REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rozbiórka budynku a podatek od nieruchomości

Justyna Hek
rozbiórka
rozbiórka

REKLAMA

REKLAMA

Każdy właściciel budynku jest zmuszony do opłacania podatku od nieruchomości dopóki dana nieruchomość posiada przymioty budynku. W jaki sposób rozbiórka budynku wpływa na podatek od nieruchomości? Kiedy można przestać płacić podatek od nieruchomości? Czy zły stan techniczny budynku zwalnia od płacenia podatku od nieruchomości?

REKLAMA

Podatek od nieruchomości jest podstawowym podatkiem, jaki zmuszeni są płacić właściciele budynków. Jednak co dzieje się gdy budynek reprezentuje zły stan techniczny i tak naprawdę nie nadaje się do dalszego użytkowania? Kiedy tak naprawdę można nie płacić podatku od nieruchomości? Co decyduje o tym, że budynek uznawany jest za budynek użytkowy?

Kiedy budynek przestaje być budynkiem?

W oczach prawa budynek określa się tym mianem jeśli spełnia podstawowe określone w ustawie funkcje – na stałe związany jest z gruntem, wydziela się go za pomocą przegród budowlanych z otaczającej go przestrzeni oraz posiada fundamenty i dach. W sytuacji gdy obiekt reprezentuje cechy opisane powyżej, można go uznać za budynek i należy od niego płacić podatek od nieruchomości. Co istotne, jest to niezależne od jego stanu technicznego, nawet gdy nie nadaje się do dalszego użytkowania, ale wygląda nadal jak budynek, podatek należy płacić. Stan techniczny może wyłącznie wpłynąć na wysokość podatku, nie ma jednak nic wspólnego z możliwością jego niepłacenia. Budynek przestaje być budynkiem w momencie, gdy którykolwiek z elementów definicji budynku zostaje zaburzony, na przykład gdy pozbawiony jest jednej ze ścian. Największą trudność sprawia określenie czy budynek przestaje być budynkiem, kiedy zostaje pozbawiony dachu. Postępowania w tej sprawie rozstrzygają tę kwestię na korzyść właścicieli – nieruchomość bez dachu nie jest już budynkiem, nie trzeba więc opłacać za nią podatku.

Kiedy wygasa obowiązek podatkowy?

Obowiązek podatkowy wygasa wraz z końcem miesiąca, w którym pojawiły się okoliczności pozwalające na zniesienie tego obowiązku. Jeśli obowiązek ten wygasa w trakcie roku, podatek za dany rok określany jest adekwatnie do liczby miesięcy, przez jakie nadal działał. Co ważne, w zależności od tego, czy właścicielem danego obiektu będzie osoba prawna, czy osoba fizyczna, należy różnie postąpić przy zgłaszaniu faktu wygaśnięcia obowiązku podatkowego. Osoby prawne powinny w terminie do 14 dni skorygować dotychczasową deklarację podatkową, zaś osoby fizyczne również w terminie do 14 dni złożyć informację o posiadanych nieruchomościach oraz obiektach budowlanych na odpowiednim formularzu do urzędu skarbowego, do którego przynależą.

Zobacz także:  Nadpłata podatku VAT od nieruchomości – jak się rozliczyć?

Zobacz także:  Podatek od gruntów rolnych – od czego zależy jego wysokość?

Zobacz także:  Podatek katastralny – potencjalne konsekwencje

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA

  Specjalne zasady kontroli tzw. obiektów wielkopowierzchniowych w prawie budowlanym

  Magazyny, hale sportowe, fabryczne, targowe, obiekty sportowe, galerie handlowe, czy nawet duże sklepy określa się w żargonie budowlanym jako tzw. obiekty (budowlane) wielkopowierzchniowe. Jako, że z tych budynków korzysta wiele osób jednocześnie, to przepisy budowlane nakładają na właścicieli i zarządców tych obiektów częstsze obowiązki kontrolne. Chodzi o regularne sprawdzanie stanu technicznego tych obiektów i instalacji w nich zamontowanych, tak by ich użytkowanie było bezpieczne dla ludzi.

  Wakacje kredytowe 2024. Tylko gdy rata kredytu mieszkaniowego przekracza 40 proc. średniego miesięcznego dochodu? [Projekt]

  Posłowie Polski 2050 - Trzeciej Drogi wnieśli 28 listopada 2023 r. do Sejmu projekt ustawy dotyczący wakacji kredytowych w 2024 roku. W myśl tego projektu w przyszłym roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.

  REKLAMA