REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie od podatku VAT w związku z dostawą budynków, budowli lub ich części

Zwolnienie od podatku VAT w związku z  dostawą budynków, budowli lub ich części.
Zwolnienie od podatku VAT w związku z dostawą budynków, budowli lub ich części.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 14.04.2016r., została wydana interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie sygn. IPPP3/4512/-873/15-3/S/RD w sprawie zwolnienia od podatku od towarów i usług z tytułu art 43 ust 1 pkt 10 ustawy o VAT. Sprawa dotyczyła nieruchomości.

Rozpatrywana  przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie sprawa dotyczyła banku (podatnika), który prowadzi swoją działalność w sieci placówek. Część usług oferowanych przez bank podlega zwolnieniu od podatku VAT, przede wszystkim na podstawie art. 43 ust. 39-40, ale bank ma w swojej ofercie również takie usługi, które nie są objęte tym zwolnieniem, np., świadczenie usług konsultacyjno-doradczych w sprawach finansowych, czy też usługi faktoringowe – zatem bank prowadzi działalność mieszaną z punktu widzenia podatku VAT.

REKLAMA

Podatnik planuje sprzedaż nieruchomości po ich wybudowaniu, lub ulepszeniu, tj. zgodnie z deklaracją podatnika, gdy wydatki na ulepszenie będą stanowić co najmniej 30% wartości początkowej nieruchomości, przy czym planowana sprzedaż będzie dokonywana po upływie co najmniej dwóch lat prowadzenia w danej placówce opisanej wyżej działalności (licząc od wybudowania lub dokonania ulepszenia). Wątpliwości podatnika dotyczyły tego, czy sprzedaż używanego przez niego budynku (po jego wybudowaniu lub ulepszeniu), po upływie co najmniej dwóch lat, będzie korzystało ze zwolnienia sformułowanego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Zobacz też: Nieopodatkowana sprzedaż nieruchomości. Kto i kiedy korzysta?

Stosownie do art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, pierwszym zasiedleniem jest oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu (dostawy lub usługi), pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli albo ich części, po ich wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki poczynione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej. Zgodnie z ustawą o VAT, zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10, stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków, budowli, z wyjątkiem, gdy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnieniu od opodatkowania będzie podlegała dostawa całości lub części budynku, budowli albo ich części, jeśli w stosunku do nich miało miejsce pierwsze zasiedlenie, a ponadto gdy okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą nie jest krótszy niż dwa lata.

Zobacz też: Podatek przy sprzedaży nieruchomości – jak go nie płacić?

Jak stwierdził organ podatkowy, przychylając się do stanowiska podatnika, planowana przez niego sprzedaż nieruchomości będzie zwolniona od podatku VAT- ponieważ nastąpi po okresie dłuższym niż dwa lata od pierwszego zasiedlenia. Jest to interpretacja przełomowa z tego względu, że dotychczasowe stanowisko organów podatkowych odmawiało prounijnej wykładni, wskazującej na to, że państwa członkowskie zwalniają dostawy budynków lub ich części oraz związanego z nimi gruntu, inne niż dostawy, o których mowa w art. 12 ust. 1 lit. a, w Dyrektywie 2006/112. Organy podatkowe do tej pory trzymały się literalnego brzmienia przepisu polskiej ustawy, uznając, że do pierwszego zasiedlenia dochodzi jedynie wówczas, gdy po wybudowaniu lub ulepszeniu budynku lub budowli (lub ich części), w wyniku czynności podlegających opodatkowaniu, zostaną one zbyte lub oddane do użytkowania na podstawie umowy  najmu lub dzierżawy (in. czynności opodatkowanej w VAT).

Zobacz też: Rozbiórka budynku a podatek od nieruchomości

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie zmienia zatem dotychczasowe podejście do pierwszego zasiedlenia i wskazuje na rozszerzenie wykładni tego pojęcia. Interpretacja organu podatkowego została wydana w związku z wyrokiem WSA w Warszawie, w którym sąd orzekł, iż o tym, czy miało miejsce pierwsze zasiedlenie nie może rozstrzygać okoliczność, czy podatnik oddał nieruchomość do używania „w wyniku czynności opodatkowanych”, niezależnie od treści przepisów ustawy o VAT, która jest w tym zakresie sprzeczna z Dyrektywą 2006/112, na co zwrócił uwagę NSA w wyroku z 30 października 2014 r., sygn. akt I FSK  1545/13, jak również w wyroku z 14 maja 2015 r., sygn. akt  I FSK 382/14. NSA w wyroku tym wskazał, iż „wykładnia językowa, systematyczna i celowościowa Dyrektywy 112 wskazuje, wyraźnie, iż pojęcie pierwszego zasiedlenia należy rozumieć szeroko, jako pierwsze zajęcie budynku, używanie”. Warto zaznaczyć, że pojęcie „pierwszego zasiedlenia” budzi na tyle duże kontrowersje, że stało się przedmiotem pytania prejudycjalnego zadanego przez NSA Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej, (postanowienie z dnia 23 lutego 2016 r., sygn. akt I FSK 1573/14).

Organ podatkowy stwierdził jednoznacznie, że po upływie dwóch lat od wybudowania lub ulepszenia (gdy wydatki na ulepszenie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej nieruchomości), sprzedaż budynku będzie podlegała zwolnieniu od opodatkowania podatkiem VAT. Jak podkreślił organ podatkowy, w odniesieniu do tych nieruchomości, które podatnik wykorzystuje w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej doszło do pierwszego zasiedlenia i do momentu sprzedaży tych nieruchomości upłynie co najmniej dwa lata - tym samym spełnione zostały obydwie przesłanki uprawniające podatnika do zwolnienia od opodatkowania w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Tekst: Monika Cieślak, ECDDP Sp.z.o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA