REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"MdM" w 2015 r. – zmiany w programie

REKLAMA

Od stycznia 2015 roku pojawia się cztery zmiany w programie "Mieszkanie dla Młodych" Poprawki opracowało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Dzięki planowanym zmianom, więcej osób zyska szansę na zakup własnego mieszkania.

REKLAMA

Program Mieszkanie dla Młodych miał być godnym następcą Rodziny na Swoim i pomóc w zakupie pierwszego mieszkania Polakom poniżej 35 roku życia. Po roku funkcjonowania okazuje się, że nie powtórzył sukcesu swojego poprzednika, w tym roku wykorzystano zaledwie 40% środków przeznaczonych na ten cel.

REKLAMA

Program rządowych dopłat cieszył się zainteresowaniem klientów, jednak w dużych miastach oferta mieszkań dostępnych w MdM była bardzo ograniczona, przede wszystkim ze względu na niskie limity cen – mówi Renata Książek z firmy Budrem. Nieruchomości kwalifikujące się do dopłat zlokalizowane był głownie na obrzeżach miast i stanowią zdecydowaną mniejszość w ofercie deweloperów-dodaje.

Ministerstwo zdecydowało się wprowadzić zmiany, które mają na celu zwiększenie popularności programu, wsparcie rynku budowlanego oraz wyeliminowanie dotychczasowych niedociągnięć. Po pierwsze zmieni się wysokość dopłat dla rodzin posiadających dwójkę lub więcej dzieci, odpowiednio do 20% i 25%. W przypadku singli oraz małżeństw z jednym dzieckiem lub osób bezdzietnych, procent dopłaty pozostanie bez zmian. Drugą zmianą jest możliwość dofinansowana mieszkań powstałych
w wyniku przebudowy czy adaptacji, a nie jak dotychczas, tylko nieruchomości kupionych na rynku pierwotnym lub domów wybudowanych metodą gospodarczą. Nowelizacja zakłada również, że do kredytu beneficjenta programu, będą mogły przystępować dowolne osoby. To ułatwi młodym zaciągnięcie kredytu, w przypadku braku  wymaganej zdolności kredytowej. Ostatnią zmianą stanowi zapis umożliwiający korzystanie z programu członkom spółdzielni mieszkaniowych.

- Kierunek zmian w programie jest dobry, ponieważ powinien poszerzyć ofertę dostępnych mieszkań. Jednak rok 2015 powinien być przełomowy dla  popularności MdM z innego względu. Zwiększeniu ulega udział własny w kredytach hipotecznych; kupujący będzie zatem musiał posiadać oszczędności w wysokości 10 % wartości nieruchomości lub uzyskać dopłatę na jego pokrycie- komentuje prezes Budrem-u.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Źródło: Materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA