REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Bezpieczny wynajem to weryfikacja najemców

 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
Mieszkanie, nieruchomości, salon.  Fot. Fotolia
Mieszkanie, nieruchomości, salon. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Własne mieszkanie warto powierzyć pewnym najemcom. Szczegółowe sprawdzenie przyszłych lokatorów należy do praw właścicieli mieszkań, ale nie zawsze jest wykorzystywane. W Polsce brakuje jeszcze baz danych ułatwiających bezpieczny wynajem. Jak sprawdzić, czy oddajesz mieszkanie w dobre ręce?

REKLAMA

Z danych Lion’ Banku wynika, że nieuczciwi najemcy to 1,65% całej grupy, a liczba eksmisji z roku na rok maleje. Mimo wszystko, co 60 wynajmujący musi inwestować w komornika. By unikać takich trudnych sytuacji, właściciele mieszkań powinni stosować szereg zabezpieczeń formalnych, jednym z nich jest solidna weryfikacja najemców.

Dowód osobisty to za mało

Podstawą do sporządzenia umowy najmu są oczywiście dane stron i wspólne ustalenia. Sprawdzenie dowodu osobistego lub paszportu to jeszcze za mało. Warto przygotować sobie uniwersalny zestaw pytań dla przyszłych najemców. Ważne, żeby poznać aktualne miejsce zamieszkania, powody przeprowadzki i upewnić się, czy przyszły najemca jest w stanie regularnie opłacać czynsz. Prośba o zaświadczenie o zarobkach lub inne potwierdzenie stałego charakteru zatrudnienia należy do praw wynajmującego. W wielu krajach do normalnej procedury zaliczają się referencję od poprzednich właścicieli mieszkań lub też z pracy.

Poproś o dodatkowe dane osób, z którymi można kontaktować się w awaryjnych sytuacjach.

Stanowczość wynajmującego

Właściciele muszą zapewnić swobodę lokatorom, więc kontrole stanu mieszkania nie leżą w dobrym tonie. Warto zapamiętać, że właściciela z najemcą łączy relacja biznesowa. Najemca musi znać zasady użytkowania lokalu i życia z sąsiadami – jeśli wydadzą mu się zbyt rygorystyczne, to znaczy, że nie spełnia wymogów wynajmującego i wystarczy mu podziękować za zainteresowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rachunki na najemcę

Częstym problemem wskazywanym przez właścicieli są długi związane z brakiem płatności za podstawowe media. Lokatorzy sami mają opłacać gaz i prąd na podstawie regularnych prognoz, ale nie wywiązują się ze swoich obowiązków – zapisanych w umowie. Dobrym sposobem na uniknięcie zaległości z płatnościami, jest przepisanie rachunków na najemcę. Dzięki temu tylko on odpowiada za nieterminowe wpłaty. Dosyć powszechne jest wliczanie dodatkowych opłat od razu do czynszu lub uwzględnienie w umowie innego sposobu rozliczania rachunków.

Najem okazjonalny

Wzmocnienie zwykłego najmu aktem notarialnym to rozwiązanie droższe, ale bezpieczniejsze. Najem okazjonalny ułatwia szybkie rozwiązanie problemów z nieuczciwymi lokatorami, przez skrócenie procesów egzekucji. Lokatorzy od razu wskazują mieszkanie, w którym mogą zamieszkać po rozwiązaniu umowy najmu.

Decyduj mądrze

Właścicielom mieszkań zależy na szybkim wynajmie, by lokal nie stał pusty. Często więc najemcą zostanie pierwsza osoba, która zaakceptuje warunki finansowe i wpłaci zaliczkę. Pierwszą zasadą bezpiecznego wynajmu jest poznanie nowego lokatora, dlatego proces weryfikacji musi być szczegółowy, by uniknąć późniejszych trudności. W Polsce brakuje jeszcze systemu, który pozwoliłby na sprawdzenie najemców, dlatego właściciele mieszkań muszą radzić sobie sami.

Zobacz także:  Wynajem nieruchomości obcokrajowcom – wskazówki dla właścicieli mieszkań

Zobacz także: Najemcy z zagranicy – jak wynajmować mieszkanie na odległość?

Zobacz także: Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie. Poradnik

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

Ceny mieszkań w marcu 2025 r. w największych miastach w Polsce [rynek wtórny]. W których dzielnicach jest taniej, a w których drożej?

Ile kosztują mieszkania używane (tzw. rynek wtórny) w marcu 2025 r. w największych miastach Polski? W których dzielnicach tych miast jest taniej, a w których drożej? Przedstawiamy raport przygotowany przez ekspertów Rankomat.pl i Rentier.io, który obejmuje dzielnice Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic, Gdańska i Gdyni. Aktualne stawki to mediany cen ofertowych i dotyczą okresu między grudniem 2024 a lutym 2025 roku. Ceny te zostały zestawione z okresem poprzednim listopad 2024 - styczeń 2025 roku.

REKLAMA

Pilne: rząd zdecydował teraz oszczędzanie na Koncie Mieszkaniowym łatwiejsze i z wyższym oprocentowaniem

We wtorek 18.03.2025 r. rząd zdecydował o korzystniejszych niż do tej pory formach wspierania osób kupujących pierwsze mieszkanie. Pakiet korzystnych z mian dotyczy między innymi oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym, które jest wstępem do kolejne wsparcia przy zakupie mieszkania.

Takich okazji długo nie będzie: jeśli kupować mieszkanie, to właśnie teraz, na rynku wtórnym

Coraz więcej okazji na kupno mieszkania do niższej niż rynkowa cenie. Ale tylko na rynku wtórnym i właśnie teraz. Czas na okazje szybko się skończy, a ceny używanych mieszkań znów dorównają tym u deweloperów.

REKLAMA