REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarządzanie budynkiem. Jak zdać test z odpowiedzialności?

REKLAMA

Zima to wyjątkowy okres w roku, w którym właściciele budynków maja szansę wykazać się jeśli chodzi o zarządzanie nieruchomościami. To właśnie w okresie zimy zgłaszana jest największa ilość szkód związanych z niewłaściwym, lub brakiem właściwego zabezpieczenia budynków. Eksperci ERGO Hestii rądzą na co zwrócić uwagę, aby uchronić się przed poniesieniem dodatkowych kosztów.

REKLAMA

Dla właścicieli budynków wielorodzinnych lub ich zarządców to ostatni moment, aby dokonać przeglądów poszycia dachowego, rynien czy elewacji. Zaniechanie tych czynności może kosztować wiele nerwów oraz jeszcze więcej pieniędzy. Na porządku dziennym w okresie zimowym są szkody spowodowane zapadaniem się dachu pod wpływem naporu śniegu czy ośnieżone gałęzie spadające na zaparkowane przy budynku pojazdy – wskazuje Jakub Niciejewski, Główny Specjalista ds. Likwidacji Szkód w ERGO Hestii.

W praktyce oznacza to konieczność zwrotu ubezpieczycielowi, wypłaconej Poszkodowanym rekompensaty. Dodatkowo nie ominie Cię usunięcie przyczyny szkody czy dokonanie konserwacji. To podwójny koszt, którego w łatwy sposób możesz uniknąć.

Zobacz: Wspólnota mieszkaniowa: Co zrobić kiedy pies szczeka?

Zgodnie z ustawą Prawo Budowlane właściciel lub zarządca budynku powinien zapewnić bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt. Wystarczy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach, aby nie dopuścić do powstania najbardziej przewidywalnych, ale i najczęstszych szkód.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Eksperci ERGO Hestii przygotowali zestaw czterech pytań, które pomogą Ci sprawdzić czy jesteś przygotowany do sezonu zimowego. Sprawdź czy o niczym nie zapomniałeś.

  1. Czy zleciłeś konserwację dachu i rynien?

Jeżeli jest to możliwe, dokonaj bieżącej konserwacji dachu, rynien i elewacji tak, aby nie doprowadzić do późniejszych przecieków, a co za tym idzie szkód w lokalach mieszkańców]. Pamiętaj, że pominięcie drobnych napraw przed opadami śniegu, może narazić Cię na znacznie większe koszty usunięcia usterki w porze zimowej.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

  1. Zadbałeś o instalację grzewczą w pustostanach?

Jeżeli w nadzorowanym przez Ciebie budynku znajdują się pustostany - sprawdź, czy są odpowiednio zabezpieczone. Najlepiej zrobić dokładny przegląd przede wszystkim instalacji centralnego ogrzewania i zadbać o to, aby nie pozostała w nich woda. Istnieje duże ryzyko jej zamarznięcia, co powoduje pękniecie instalacji i zalanie nie tylko pustostanu, ale również lokali sąsiadujących.

Zobacz: Windy we wspólnocie mieszkaniowej – kto powinien płacić za ich utrzymainie?

  1. Sprawdziłeś czy gałęzie drzew przy budynku nie zagrażają bezpieczeństwu?

Jeśli na terytorium Twojej nieruchomości rosną wiekowe drzewa, pamiętaj o wykonaniu przeglądu drzewostanu pod kątem występowania posuszu i martwych gałęzi. Nacisk mokrego śniegu na obumarłą gałąź z łatwością może doprowadzić do jej odłamania. Dokonując zabiegów pielęgnacyjnych, miej w pamięci zapisy ustawy o ochronie przyrody, które w precyzyjny sposób określają możliwy zakres dokonywanej przycinki.

  1. Czy wybrałeś firmę do odśnieżania posesji?

REKLAMA

W obliczu zbliżających się mrozów, równie ważne jest usuwanie śliskości wokół budynku czy też śniegu i sopli z dachu. Bardzo szczegółowo zakres obowiązków w tym zakresie wskazuje ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Najlepiej zaplanować w budżecie konieczność np. wynajęcia firmy zewnętrznej, która będzie dokonywała regularnego odśnieżania posesji, jak również posypywała teren solą lub piaskiem. Pogoda bowiem często zaskakuje i może się okazać, że jedna osoba do tego typu prac jest niewystarczająca. Niestety, konsekwencje niedoszacowania zasobów w tym zakresie bywają ogromne. Uszkodzenie pojazdu w wyniku spadającego śniegu czy sopla często jest szkodą drobną w stosunku do tej na osobie. Złamania, stłuczenia i inne urazy oraz wynikające z tego roszczenia, stają się bolączką niejednego właściciela budynku. Zadośćuczynienie w takich przypadkach to często kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

W przypadku likwidacji szkód z polis odpowiedzialności cywilnej m. in. spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych, widoczny jest wzrost szkód na osobie w okresie zimowym. W przypadku szkód w mieniu - wczesną wiosną, gdy pojawiają się pierwsze odwilże. Wniosek zatem nasuwanie się sam - warto wcześniej przygotować się do zimy tak, aby budynek i jego otoczenie były bezpieczne dla jego mieszkańców i innych osób – radzi Agnieszka Chabowska, Główny Specjalista ds. Likwidacji Szkód w ERGO Hestii.

Źródło: ERGO Hestia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

REKLAMA

To już prawdziwy krach na rynku kredytów hipotecznych. Szykuje się zapaść w budownictwie mieszkaniowym

Dane bankowe nie pozostawiają złudzeń. Banki udzieliły w drugim kwartale br. o prawie 30 proc. mniej kredytów hipotecznych niż w tym samym okresie 2023 roku. Mieszkania kupują tylko naprawdę zamożni, bo banki zaostrzyły kryteria pożyczania pod hipotekę, a mimo to ceny mieszkań rosną.

Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

REKLAMA