REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek najmu w Polsce

Rynek najmu w Polsce. /fot. Fotolia
Rynek najmu w Polsce. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rynek najmu w Polsce, na tle pozostałych krajów europejskich, cały czas jest bardzo słabo rozwinięty. Dotyczy to zwłaszcza domów jednorodzinnych, które są oferowane do wynajęcia dużo rzadziej niż mieszkania. Na portalu otoDom.pl liczba ogłoszeń dotyczących wynajmu domu jest ponad czterokrotnie mniejsza niż tych, które odnoszą się do mieszkań.

Mała liczba ogłoszeń o wynajmie domu spowodowana jest małym popytem na takie nieruchomości, który ma kilka przyczyn. W Polsce na zamieszkanie w wynajętym mieszkaniu decyduje się bardzo mało osób, traktując to zazwyczaj jako stan przejściowy przed zakupem własnego lokum. Dlatego osoby te wybierają mieszkania jak najmniejsze i najtańsze, oczywiście w granicach wyznaczonych przez siebie standardów, aby zaoszczędzić na wkład własny do kredytu lub wykończenie mieszkania.

REKLAMA

Domy nie spełniają z reguły żadnego z tych kryteriów – nie są najtańsze, ani najmniejsze. Zacznijmy od ceny, która jak widać podczas przeglądania ofert, jest dużo wyższa niż w przypadku mieszkań. Wiąże się to z ich wielkością oraz tym, że razem z domem otrzymujemy inne dodatki, takie jak ogródek, piwnica czy garaż.

Zobacz serwis: Dom i prawo

REKLAMA

Drugą kwestią jest metraż, który przeciętnie wynosi ponad 200 m2. Jest to bardzo duża powierzchnia, jakiej indywidualni najemcy poszukują niezwykle rzadko. Dlatego domy często oferowane są do wykorzystania na biuro, przedszkole lub inną działalność gospodarczą, a także firmom dla swoich pracowników. Nawet rodziny z kilkorgiem dzieci rzadko wynajmują tak duże nieruchomości.

Najwięcej domów do wynajęcia można znaleźć w województwie mazowieckim, z czego większość w Warszawie. Jednocześnie jest to jednak najdroższa lokalizacja. Drogie są także domy zlokalizowane w Krakowie i Wrocławiu oraz w ich okolicy, a także w pobliżu morza – w Trójmieście i w Szczecinie. Najtaniej można wynająć dom w województwie śląskim, jednak raczej na jego obrzeżach, z dala od aglomeracji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeciętne ceny wynajmu domów w województwach oraz największych miastach wojewódzkich, serwis otoDom.pl, grudzień 2015

Województwo

Przeciętna cena

Miasto wojewódzkie

Przeciętna cena

Mazowieckie

7 800 zł

Warszawa

8 500 zł

Śląskie

2 950 zł

Katowice

4 000 zł

Małopolska

5 000 zł

Kraków

5 000 zł

Kujawsko - Pomorskie

3 000 zł

Bydgoszcz

3 200 zł

Dolnośląskie

4 500 zł

Wrocław

5 500 zł

Wielkopolskie

3 200 zł

Poznań

3 900 zł

Pomorskie

4 000 zł

Gdańsk

4 300 zł

Zachodniopomorskie

4 000 zł

Szczecin

4 000 zł

Łódzkie

3 500 zł

Łódź

4 000 zł

Lubelskie

3 000 zł

Lublin

3 000 zł

Lubuskie

2 400 zł

Zielona Góra

2 900 zł

Opolskie

2 500 zł

Opole

3 000 zł

Podkarpackie

2 000 zł

Rzeszów

3 000 zł

Świętokrzyskie

2 800 zł

Kielce

2 900 zł

Podlaskie

2 500 zł

Białystok

3 250 zł

Warmińsko - Mazurskie

2 400 zł

Olsztyn

2 400 zł

Źródło: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson S.A. na podstawie otoDom.pl

Osoby mieszkające w wynajętym domu to w Polsce nadal rzadkość. Taka sytuacja będzie się utrzymywać dopóki stawki za wynajem nie ulegną obniżeniu, ponieważ nadal w opinii wielu Polaków bardziej opłacalne jest zaciągnięcie kredytu na własną nieruchomość, niż płacenie komuś podobnej kwoty za wynajem.

Aleksandra Kubicka, serwis otoDom.pl
Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA