REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak bezpieczenie wynająć mieszkanie. Poradnik dla studentów

Koniec wakacji to moment, kiedy wielu studentów zaczyna szukać mieszkania. Jak szukać mieszkania w sposób bezpieczny? Zobacz poradnik dla studentów szukających mieszkania.

Pomoc deweloperów przy finansowaniu mieszkań - na czym polega?

Aby kupić mieszkanie potrzebujemy posiadać przynajmniej 5% wartości mieszkania, aby pokryć wkład własny kredytu. Osoby, które kupują nieruchomość w programie "Mieszkanie dla Młodych" rządowa opłata zapewnia niezbędny wkład własny. Nie wszyscy jednak mogą liczyć na pomoc państwa. W takich sytuacjach można uzyskać wsparcie od firmy deweloperskiej. Zobacz w jaki sposób.

Windy we wspólnocie mieszkaniowej – kto powinien płacić za ich utrzymainie?

Mieszkańcy parteru tez muszą płacić za windę we wspólnocie, choć z niej nie korzystają. Dlaczego? Wg przepisów prawa, wszyscy właściciele lokali znajdujących się we wspólnej nieruchomości, razem utrzymują części wspólne.

Podatek przy sprzedaży nieruchomości – jak go nie płacić?

Jak uniknąć podatku przy sprzedaży nieruchomości? Są na to trzy sposoby: 1) sprzedaż nieruchomości po upływie 5 lat od zakupu, 2) sprawdzenie dochodu ze sprzedaży nieruchomości po upływie 5 lat, lub 3) skorzystanie ze zwolnienia przewidzianego przepisami.

REKLAMA

Jak przygotować się do zakupu mieszkania – Poradnik

Zakup mieszkania to nie łatwe zadanie, ale jeśli dobrze się do niego przygotujemy, możemy wyeliminować niepotrzebny stres. Zobacz, co zrobić aby zakup mieszkania był sprawny i bezstresowy.

Od lipca 2014 – dostęp do ksiąg wieczystych będzie łatwiejszy

Od lipca 2014 roku dostęp do ksiąg wieczystych będzie łatwiejszy. Aby otrzymać odpis z księgi wieczystej, wyciąg lub zaświadczenie – nie trzeba będzie wychodzić z domu. Ponadto niektóre instytucje (np. komornik) będą mogły przeglądać księgi wieczyste, wyszukując konkretne osoby np. po nazwisku.

Obowiązek meldunkowy – zmiany od 2016 roku

Obowiązek meldunkowy od 2016 roku. Dnia 24 września 2010 roku sejm uchwalił ustawę dotyczącą ewidencji ludności – ustawa ta wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku zgodnie z ustawą o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw. W związku z tym od 1 stycznia 2016 roku przestanie obowiązywać obowiązek meldunkowy. Co poza zniesieniem obowiązku meldunkowego zmieni się w prawie?

Prawo budowlane połowa roku 2014 roku

W związku z nowelizacją ustawy Prawo budowlane zmienią się przepisy dotyczące między innymi budowy domów jednorodzinnych. Wprowadzone ułatwienia mają skrócić okres oczekiwania na możliwość rozpoczęcia prac budowlanych – zamiast pozwolenia na budowę wystarczy będzie złożyć zgłoszenie budowy w odpowiednim organie administracyjnym. Niestety nie wiadomo kiedy przepisy wejdą w życie. Pierwotnie miało się to dokonać w trzecim lub czwartym kwartale 2013 roku, później początek obowiązywania nowelizacji przesunięto na pierwszy kwartał 2014 roku.

REKLAMA

Bezpieczny wynajem to weryfikacja najemców

Własne mieszkanie warto powierzyć pewnym najemcom. Szczegółowe sprawdzenie przyszłych lokatorów należy do praw właścicieli mieszkań, ale nie zawsze jest wykorzystywane. W Polsce brakuje jeszcze baz danych ułatwiających bezpieczny wynajem. Jak sprawdzić, czy oddajesz mieszkanie w dobre ręce?

Wynajem nieruchomości obcokrajowcom – wskazówki dla właścicieli mieszkań

Im większa grupa klientów, tym większe szanse na korzystny, szybki wynajem. Obcokrajowcy szukają pracy i tym samym mieszkań w Polsce, a ofert specjalnie dla nich ciągle brakuje. Czy wynajem obcokrajowcom to prosta sprawa? Dowiedz się więcej na ten temat.

Najemcy z zagranicy – jak wynajmować mieszkanie na odległość?

Obcokrajowcy, którzy zaczynają pracę w Polsce, chcą od razu przyjechać do konkretnego mieszkania. Wynajem na odległość jest nowym wyzwaniem dla wynajmujących i pośredników. Czy można bezpiecznie wynająć własne mieszkanie bez osobistego spotkania?

Jak wymeldować konkubenta z mieszkania?

Jeżeli konkubent nadal mieszka w lokalu, z którego chcemy go wymeldować, wymeldowanie nie jest możliwe, ponieważ meldunek stanowi potwierdzenie miejsca zamieszkania. W sytuacji gdy konkubent nie zechce wyprowadzić się sam – dobrowolnie – pozostaje tylko złożenie pozwu do sądu o eksmisję. Kiedy sąd przychyli się do prośby o wydanie wyroku eksmisyjnego?

Wojskowe mieszkania – będą dużo tańsze

Nowelizacja ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych, która ma wejść w życie w czerwcu zmienia między innymi wysokość bonifikaty na wykup mieszkania wojskowego oraz wprowadza dużo korzystniejsze zasady zamiany tego typu lokali. Z czego wynika konieczność wprowadzenia zmian w bonifikatach przyznawanych na mieszkania wojskowe? Kto może liczyć na 95% bonifikatę?

Domy jednorodzinne: zmiany w prawie budowlanym w 2014 roku

Na początku 2014 roku weszło w życie wiele nowych przepisów dotyczących budowy domów jednorodzinnych. Zmienił się między innymi wskaźnik EP oraz współczynnik przenikania ciepła, wprowadzono nowe wymagania dotyczące okien i wentylacji, skrócono procedurę budowlaną, a także przyspieszono możliwość rozpoczęcia budowy. Sprawdź, co zmieniło się w prawie budowlanym.

Opłata adiacencka – kiedy trzeba ją zapłacić?

Opłata adiacencka jest regulowana przez ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z tą ustawą wysokość opłaty adiacenckiej ustala gmina. Wartość opłaty adiacenckiej zależy przede wszystkim od tego, jakie urządzenia infrastruktury technicznej – droga, przewody wodociągowe, kanalizacyjne, ciepłownicze i tym podobne – zostały wybudowane na terenie gminy. Opłata adiacencka dotyczy tylko tych właścicieli i użytkowników wieczystych gruntów, których wartość posiadanych nieruchomości wzrosła po wykonaniu tego typu prac.

Odstąpienie od umowy deweloperskiej

Klient, który podpisał umowę deweloperską ma trzydzieści dni na odstąpienie od tej umowy. Oczywiście jest to możliwe tylko w określonych sytuacjach, na przykład gdy umowa ta nie zawiera informacji wymaganych przez ustawę deweloperską. Warto pamiętać, że deweloper również ma prawo do odstąpienia od umowy jeśli klient nie wywiąże się ze swoich zobowiązań. Kiedy można odstąpić od umowy deweloperskiej i w jakiej formie należy to zrobić?

Czy trzeba podpisywać umowę z pośrednikiem nieruchomości przed obejrzeniem mieszkania?

Czy planując zakup mieszkania, musimy od razu podpisywać umowę z pośrednikiem nieruchomości, zanim jeszcze zobaczymy mieszkanie. Otóż nie. Zobacz dlaczego.

Zarządzanie najmem – kto może zarządzać najmowanym mieszkaniem?

Nowością w Polsce jest usługa zarządzania najmem. To dobra alternatywa dla tych, którzy chcą wynająć mieszkanie, ale nie mają czasu aby się nim zajmować. Firmy oferujące profesjonalne zarządzanie najmem nie tylko przygotowują dobrą ofertę wynajmu, lecz także mogą na przykład pobierać czynsz od najemcy. Często także firmy zarządzające najmem zapewniają sprawdzonych i wypłacalnych najemców. Jaki zakres obowiązków mają zarządcy najmem? Z jakim kosztem wiąże się wynajęcie tego typu firm?

Obszar ograniczonego użytkowania – kiedy należy się rekompensata?

Ze względu na to, że prawo własności jest wartością chronioną konstytucyjnie, właściciel nieruchomości, która znajdzie się na obszarze ograniczonego użytkowania ma prawo domagać się wykupu nieruchomości, odszkodowania albo wnieść roszczenie o poprawę komfortu akustycznego w pobliżu budynku. Czym charakteryzuje się obszar ograniczonego użytkowania? Jakie ograniczenia wiążą się z działką o takiej charakterystyce? Kiedy właściciel nieruchomości stojącej na tego typu obszarze może wystąpić o rekompensatę?

Wady mieszkań z rynku wtórnego – porady architekta

Jak wybrać mieszkanie z rynku wtórnego? Oferta jest naprawdę bogata, a możliwość szybkiej przeprowadzki i dobra lokalizacja przemawiają na korzyść lokali z drugiej ręki. Oprzyj swój wybór o eksperckie wskazówki architekta.

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego – porady architekta

Mieszkanie z rynku pierwotnego jest tylko Twoje od samego początku. Wiesz, że masz wpływ na jego projekt? Udany zakup mieszkania to taki, który wyklucza nieprzewidziane wydatki – kieruj się więc wskazówkami architekta.

Zadłużone mieszkanie w spadku – przyjąć czy nie?

Spadek przechodzi na spadkobiercę już w momencie śmierci spadkodawcy. Chociaż spadek kojarzy się ze wzrostem pieniężnym, często okazuje się, że krewny zostawił nam długi, które mamy obowiązek spłacać. W przypadku mieszkania należy się zastanowić jaka jest jego wartość rynkowa i jak duże zadłużenie otrzymaliśmy w spadku. Podpowiadamy czy należy przyjąć zadłużone mieszkanie w spadku, czy nie.

Jak nie płacić podatku od sprzedaży spadkowego mieszkania?

Warto pamiętać, że spadkobierca nabywa spadek, na przykład nieruchomość, w momencie tak zwanego otwarcia spadku, to znaczy w chwili śmierci spadkodawcy. Spadkobierca ma prawo do zrzeczenia się spadku lub do przyjęcia go. Jeśli zdecydujemy się na przyjęcie spadku w postaci nieruchomości, a następnie ją sprzedamy, zobowiązani jesteśmy do zapłacenia podatku w wysokości 19%. Kiedy możemy nie płacić podatku od sprzedaży spadkowego mieszkania?

Czy właściciel mieszkania musi ponosić koszty eksploatacji i utrzymania mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej?

Zarówno osoby posiadające spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, jak i osoby z prawem własnościowym są zobowiązane do uiszczania opłat związanych z eksploatacją i utrzymaniem mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej – zgodnie z Ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych z dnia 15 grudnia 2000 roku. Jakie dokładnie opłaty musi wnosić właściciel mieszkania?

Czy właściciel mieszkania musi zostać członkiem spółdzielni mieszkaniowej?

Nie każdy właściciel mieszkania musi zostać członkiem spółdzielni mieszkaniowej. Właściciel może, ale nie ma obowiązku stać się członkiem spółdzielni, ponieważ posiadanie mieszkania z prawem własności do lokalu i gruntu nie zobowiązuje jednocześnie do członkowstwa. W jaki sposób właściciel może zostać członkiem spółdzielni mieszkaniowej?

Czy właściciel mieszkania musi być w nim zameldowany?

Właściciel mieszkania nie ma obowiązku zmiany miejsca zameldowania i co za tym idzie zmiany dokumentów dopóki nie zacznie mieszkać w nowym lokalu na stałe. Jeśli mieszkanie jest wyłącznie mieszkaniem pod wynajem, właściciel nie musi meldować w nim nikogo. Kiedy wobec tego właściciel powinien zameldować się w nowym mieszkaniu? Zobacz poradnik.

Mieszkaniowy rachunek powierniczy – wszystko co trzeba o nim wiedzieć

Mieszkaniowy rachunek powierniczy to rachunek przeznaczony dla deweloperów do obsługi jednego, konkretnego przedsięwzięcia. Istnieją dwa rodzaje mieszkaniowych rachunków powierniczych – otwarty i zamknięty. Zobacz jakie są zalety posiadania rachunku powierniczego dla nabywcy lokali oraz dla dewelopera?

Prawo odrębnej własności lokalu w spółdzielni mieszkaniowej

Aby ustanowić odrębną własność lokalu w spółdzielni mieszkaniowej należy zawrzeć ze spółdzielnią umowę o budowę tego lokalu lub umowę przeniesienia odrębnej własności lokalu przez osobę, której przysługiwało spółdzielcze lokatorskie albo własnościowe prawo do tego lokalu. W pierwszym przypadku po trzech miesiącach od wybudowania lokalu spółdzielnia ustanawia odrębną własność na rzecz członka. Jakie jeszcze obowiązki powinna zrealizować spółdzielnia mieszkaniowa wobec właściciela lokalu posiadającego prawo odrębnej własności?

Czy można być członkiem spółdzielni mieszkaniowej nie posiadając prawa do lokalu?

Nawet jeśli nie posiadamy prawa do lokalu, możemy zostać członkiem spółdzielni mieszkaniowej – do takiej sytuacji dochodzi na przykład wtedy, gdy tylko jeden z małżonków posiada prawo do lokalu, ale oboje są członkami spółdzielni. Warto pamiętać, że członkami spółdzielni mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne.

Zakup nieruchomości za granicą. Poradnik

Jeśli planujemy zakup nieruchomości za granicą musimy wziąć pod uwagę nie tylko cenę samej nieruchomości, lecz także dodatkowe koszty transakcyjne, które będziemy musieli zapłacić wraz z ceną domu lub mieszkania. Mimo to często okazuje się, że ogólny budżet na zakup nieruchomości za granicą jest podobny do budżetu potrzebnego do zakupu nieruchomości w kraju. Podpowiadamy jak kupić działkę, mieszkanie lub dom za granicą.

Prawa i obowiązki najemcy po zakończeniu umowy najmu nieruchomości

W momencie zakończenia umowy najmu najemca ma obowiązek zwrócić przedmiot najmu w stanie niepogorszonym zgodnie z art. 675 Kodeksu cywilnego. Co najemca powinien zrobić w sytuacji, gdy niektóre elementy przedmiotu najmu zostały zniszczone? Kiedy najemca ma prawo żądać od wynajmującego zapłaty za ulepszenia wprowadzone w przedmiocie najmu?

Jakie obowiązki ma najemca mieszkania?

Do podstawowych obowiązków najemcy należy płacenie czynszu zgodnie z wyznaczonym w umowie terminem i regulowanie innych opłat dodatkowych. Oprócz tego najemca powinien użytkować mieszkanie zgodnie z umową i tym samym zgodnie z jego przeznaczeniem.

Jakie obowiązki ma osoba wynajmująca mieszkanie?

Osoba wynajmująca mieszkanie to osoba udostępniająca przedmiot najmu najemcy. Do głównych obowiązków wynajmującego należy wydanie mieszkania i utrzymania mieszkania w stanie przydatnym, do ustalonego z najemcą użytku przez cały okres trwania najmu. Jakie jeszcze obowiązki ciążą na osobie wynajmującej mieszkanie?

Bezpieczny zakup mieszkania spółdzielczego bez księgi wieczystej. Poradnik

Zanim przystąpimy do zakupu mieszkania, warto sprawdzić czy rzeczywiście nie posiada ono księgi wieczystej – księgi wieczyste są jawne i dostęp do nich można uzyskać w sądzie rejonowym, pod który podlega dana nieruchomość. Jeśli jednak mieszkanie spółdzielcze rzeczywiście nie posiada księgi wieczystej, należy zweryfikować prawa zbywcy do spółdzielczego prawa do lokalu.

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie. Poradnik

Wynajem mieszkania wydaje się być dobrym sposobem na uzyskanie dodatkowych pieniędzy. Warto jednak mieć na uwadze, że wynajem wiąże się także z pewnymi problemami, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie podpiszemy umowy najmu lub nie dopełnimy innych formalności związanych z wynajęciem lokalu. W jaki sposób bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Zakup mieszkania kiedy pośrednik nieruchomości nie posiada licencji. Skutki. Poradnik

Często zdarza się tak, że pośrednik sprzedaży nieruchomości jest osobą nie posiadającą licencji. Podpisywana przez takiego pośrednika umowa może wydawać się nieważna ze względu na jego status. Jak do kwestii nieposiadania licencji przez pośrednika odnosi się polskie prawodawstwo? Kiedy transakcja prowadzona przez taką osobę będzie ważna?

Jak przekształcić spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu we własność. Poradnik

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu daje lokatorom dużo mniejsze możliwości niż prawo własnościowe. W związku z tym mieszkańcy często dążą do przekształcenia spółdzielczego prawa w prawo własnościowe. Czym charakteryzuje się prawo lokatorskie a czym prawo własnościowe? Jak prawo lokatorskie można przekształcić we własność?

Jak pozbyć się lokatora, który nie płaci czynszu. Poradnik

Lokatorowi, który od kilku miesięcy nie płaci czynszu możemy wypowiedzieć stosunek najmu z powodu zwłoki z opłatami. Samo wypowiedzenie często jednak nie wystarcza do tego, aby lokator przestał użytkować wynajmowany mu wcześniej lokal. Jak wobec tego skutecznie pozbyć się lokatora, który nie płaci czynszu?

Użytkowanie wieczyste – ile trwa i kiedy się kończy

Zakres użytkowania gruntu oddanego do użytkowania wieczystego bardzo przypomina zakres użytkowania jaki posiada właściciel danego gruntu – zarówno właściciel, jak i użytkownik wieczysty mają prawo do wybudowania nieruchomości na danym gruncie – wobec tego ten typ użytkowania jest bardzo korzystny dla użytkującego. Warto również wiedzieć, że użytkowanie wieczyste trwa od 40 do 99 lat i może być przedłużane, ale w niektórych sytuacjach dochodzi do wygaśnięcia użytkowania wieczystego. Kiedy wobec tego może wygasnąć użytkowanie wieczyste?

Mieszkanie obok lotniska – czy to dobra inwestycja?

Mieszkanie obok lotniska często kojarzy się z hałasem generowanym przez startujące i lądujące samoloty. Mimo to niektórzy inwestorzy decydują się na zakup mieszkania w takiej lokalizacji. Czy mieszkanie w pobliżu lotniska to dobry pomysł? Czy to dobra inwestycja? Zobacz poradnik.

Jak ustalić wysokość wkładu własnego?

W sytuacji wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mamy prawo do odzyskania wkładu wniesionego przez lokatora w trakcie podpisywania umowy ze spółdzielnią. Wkład ten należy obliczyć biorąc pod uwagę przepisy prawa spółdzielczego obowiązującego w momencie powstania uprawnień do zwrotu wkładu. Jak dokładnie ustalić wysokość wkładu własnego?

Dziedziczenie wkładu mieszkaniowego a przedawnienie

Gdy dziedziczy się wkład mieszkaniowy uiszczony przez zmarłego w spółdzielni mieszkaniowej i za późno zgłosi się roszczenie dotyczące odzyskania tego wkładu może dojść do przedawnienia. Kiedy – po jakim czasie – dochodzi do przedawnienia dziedziczenia wkładu mieszkaniowego? Kto może ubiegać się o zwrot tego wkładu?

Dziedziczenie wkładu gruntowego – wszystko co trzeba o nim wiedzieć

Wkład gruntowy, tak jak wkład mieszkaniowy możemy odziedziczyć wraz z pozostałym spadkiem. Jednak w kwestii wkładu gruntowego dziedziczenie jest możliwe tylko w niektórych przypadkach, inaczej wkład gruntowy przepada. Kto i w jakiej sytuacji ma prawo do dziedziczenia wkładu gruntowego?

Dziedziczenie wkładu mieszkaniowego – wszystko co trzeba wiedzieć

Wydaje się, że po wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mamy prawo do otrzymania wkładu mieszkaniowego. Sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana. W wyniku przyjęcia ustawy z 31 lipca 2007 roku jedna osoba może mieć prawo do dziedziczenia wkładu mieszkaniowego, inna zaś do dziedziczenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Kto i kiedy dziedziczy wkład mieszkaniowy?

Spółdzielcze prawo lokatorskie, a własnościowe prawo do lokalu – różnice

Ze względu na to, że spółdzielcze formy mieszkania są jednymi z najpopularniejszych form mieszkania w Polsce, warto wiedzieć czym różni się spółdzielcze prawo lokatorskie od własnościowego prawa do lokalu. Które z nich daje większe możliwości lokatorowi? W jaki sposób egzekwowane jest prawo lokatorskie, a w jaki własnościowe?

Spółdzielcze prawo lokatorskie – co to takiego?

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu obejmuje wielu z tych, którzy mieszkają w nieruchomościach łączonych w spółdzielnie mieszkaniowe. Za początek obowiązywania prawa lokatorskiego uznaje się moment podpisania umowy pomiędzy lokatorem a spółdzielnią. Czym jest dokładnie spółdzielcze prawo lokatorskie?

Cele spółdzielni mieszkaniowej

Pierwszym i najważniejszym celem spółdzielni mieszkaniowych jest zaspokajanie mieszkaniowych i innych potrzeb mieszkańców oraz ich rodzin. Jeśli posiadamy prawo spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, nasze potrzeby wynikające z pracy spółdzielni mieszkaniowej, do której należymy, powinny być zaspokajane. Jakie są najważniejsze cele spółdzielni mieszkaniowych?

Czy lokatorskie prawo do mieszkania może wygasnąć?

Spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania przysługuje wyłącznie jednej osobie – wyjątek stanowią osoby będące w związku małżeńskim, wtedy prawo do danego lokalu przysługuje obojgu małżonkom. Należy pamiętać, że prawo to może wygasnąć. W jakich sytuacjach dochodzi do wygaśnięcia lokatorskiego prawa do mieszkania?

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu po śmierci członka

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu to prawo niezbywalne, które nie może przejść bezpośrednio na członków rodziny zmarłego. Jak wobec tego należy postąpić w przypadku śmierci członka spółdzielni mieszkaniowej? Kto ma prawo do podpisania umowy ze spółdzielnią i do uzyskania nowego spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu?

Rozbiórka budynku bez pozwolenia – kiedy jest możliwa?

W sytuacji gdy posiadamy na działce walącą się komórkę lub szopę i chcielibyśmy ją rozebrać, powinniśmy to zrobić zgodnie z obowiązującym prawem. Większość obiektów przed wyburzeniem wymaga uzyskania odpowiedniego pozwolenia. Jednak w niektórych przypadkach pozwolenie nie będzie konieczne. Kiedy jest możliwe wykonanie rozbiórki bez wcześniejszego pozwolenia?

REKLAMA