REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działalność gospodarcza w mieszkaniu kupionym w programie „Mieszkanie dla Młodych”

Rodzina nieruchomości Fotolia
Rodzina nieruchomości Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W mieszkaniu, które kupiliśmy z dofinansowania programu "Mieszkanie dla Młodych" można zarejestrować działalność gospodarczą. W takiej sytuacji, należy jednak brać pod uwagę kilka istotnych kwestii.

Pan Paweł kupił mieszkanie, na które zaciągnął kredyt z dofinansowaniem MdM. Mieszka w nim już rok, a wkrótce planuje założenie własnej działalności gospodarczej. Firmę chciałby zarejestrować właśnie w tym mieszkaniu, ale obawia się, że tym samym będzie musiał zwrócić część udzielonego finansowego wsparcia. W ramach pierwszego tekstu z cyklu „Kredyt MdM w szczegółach”, przygotowanego przez firmę Topnorma, sprawdzamy, czy obawy pana Pawła są słuszne.

REKLAMA

Dofinansowanie kredytu MdM jest możliwe przy spełnieniu określonych warunków, które obowiązują nie tylko podczas podpisywania umowy kredytowej, ale także w ciągu 5 lat od zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności mieszkania. Zgodnie z ustawą regulującą zasady dofinansowania MdM, w tym czasie nie może być między innymi zmieniony sposób użytkowania mieszkania objętego finansowym wsparciem.

Zobacz: Założenia programu "Mieszkanie dla młodych

Wsparcie w ramach MdM podlega zwrotowi (w odpowiednio ustalonej części), gdy nabywca mieszkania w ciągu 5 lat od dnia zawarcia umowy od ustanowienia lub przeniesienia własności lokalu:

  1. Dokona zbycia prawa własności lub współwłasności lokalu mieszkalnego;
  2. Wynajmie lub użyczy mieszkanie lub jego część innej osobie;
  3. Dokona zmiany sposobu użytkowania mieszkania lub jego części w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb finansowych;
  4. Uzyska prawo własności lub współwłasności innego mieszkania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O powyższych przypadkach nabywca lokalu w kredycie z dofinansowaniem MdM ma obowiązek poinformować Bank Gospodarstwa Krajowego w terminie 30 dni od ich zaistnienia, natomiast do zwrotu części udzielonego wsparcia w ciągu 60 dni.

Zobacz: Kiedy trzeba zwrócić dofinansowanie z MdM?

REKLAMA

Zakaz zmiany sposobu użytkowania oznacza, że mieszkanie musi spełniać podstawowy cel ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania, czyli służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych osoby, która otrzymała dofinansowanie MdM. Dlatego też mieszkanie nie może być wykorzystywane w celach inwestycyjnych, tracąc – choćby tylko w części - funkcję mieszkaniową. W efekcie lokalu nabytego z dofinansowaniem MdM nie można wynająć lub przekształcić w lokal usługowy. Ustawa nie wyklucza jednak możliwości zarejestrowania działalności gospodarczej w takim mieszkaniu. Co więcej, jak zapewnia Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, ustawa „nie wyklucza także możliwości ewentualnego prowadzenia obsługi techniczno-biurowej tej działalności i wykonywania określonych czynności o charakterze biurowym w jednym z pomieszczeń (…) nie jest natomiast możliwe wykonywanie działalności gospodarczej w takim mieszkaniu lub jego części, w wyniku której utraci ono funkcję mieszkaniową”.

Z wyjaśnień resortu infrastruktury można zatem wnioskować, że w mieszkaniu nabytym w kredycie z dofinansowaniem MdM jest możliwa rejestracja działalności gospodarczej, ale tylko z podstawową obsługą biurową dotyczącą zarejestrowanej w nim firmy – nie można na przykład przeznaczyć jednego pokoju wyłącznie na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, przez co straci on swoje funkcje mieszkalne.

 Agata Szymborska-Sutton, Topnorma

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

REKLAMA

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

REKLAMA

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

REKLAMA