych - deweloperzy o zmianach
REKLAMA
REKLAMA
W czerwcu Sejm kolejny raz znowelizował ustawę o przyznawaniu dopłat z rządowego programu wspomagającego zakup mieszkania przez osoby młode. Ze względu na niewielkie zainteresowanie w 2014 roku stopniowo zostają wprowadzane poprawki, które mają otworzyć projekt na szerszy audyt.
REKLAMA
Zmiany w programie
Ostatnie zmiany są znaczące dla rodzin, które posiadają dwoje i więcej dzieci – dopłata dla takich rodzin wzrośnie. Dla tych, którzy wychowują troje i więcej dzieci znaczące będzie, że została zniesiona granica wieku (która do niedawna wynosiła 35 lat) i co istotne – warunek posiadania pierwszego mieszkania – Dla naszych klientów zmiany będą korzystne, nawet ci, którzy mają już własne mieszkanie, będą mogli przenieść się na nasze zaciszne osiedla – mówi Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building.
Zobacz serwis: Dom i prawo
Zwiększy się również kwota dofinansowania dla rodzin wielodzietnych – Duże rodziny mogą liczyć na dofinansowanie o wartości nawet 30% mieszkania, to znacznie ułatwi wymianę mieszkania na większe – mówi Marek Smogór, Prezes Atrium Grunwald. W związku ze zmianami zaproponowanymi przez rząd kwoty wsparcia będą o wiele
wyższe – Tak naprawdę rodzina może zaoszczędzić nawet 100 000 złotych – mówi
Marlena Zapalska, Prezes spółki Proxin Ogrody. Jeśli rodzina ma dwoje i więcej dzieci warto więc poczekać kilka tygodni z zaciągnięciem kredytu, nowelizacja ustawy zwiększy dopłatę praktycznie o połowę. Dla osób wychowujących dzieci zwiększona zostanie również minimalna powierzchnia mieszkania, od której liczona jest ulga z 50 do 65 mkw. Tu warto jednak pamiętać, że wysokość dopłaty zależy od wskaźnika ceny, który jest ustalony na dany rejon.
MdM a rynek wtórny
Znaczącą zmianą będzie dołączenie do programu mieszkań z rynku wtórnego. Większość zapytanych deweloperów jest tego samego zdania, dzięki wprowadzonym poprawkom wzrośnie popularność programu, co przyciągnie nowych klientów. Włączenie rynku wtórnego do MdM-u w dużych miastach, gdzie rynek deweloperski jest mocno rozwinięty nie wpłynie znacznie na sprzedaż – Klient kupujący u dewelopera otrzymuje gwarancję na mieszkanie, poza tym może urządzić je jak tylko zechce, nowe mieszkanie jest również łatwiej wynająć, a wielu kupujących to właśnie inwestorzy – mówi Roma Peczyńska, dyrektor e-markeingu RED - Real Estate Development. Podobnie o zmianach wypowiada się Paweł Wunderse, Kierownik Sprzedaży Mieszkań z nowopowstającej inwestycji Nowe Piotrowo - Różnica pomiędzy limitami cenowymi będzie na tyle wysoka, że dostępność mieszkań z rynku wtórnego będzie okrojona. Do tego dochodzi jeszcze jeden argument – Rynek pierwotny i wtórny to dwa zupełnie różne rodzaje nieruchomości, co oznacza, że target jest różny – mówi Agata Nowaczyk z poznańskiego biura sprzedaży Ekonbud-Fadom.
Zobacz serwis: Budowa i remont
Zmiany a ceny mieszkań i wkład własny
Do tej pory, przez sześć kwartałów funkcjonowania MdM-u, ceny mieszkań były dostosowane do wymogów tego programu. Póki co, utrzymują się one na podobnym poziomie. O tym czy zmienią się one wraz z kolejnymi nowelizacjami dowiemy się za jakiś czas. Wszystkim zachowawczym radzimy jednak nie zwlekać z kupnem i zdecydować się już teraz, kiedy ceny są jeszcze takie same. Warto również pamiętać, że sięgając po kredyt z dopłatą nie będziemy mogli przez pięć lat sprzedać, wynająć, a nawet użyczyć mieszkania.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.