REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

5 rad dla właścicieli – jak wynająć mieszkanie bez strachu?

 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
salon, oświetlenie, telewizor Fot. Fotolia
salon, oświetlenie, telewizor Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Właściciele mieszkań chcą bezpiecznie wynajmować. Wrzesień i październik to koniec okresu szczególnej aktywności na rynku najmu. Studenci mają ostatnią szanse na znalezienie okazyjnego mieszkania, a wynajmującym z kolei zależy na pewnych lokatorach i oczywiście zysku. Jak mądrze podejść do tematu wynajmu?

REKLAMA

Wszystkim właścicielom mieszkań zależy na tym, żeby najem był dla nich opłacalny i przede wszystkim bezpieczny. Cały proces musi być dobrze zaplanowany, a lokatorzy również muszą czuć się pewnie.

  1. Przygotuj mieszkanie

Mieszkanie do wynajmu musi być właściwie przygotowane. Meble, podstawowe sprzęty AGD – to minimum. Wynajmujący, którym zależy na długoterminowym wynajmie, zwykle spodziewają się, że nowi lokatorzy chcą samodzielnie wybrać niektóre meble.

REKLAMA

Wynajmujący zwykle tną koszty – zwłaszcza jeśli wynajmują studentom. Im wyższy standard, tym większy zysk, dlatego warto uznać, że remont zniszczonej kawalerki to inwestycja, która zaprocentuje. Oczywiście warto posiłkować się tutaj logiką przy ustalaniu standardu, chociaż ten „studencki” czasami jest rozumiany niewłaściwie.

Bezpieczne instalacje i odremontowane mieszkanie to podstawy. Najlepiej jednak skupić się na dobrych, ale tanich materiałach i przygotować uniwersalne mieszkanie, bez ścisłego dopasowania do własnego gustu. Mimo wszystko ekskluzywne mieszkania, o wysokim standardzie, mają zdecydowanie mniejszą grupę docelową, więc trudniej je wynająć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Oszacuj właściwie koszt wynajmu

By określić właściwie koszt najmu należy skorzystać z usług rzeczoznawcy lub przeprowadzić samodzielną wycenę. W tym celu trzeba przeanalizować ceny podobnych mieszkań w całym mieście, a następnie w okolicy. Oszacowanie kosztów utrzymania mieszkania i zysk w skali roku pozwoli na zaplanowanie całej inwestycji.

Cena wynika również z punktu pierwszego, czyli ze stanu i przygotowania mieszkania. Niektóre mieszkania w bloku ostatni remont przeżywały na początku lat 90., a ich ceny są zdecydowanie niedopasowane do standardu.

  1. Zadbaj o formalności

O dobrym zabezpieczeniu właściciela mieszkania świadczy jego podejście do formalności związanych z wynajmem. Podstawowa zasada brzmi: wszystko musi być na piśmie.

REKLAMA

–  Umowy ustne jeszcze ciągle się zdarzają. Na umowie najmu wpisana jest tylko miesięczny koszt wynajmu, a czynsz i opłaty za media uzgadniane są ustnie. Jeśli najemcy przestaną je płacić, właściciel nie ma punktu zaczepienia, chociaż ma prawo do roszczeń. Wynajmując, trzeba przewidzieć każdy scenariusz i zawsze zadbać o formalne zabezpieczenie – podkreśla Romuald Margol.

Wszystkie płatności, warunki wypowiedzenia i przeprowadzanie drobnych napraw muszą znaleźć się w pisemnej umowie najmu. Warto skorzystać z rady eksperta przed poszukiwaniami lokatorów – prawnik wskaże najważniejsze punkty umowy i wyjaśni prawa i obowiązki stron. Najem okazjonalny jest jeszcze mało popularny, ale to faktyczne zabezpieczenie interesów właścicieli mieszkań.

  1. Ogłoszenie to Twoja wizytówka

Wynajmujący muszą też pamiętać o właściwym sformułowaniu ogłoszenia. Im więcej szczegółów i zdjęć, tym bardziej wiarygodna oferta, a przy okazji mniejsze zaskoczenie dla szukających. Warto zamieścić ogłoszenie na kilku portalach, tych najpopularniejszych i pewnych, by zwiększyć szanse na szybki i pewny wynajem.

 Nie brakuje obcokrajowców, którzy szukają mieszkania na wynajem. Ogłoszenie w języku angielskim zwiększa szansę właścicieli na korzystny wynajem. Warto też szukać portali, które mają w ofercie tłumaczenie ofert i dystrybucję na zagranicznych portalach. Studenci zagraniczni szukają mieszkań, więc warto ułatwić im proces poszukiwania.

  1. Wybierz rozsądnie lokatorów

Nie ma jednej recepty na wybór lokatorów idealnych. Tutaj warto wrócić do zasady „formalności gwarantują bezpieczeństwo”. Lokatorzy, którzy zgadzają się na podpisanie wszystkich dokumentów i bez problemu dostarczają niezbędne dane, są zdecydowanie bardziej wiarygodni. Płatności w terminie, brak skarg sąsiadów i oczywiście zadbane mieszkanie można zweryfikować dopiero po czasie. Dlatego zabezpieczenie w postaci dokumentów jest tak ważne – dzięki temu wynajmujący zawsze może rozwiązać umowę.

Zobacz także:  Wynajem mieszkania – od czego zacząć?

Zobacz także:  Obowiązki właściciela lokalu mieszkalnego względem najemcy

Zobacz także:  Kiedy i w jaki sposób wynajmujący nieruchomość może podwyższyć czynsz najemcy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA