REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Bezpieczny wynajem to weryfikacja najemców

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
Mieszkanie, nieruchomości, salon.  Fot. Fotolia
Mieszkanie, nieruchomości, salon. Fot. Fotolia
/
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Własne mieszkanie warto powierzyć pewnym najemcom. Szczegółowe sprawdzenie przyszłych lokatorów należy do praw właścicieli mieszkań, ale nie zawsze jest wykorzystywane. W Polsce brakuje jeszcze baz danych ułatwiających bezpieczny wynajem. Jak sprawdzić, czy oddajesz mieszkanie w dobre ręce?

REKLAMA

Z danych Lion’ Banku wynika, że nieuczciwi najemcy to 1,65% całej grupy, a liczba eksmisji z roku na rok maleje. Mimo wszystko, co 60 wynajmujący musi inwestować w komornika. By unikać takich trudnych sytuacji, właściciele mieszkań powinni stosować szereg zabezpieczeń formalnych, jednym z nich jest solidna weryfikacja najemców.

Dowód osobisty to za mało

Podstawą do sporządzenia umowy najmu są oczywiście dane stron i wspólne ustalenia. Sprawdzenie dowodu osobistego lub paszportu to jeszcze za mało. Warto przygotować sobie uniwersalny zestaw pytań dla przyszłych najemców. Ważne, żeby poznać aktualne miejsce zamieszkania, powody przeprowadzki i upewnić się, czy przyszły najemca jest w stanie regularnie opłacać czynsz. Prośba o zaświadczenie o zarobkach lub inne potwierdzenie stałego charakteru zatrudnienia należy do praw wynajmującego. W wielu krajach do normalnej procedury zaliczają się referencję od poprzednich właścicieli mieszkań lub też z pracy.

Poproś o dodatkowe dane osób, z którymi można kontaktować się w awaryjnych sytuacjach.

Stanowczość wynajmującego

Właściciele muszą zapewnić swobodę lokatorom, więc kontrole stanu mieszkania nie leżą w dobrym tonie. Warto zapamiętać, że właściciela z najemcą łączy relacja biznesowa. Najemca musi znać zasady użytkowania lokalu i życia z sąsiadami – jeśli wydadzą mu się zbyt rygorystyczne, to znaczy, że nie spełnia wymogów wynajmującego i wystarczy mu podziękować za zainteresowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rachunki na najemcę

Częstym problemem wskazywanym przez właścicieli są długi związane z brakiem płatności za podstawowe media. Lokatorzy sami mają opłacać gaz i prąd na podstawie regularnych prognoz, ale nie wywiązują się ze swoich obowiązków – zapisanych w umowie. Dobrym sposobem na uniknięcie zaległości z płatnościami, jest przepisanie rachunków na najemcę. Dzięki temu tylko on odpowiada za nieterminowe wpłaty. Dosyć powszechne jest wliczanie dodatkowych opłat od razu do czynszu lub uwzględnienie w umowie innego sposobu rozliczania rachunków.

Najem okazjonalny

Wzmocnienie zwykłego najmu aktem notarialnym to rozwiązanie droższe, ale bezpieczniejsze. Najem okazjonalny ułatwia szybkie rozwiązanie problemów z nieuczciwymi lokatorami, przez skrócenie procesów egzekucji. Lokatorzy od razu wskazują mieszkanie, w którym mogą zamieszkać po rozwiązaniu umowy najmu.

Decyduj mądrze

Właścicielom mieszkań zależy na szybkim wynajmie, by lokal nie stał pusty. Często więc najemcą zostanie pierwsza osoba, która zaakceptuje warunki finansowe i wpłaci zaliczkę. Pierwszą zasadą bezpiecznego wynajmu jest poznanie nowego lokatora, dlatego proces weryfikacji musi być szczegółowy, by uniknąć późniejszych trudności. W Polsce brakuje jeszcze systemu, który pozwoliłby na sprawdzenie najemców, dlatego właściciele mieszkań muszą radzić sobie sami.

Zobacz także:  Wynajem nieruchomości obcokrajowcom – wskazówki dla właścicieli mieszkań

Zobacz także: Najemcy z zagranicy – jak wynajmować mieszkanie na odległość?

Zobacz także: Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie. Poradnik

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

REKLAMA

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

REKLAMA