Podatnicy VAT – prowadzący działalność gospodarczą w ramach najmu
REKLAMA
REKLAMA
Najem jako działalność gospodarcza
REKLAMA
W celu udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy najem może być prowadzony w ramach działalność gospodarczej należy wyjaśnić pojęcie działalności gospodarczej. Zgodnie z dyspozycją art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku – „działalność gospodarcza” obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach
Mając powyższe na uwadze należy jednoznacznie stwierdzić iż najem spełnia wszystkie warunki jakie odpowiadają definicji działalności gospodarczej. Oznacza to, iż najem jest działalnością gospodarczą. W związku z tym podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w ramach najmu podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Podatnicy opodatkowani podatkiem VAT a możliwość skorzystania ze zwolnienia
Poniżej zostali wymienieni podatnicy, który mogą zostać opodatkowani podatkiem od towarów i usług. Następnie zostały wskazane podmioty mogące skorzystać ze zwolnienia podmiotowego.
Podatnikami VAT są:
1. jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej,
2. osoby prawne,
3. osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą,
- bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zobacz także serwis: Wnętrza
Podatnik jako osoba fizyczna, który nie prowadzi innej działalności gospodarczej, a przy tym podlegający opodatkowaniu - może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego – jeżeli wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty w wysokości 150.000 zł.
Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku (art. 113 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług).
Podstawa Prawna
- ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.