Działalność gospodarcza w mieszkaniu kupionym w programie „Mieszkanie dla Młodych”
REKLAMA
REKLAMA
Pan Paweł kupił mieszkanie, na które zaciągnął kredyt z dofinansowaniem MdM. Mieszka w nim już rok, a wkrótce planuje założenie własnej działalności gospodarczej. Firmę chciałby zarejestrować właśnie w tym mieszkaniu, ale obawia się, że tym samym będzie musiał zwrócić część udzielonego finansowego wsparcia. W ramach pierwszego tekstu z cyklu „Kredyt MdM w szczegółach”, przygotowanego przez firmę Topnorma, sprawdzamy, czy obawy pana Pawła są słuszne.
REKLAMA
Dofinansowanie kredytu MdM jest możliwe przy spełnieniu określonych warunków, które obowiązują nie tylko podczas podpisywania umowy kredytowej, ale także w ciągu 5 lat od zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności mieszkania. Zgodnie z ustawą regulującą zasady dofinansowania MdM, w tym czasie nie może być między innymi zmieniony sposób użytkowania mieszkania objętego finansowym wsparciem.
Zobacz: Założenia programu "Mieszkanie dla młodych
Wsparcie w ramach MdM podlega zwrotowi (w odpowiednio ustalonej części), gdy nabywca mieszkania w ciągu 5 lat od dnia zawarcia umowy od ustanowienia lub przeniesienia własności lokalu:
- Dokona zbycia prawa własności lub współwłasności lokalu mieszkalnego;
- Wynajmie lub użyczy mieszkanie lub jego część innej osobie;
- Dokona zmiany sposobu użytkowania mieszkania lub jego części w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb finansowych;
- Uzyska prawo własności lub współwłasności innego mieszkania.
O powyższych przypadkach nabywca lokalu w kredycie z dofinansowaniem MdM ma obowiązek poinformować Bank Gospodarstwa Krajowego w terminie 30 dni od ich zaistnienia, natomiast do zwrotu części udzielonego wsparcia w ciągu 60 dni.
Zobacz: Kiedy trzeba zwrócić dofinansowanie z MdM?
REKLAMA
Zakaz zmiany sposobu użytkowania oznacza, że mieszkanie musi spełniać podstawowy cel ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania, czyli służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych osoby, która otrzymała dofinansowanie MdM. Dlatego też mieszkanie nie może być wykorzystywane w celach inwestycyjnych, tracąc – choćby tylko w części - funkcję mieszkaniową. W efekcie lokalu nabytego z dofinansowaniem MdM nie można wynająć lub przekształcić w lokal usługowy. Ustawa nie wyklucza jednak możliwości zarejestrowania działalności gospodarczej w takim mieszkaniu. Co więcej, jak zapewnia Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, ustawa „nie wyklucza także możliwości ewentualnego prowadzenia obsługi techniczno-biurowej tej działalności i wykonywania określonych czynności o charakterze biurowym w jednym z pomieszczeń (…) nie jest natomiast możliwe wykonywanie działalności gospodarczej w takim mieszkaniu lub jego części, w wyniku której utraci ono funkcję mieszkaniową”.
Z wyjaśnień resortu infrastruktury można zatem wnioskować, że w mieszkaniu nabytym w kredycie z dofinansowaniem MdM jest możliwa rejestracja działalności gospodarczej, ale tylko z podstawową obsługą biurową dotyczącą zarejestrowanej w nim firmy – nie można na przykład przeznaczyć jednego pokoju wyłącznie na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, przez co straci on swoje funkcje mieszkalne.
Agata Szymborska-Sutton, Topnorma
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.