REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wynajem nieruchomości obcokrajowcom – wskazówki dla właścicieli mieszkań

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
Nieruchomości, mieszkanie, ludzie. Fot. Fotolia
Nieruchomości, mieszkanie, ludzie. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Im większa grupa klientów, tym większe szanse na korzystny, szybki wynajem. Obcokrajowcy szukają pracy i tym samym mieszkań w Polsce, a ofert specjalnie dla nich ciągle brakuje. Czy wynajem obcokrajowcom to prosta sprawa? Dowiedz się więcej na ten temat.

REKLAMA

Rynek pracy w kraju nad Wisłą wydaje się bardziej kuszący dla obcokrajowców niż dla Polaków. Hiszpanie i Włosi tuż po studiach obierają jako cel pracę w polskich oddziałach międzynarodowych korporacji. W ten sposób po kilku latach mogą liczyć na dobre stanowisko w tej samej lub równie renomowanej firmie, ale już w swoim kraju. Jaka jest przewaga Polski? Chodzi przede wszystkim o szanse na rozwój i awanse – w związku z tym coraz więcej obcokrajowców decyduje się życie w Polsce.

Mieszkanie dla obcokrajowca

Największe korporacje pomagają nowym pracownikom w znalezieniu mieszkania w Polsce – korzystają z usług firm relokacyjnych. Zwykle tego typu usługi dotyczą managerów, rzadziej nowicjuszy. Warto zwrócić uwagę, że cudzoziemcy mają ograniczone możliwości poszukiwań głównie przez brak znajomości języka polskiego – na portalach ogłoszeniowych rzadko pojawiają się ogłoszenia po angielsku.

Takie same zasady

Wynajem obcokrajowcom nie wymaga specjalnych zabiegów formalnych. Procedura wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku udostępniania mieszkania Polakom. Właściciel ma prawo do weryfikacji najemcy i sprawdzenia dokumentów. Paszport lub inny dokument potwierdzający tożsamość zastępują dowód osobisty.

Co musisz wiedzieć?

Najważniejsze jest przygotowanie dokumentów: umowy najmu, protokołu zdawczo-odbiorczego w dwóch językach – najczęściej po polsku i angielsku. Najemca musi wiedzieć i rozumieć, co podpisuje, więc umowa musi być odpowiednio szczegółowa, z wyraźnie wskazanymi warunkami określonymi przez wynajmującego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Często o długości wynajmu decyduje czas pracy zaznaczony w kontrakcie, stąd cudzoziemcy mogą też szukać mieszkania na pół roku, rok – w zależności od wstępnych planów firmy.

– Konieczność kontaktu w obcym języku bywa stresująca dla właścicieli mieszkań. W związku z tym łączymy na linii właściciel – najemca czasami jeszcze długo po oddaniu kluczy. Przygotowanie dokumentów dla obcokrajowców organizujemy sami w oparciu o zasady wynajmujących, podobnie jak przekazywanie kolejnych informacji, np. dotyczących napraw – mówi Adrian Krawczyk z wrocławskiego Renting Zone.

Jakich mieszkań szukają cudzoziemcy?

Polski rynek najmu zdecydowanie różni się od zachodniego cenami, więc wynajem mieszkania w centrum Wrocławia czy Warszawy nie jest problemem dla obcokrajowców. To właśnie jest szansa dla właścicieli na korzystny wynajem.

 - Cudzoziemcy, którzy szukają mieszkań na wynajem w Polsce zwykle wiedzą, ile mniej więcej to kosztuje. Sztuczne zawyżanie cen tylko ze względu na „klienta zagranicznego” to nieskuteczny zabieg. We Wrocławiu do popularnych lokalizacji zaliczają się: pl. Bema, pl. Grunwaldzki i okolice Powstańców Śląskich a także Legnickiej, czyli w pobliżu najważniejszych korporacji zatrudniających cudzoziemców – wyjaśnia Adrian Krawczyk.

Gdzie szukać lokatorów?

Przede wszystkim czas rozszerzyć swoją grupę klientów o cudzoziemców, więc ogłoszenia docelowo powinny być tworzone w dwóch językach. Pośrednicy często w swoich usługach podkreślają kontakt z klientami zagranicznymi, dlatego ich pomoc może być niezbędna. Oprócz tego powoli powstają firmy, które zajmują się poszukiwaniami mieszkań tylko dla obcokrajowców – sprawdź, czy w Twoim mieście działa taka agencja.

Zobacz też: Prawa i obowiązki najemcy po zakończeniu umowy najmu nieruchomości

Zobacz też: Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie. Poradnik

Zobacz też: Nielegalny wynajem mieszkania – konsekwencje i kary

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Inżynierowie instalacji sanitarnych odchodzą z zawodu. Przyczyną coraz mniejsze zarobki. Będą minimalne stawki?

Branża projektowania instalacji sanitarnych przeżywa kryzys, który wykracza już daleko poza typowe problemy związane z zatorami płatniczymi. Niskie marże destabilizują całe środowisko projektowe i tworzą błędne koło trudności finansowych. – Biura projektowe przyjmują zlecenia, które nie pokrywają kosztów, albo… zamykają się, a inżynierowie – zmieniają zawód – twierdzi Przemysław Tkaczuk, inżynier instalacji sanitarnych i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

Dobre wiadomości dla najemców: najem przestał drożeć

W maju tylko w Gdańsku i Poznaniu poszły w górę przeciętne ceny najmu mieszkań dostępnych na rynku. W pozostałych największych metropoliach stawki czynszu utrzymały poziom z poprzedniego miesiąca. Co ważne, bardzo wzrosła liczba mieszkań oferowanych do wynajmu.

Sezon na wynajem mieszkań dla studentów 2025 rozpoczęty. Mniej ofert, wyższe ceny, większy popyt

W maju liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem na Otodom przekroczyła 1,1 mln. Zainteresowanie lokalami „studenckimi”, „blisko uczelni” czy „na studia” wzrosło aż o 83% rok do roku. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe z budżetem do 3 tys. zł miesięcznie.

REKLAMA

Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

Koniec z patodeweloperką. Zmiany w ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Prezydent podpisał ustawę

W dniu 5 czerwca 2025 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 maja 2025 roku o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 695). Poniżej opis jakie to istotne regulacje się zmieniły.

Zaczęły się już grzyby: niektórzy mówią, że jest wysyp

Można powiedzieć, że czuć już grzyby w powietrzu. To specyficzny, intensywny zapach, którego nie można pomylić z niczym innym. Zatem ogłaszamy: zaczęły się już grzyby, ba - niektórzy mówią, że jest wysyp. Grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków, a wielu z nas nie może się doczekać pierwszych wypraw do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Czy w czerwcu 2025 roku można już znaleźć grzyby w polskich lasach? Odpowiedź brzmi: tak! Choć sezon grzybowy kojarzy się głównie z jesienią, to w tym roku, dzięki chłodnej i deszczowej wiośnie, pierwsze grzyby pojawiły się wcześniej.

Leasing oświetlenia – nowe rozwiązanie dla firm i deweloperów. Na czym polega i jakie korzyści oferuje

Czy leasing może wyjść poza samochody i komputery? Coraz więcej firm mówi: tak. W dobie transformacji modelu własnościowego, gdy liczy się dostęp, a nie posiadanie, leasing infrastruktury technicznej – w tym oświetlenia – staje się realnym narzędziem optymalizacji kosztów i zarządzania obiektami.

REKLAMA

Budynek Intraco w Warszawie będzie zburzony. Rozbiórka potrwa ponad rok. W 2030 r. w tym miejscu stanie nowoczesny wieżowiec

Budynek Intraco zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie w 2030 r. nowoczesny wieżowiec, bardzo podobny do historycznego – poinformowali 3 czerwca 2025 r. przedstawiciele Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Ceny garaży i miejsc postojowych w 2025 r. Metr kwadratowy garażu często droższy niż metr mieszkania na rynku wtórnym

Ceny garaży i miejsc postojowych w całej Polsce rosną dynamicznie – w niektórych miastach ofert jest mniej niż w innych, stąd duży wzrost cen. – Zdarzają się oferty, gdy metr kwadratowy garażu jest droższy niż metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym. Oferty powyżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy garażu już się zdarzają. Droższe są garaże wolnostojące, murowane, to także o nie ludzie pytają częściej. Miejsca postojowe w garażu podziemnym zdecydowanie trudniej sprzedać – przyznaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

REKLAMA