REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nadpłata podatku VAT od nieruchomości – jak się rozliczyć?

Justyna Hek
Kamienica, nieruchomości, budynek. Fot. Fotolia
Kamienica, nieruchomości, budynek. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozliczenie podatku VAT wydaje się być łatwym obowiązkiem, który musimy spełniać raz do roku. W sytuacji gdy mamy do czynienia z nadpłatą podatku VAT od nieruchomości, możemy mieć pewne wątpliwości co do tego, jak prawidłowo się rozliczyć. Jak traktowana jest nadpłata podatku VAT od nieruchomości? W jaki sposób należy się rozliczyć?

REKLAMA

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą zobowiązane są do rozliczania podatku VAT od nieruchomości, w jakiej działalność jest prowadzona. W związku z tym może dochodzić do nadpłaty podatku VAT – gdy powierzchnia wykorzystywana do działalności w rzeczywistości okazuje się mniejsza niż do tej pory sądzono. Jeśli zgłosimy ten fakt w urzędzie miasta, otrzymamy korektę nadpłaty podatku. Wówczas powstaje pytanie jak rozliczyć ten nadpłacony podatek.

W jaki sposób oblicza się podatek od nieruchomości?

Jeśli pojawiają się okoliczności, które zmieniają lub znoszą konieczność opłacenia podatku, fakt ten powinniśmy zgłosić w ciągu 14 dni od dnia wystąpienia tych okoliczności. Takie oświadczenie składa się na odpowiednim formularzu w odpowiedniej jednostce urzędu miasta lub urzędu gminy. Sama wysokość podatku ustalana jest przez jeden z dwóch wymienionych urzędów. Podatek VAT opłacamy wówczas w czterech ratach przypadających na jeden rok podatkowy – do 15 marca, do 15 maja, do 15 września i do 15 listopada. Podatek od nieruchomości, na której prowadzi się działalność gospodarczą uznawany został za koszt uzyskania przychodu. W związku z tym wpisujemy go w rozliczeniu w kolumnie trzynastej – „pozostałe wydatki”.


Co z nadpłatą podatku VAT?

W sytuacji gdy z jakiegoś powodu dochodzi do nadpłaty podatku VAT i po zgłoszeniu otrzymujemy korektę tego podatku, zobowiązani jesteśmy do rozliczenia się z otrzymanego zwrotu pieniędzy. Wtedy zwrot uznaje się za przychód z działalności gospodarczej w dacie tego zwrotu. Należy go umieścić w podatkowej księdze przychodów i rozchodów właśnie jako przychód w kolumnie ósmej – „pozostałe przychody”. Warto pamiętać, że w świetle ustawy do przychodów pochodzących z działalności gospodarczej nie zaliczamy zaniechanych, zwróconych albo umorzonych jak również opłat, które stanowią dochód budżetu państwa lub jednostek samorządów terytorialnych niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodu. W związku z tym zwrot nadpłaconego podatku VAT od nieruchomości, w jakiej prowadzona jest działalność gospodarcza będzie uznawany za przychód jeśli wcześniej został zaliczony do kosztów uzyskania przychodu.

Zobacz także:  Podatek od gruntów rolnych – od czego zależy jego wysokość?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Podatek katastralny – potencjalne konsekwencje

Zobacz także:  Podatek od darowizny na zakup mieszkania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA