REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wspólnota mieszkaniowa: Ustanowienie własności lokalu

Justyna Hek
Nieruchomości, kamienica. /Fotolia
Nieruchomości, kamienica. /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wspólnota mieszkaniowa powstaje w zasadzie samoistnie gdy w jeden budynek zostaje zamieszkany przez co najmniej dwóch właścicieli lokali mieszczących się właśnie w tej nieruchomości. Ustanowienie własności danego lokalu określane jest w umowie, którą mogą podpisać współwłaściciel albo właściciel nieruchomości i ten, kto nabywa jeden z lokali.

REKLAMA

Ustanowienie własności określonego lokalu odbywa się poprzez podpisanie umowy, w której stronami mogą być właściciele lub współwłaściciele całej nieruchomości i nabywca danego lokalu. Innym sposobem ustanowienia odrębnej własności jest czynność prawna wykonana przez właściciela nieruchomości, a trzecim sposobem – orzeczenie sądu, które znosi prawo własności właściciela i przenosi je na nabywcę konkretnego lokalu.

Wspólnota mieszkaniowa – czym jest?

Wspólnotę mieszkaniową tworzą wszyscy właściciele lokali znajdujących się z reguły w obrębie jednej nieruchomości lub kilku nieruchomości położonych obok siebie – osiedle mieszkaniowe. Właściciele zyskują wówczas prawo do użytkowania przypadającego im lokalu mieszkalnego, ale także przestrzeni wspólnej, w tym pralni, suszarni, pomieszczeń gospodarczych. Są oni także finansowo odpowiedzialni za utrzymanie tej przestrzeni, oczywiście adekwatnie koszty utrzymania tych pomieszczeń zostają podzielone przez liczbę właścicieli.

Umowa o ustanowieniu własności

Umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu zostaje zawarta, tak jak już wspomniano, przez właściciela lub jednego ze współwłaścicieli całej nieruchomości i nabywcę danego lokalu. Musi mieć ona formę aktu notarialnego aby była prawnie ważna. Po podpisaniu umowy należy wpisać do księgi wieczystej odrębność konkretnego mieszkania. W przypadku kupna mieszkania od dewelopera umowa taka będzie w tytule zawierała informację o ustanowieniu odrębnej własności i jednocześnie o sprzedaży – takie postępowanie ułatwia procedury, gdyż wówczas wystarczy podpisać tylko jedną umowę.

Jednostronna czynność prawna

Jednostronna czynność prawna jest innym sposobem na ustanowienie odrębnej własności pojedynczego lokalu. Za zaletę takiego postępowania uznaje się możliwość łatwiejszego sprzedania mieszkania. Deweloper lub inny właściciel całej nieruchomości po tego typu postępowaniu zaczyna tworzyć z osobą, która kupiła dany lokal, wspólnotę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Orzeczenie sądu

Ustanowienie odrębnej własności może się odbyć również na drodze postępowania sądowego, gdyż sąd ma prawo znieść współwłasność i utworzyć własność odrębną. Co istotne, po takim postępowaniu wpis do księgi wieczystej orzekający własność lokalu należącego do danego nabywcy ma wyłącznie charakter deklaratywny. 

Zobacz także:  Wspólnota mieszkaniowa: Prawa i obowiązki właścicieli lokali

Zobacz także:  Wspólnota mieszkaniowa – ocieplanie budynku. Poradnik

Zobacz także:  Wspólnota mieszkaniowa prowadzona przez profesjonalnego zarządcę

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

REKLAMA

To już prawdziwy krach na rynku kredytów hipotecznych. Szykuje się zapaść w budownictwie mieszkaniowym

Dane bankowe nie pozostawiają złudzeń. Banki udzieliły w drugim kwartale br. o prawie 30 proc. mniej kredytów hipotecznych niż w tym samym okresie 2023 roku. Mieszkania kupują tylko naprawdę zamożni, bo banki zaostrzyły kryteria pożyczania pod hipotekę, a mimo to ceny mieszkań rosną.

Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

REKLAMA