REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkanie dla Młodych - deweloperzy o zmianach

Mieszkanie dla młodych 2015 r. /fot. Fotolia
Mieszkanie dla młodych 2015 r. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Deweloperzy zapewniają, że popyt na mieszkania z rynku pierwotnego nie maleje. Czy dołączenie do programu mieszkań z rynku wtórnego ostudzi zapał deweloperów?

W czerwcu Sejm kolejny raz znowelizował ustawę o przyznawaniu dopłat z rządowego programu wspomagającego zakup mieszkania przez osoby młode. Ze względu na niewielkie zainteresowanie w 2014 roku stopniowo zostają wprowadzane poprawki, które mają otworzyć projekt  na szerszy audyt.

REKLAMA

Zmiany w programie

Ostatnie zmiany są znaczące dla rodzin, które posiadają dwoje i więcej dzieci – dopłata dla takich rodzin wzrośnie. Dla tych, którzy wychowują troje i więcej dzieci znaczące będzie, że została zniesiona granica wieku (która do niedawna wynosiła 35 lat) i co istotne – warunek posiadania pierwszego mieszkania – Dla naszych klientów zmiany będą korzystne, nawet ci, którzy mają już własne mieszkanie, będą mogli przenieść się na nasze zaciszne osiedla – mówi Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building.

Zobacz serwis: Dom i prawo

Zwiększy się również kwota dofinansowania dla rodzin wielodzietnych – Duże rodziny mogą liczyć na dofinansowanie o wartości nawet 30% mieszkania, to znacznie ułatwi wymianę mieszkania na większe – mówi Marek Smogór, Prezes Atrium Grunwald. W związku ze zmianami zaproponowanymi przez rząd kwoty wsparcia będą o wiele
wyższe – Tak naprawdę rodzina może zaoszczędzić nawet 100 000 złotych – mówi
Marlena Zapalska, Prezes spółki Proxin Ogrody. Jeśli rodzina ma dwoje i więcej dzieci warto więc poczekać kilka tygodni z zaciągnięciem kredytu, nowelizacja ustawy zwiększy dopłatę praktycznie o połowę. Dla osób wychowujących dzieci zwiększona zostanie również minimalna powierzchnia mieszkania, od której liczona jest ulga z 50 do 65 mkw. Tu warto jednak pamiętać, że wysokość dopłaty zależy od wskaźnika ceny, który jest ustalony na dany rejon.

MdM a rynek wtórny

Znaczącą zmianą będzie dołączenie do programu mieszkań z rynku wtórnego. Większość zapytanych deweloperów jest tego samego zdania, dzięki wprowadzonym poprawkom wzrośnie popularność programu, co przyciągnie nowych klientów. Włączenie rynku wtórnego do MdM-u w dużych miastach, gdzie rynek deweloperski jest mocno rozwinięty nie wpłynie znacznie na sprzedaż – Klient kupujący u dewelopera otrzymuje gwarancję na mieszkanie, poza tym może urządzić je jak tylko zechce, nowe mieszkanie jest również łatwiej wynająć, a wielu kupujących to właśnie inwestorzy – mówi Roma Peczyńska, dyrektor e-markeingu RED - Real Estate Development. Podobnie o zmianach wypowiada się Paweł Wunderse, Kierownik Sprzedaży Mieszkań z nowopowstającej inwestycji Nowe Piotrowo -  Różnica pomiędzy limitami cenowymi będzie na tyle wysoka, że dostępność mieszkań z rynku wtórnego będzie okrojona. Do tego dochodzi jeszcze jeden argument – Rynek pierwotny i wtórny to dwa zupełnie różne rodzaje nieruchomości, co oznacza, że target jest różny – mówi Agata Nowaczyk z poznańskiego biura sprzedaży Ekonbud-Fadom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Budowa i remont

Zmiany a ceny mieszkań i wkład własny

Do tej pory, przez sześć kwartałów funkcjonowania  MdM-u, ceny mieszkań były dostosowane do wymogów tego programu. Póki co, utrzymują się one na podobnym poziomie. O tym czy zmienią się one wraz z kolejnymi nowelizacjami dowiemy się za jakiś czas. Wszystkim zachowawczym radzimy jednak nie zwlekać z kupnem i zdecydować się już teraz, kiedy ceny są jeszcze takie same. Warto również pamiętać, że sięgając po kredyt z dopłatą nie będziemy mogli przez pięć lat sprzedać, wynająć, a nawet użyczyć  mieszkania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA