REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek najmu w Polsce

Subskrybuj nas na Youtube
Rynek najmu w Polsce. /fot. Fotolia
Rynek najmu w Polsce. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rynek najmu w Polsce, na tle pozostałych krajów europejskich, cały czas jest bardzo słabo rozwinięty. Dotyczy to zwłaszcza domów jednorodzinnych, które są oferowane do wynajęcia dużo rzadziej niż mieszkania. Na portalu otoDom.pl liczba ogłoszeń dotyczących wynajmu domu jest ponad czterokrotnie mniejsza niż tych, które odnoszą się do mieszkań.

Mała liczba ogłoszeń o wynajmie domu spowodowana jest małym popytem na takie nieruchomości, który ma kilka przyczyn. W Polsce na zamieszkanie w wynajętym mieszkaniu decyduje się bardzo mało osób, traktując to zazwyczaj jako stan przejściowy przed zakupem własnego lokum. Dlatego osoby te wybierają mieszkania jak najmniejsze i najtańsze, oczywiście w granicach wyznaczonych przez siebie standardów, aby zaoszczędzić na wkład własny do kredytu lub wykończenie mieszkania.

REKLAMA

Domy nie spełniają z reguły żadnego z tych kryteriów – nie są najtańsze, ani najmniejsze. Zacznijmy od ceny, która jak widać podczas przeglądania ofert, jest dużo wyższa niż w przypadku mieszkań. Wiąże się to z ich wielkością oraz tym, że razem z domem otrzymujemy inne dodatki, takie jak ogródek, piwnica czy garaż.

Zobacz serwis: Dom i prawo

REKLAMA

Drugą kwestią jest metraż, który przeciętnie wynosi ponad 200 m2. Jest to bardzo duża powierzchnia, jakiej indywidualni najemcy poszukują niezwykle rzadko. Dlatego domy często oferowane są do wykorzystania na biuro, przedszkole lub inną działalność gospodarczą, a także firmom dla swoich pracowników. Nawet rodziny z kilkorgiem dzieci rzadko wynajmują tak duże nieruchomości.

Najwięcej domów do wynajęcia można znaleźć w województwie mazowieckim, z czego większość w Warszawie. Jednocześnie jest to jednak najdroższa lokalizacja. Drogie są także domy zlokalizowane w Krakowie i Wrocławiu oraz w ich okolicy, a także w pobliżu morza – w Trójmieście i w Szczecinie. Najtaniej można wynająć dom w województwie śląskim, jednak raczej na jego obrzeżach, z dala od aglomeracji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeciętne ceny wynajmu domów w województwach oraz największych miastach wojewódzkich, serwis otoDom.pl, grudzień 2015

Województwo

Przeciętna cena

Miasto wojewódzkie

Przeciętna cena

Mazowieckie

7 800 zł

Warszawa

8 500 zł

Śląskie

2 950 zł

Katowice

4 000 zł

Małopolska

5 000 zł

Kraków

5 000 zł

Kujawsko - Pomorskie

3 000 zł

Bydgoszcz

3 200 zł

Dolnośląskie

4 500 zł

Wrocław

5 500 zł

Wielkopolskie

3 200 zł

Poznań

3 900 zł

Pomorskie

4 000 zł

Gdańsk

4 300 zł

Zachodniopomorskie

4 000 zł

Szczecin

4 000 zł

Łódzkie

3 500 zł

Łódź

4 000 zł

Lubelskie

3 000 zł

Lublin

3 000 zł

Lubuskie

2 400 zł

Zielona Góra

2 900 zł

Opolskie

2 500 zł

Opole

3 000 zł

Podkarpackie

2 000 zł

Rzeszów

3 000 zł

Świętokrzyskie

2 800 zł

Kielce

2 900 zł

Podlaskie

2 500 zł

Białystok

3 250 zł

Warmińsko - Mazurskie

2 400 zł

Olsztyn

2 400 zł

Źródło: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson S.A. na podstawie otoDom.pl

Osoby mieszkające w wynajętym domu to w Polsce nadal rzadkość. Taka sytuacja będzie się utrzymywać dopóki stawki za wynajem nie ulegną obniżeniu, ponieważ nadal w opinii wielu Polaków bardziej opłacalne jest zaciągnięcie kredytu na własną nieruchomość, niż płacenie komuś podobnej kwoty za wynajem.

Aleksandra Kubicka, serwis otoDom.pl
Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

REKLAMA

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

REKLAMA