REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zaadaptować poddasze na cele mieszkalne?

remont, wykończenie, poddasze. Fot. Fotolia
remont, wykończenie, poddasze. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

We wspólnotach, poddasza budynków coraz częściej adaptowane są do celów użytkowych. Aby na poddaszu można było zamieszkać, potrzebny jest remont a co za tym idzie pozwolenia na budowę i spełnienia szeregu wymogów technicznych. Niemniej jednak, nakład pracy i zainwestowane pieniądze mogą się szybko zwrócić i przynieść zysk.

REKLAMA

REKLAMA

Inwestycja w postaci adaptacji poddasza budynku wielorodzinnego na cele mieszkalne to projekt wymagający dokładnego przemyślenia. Przed podjęciem decyzji należy przeanalizować możliwości techniczne poddasza i finansowe wspólnoty, a także potencjalne korzyści i straty związane z remontem. „Adaptacja poddasza to kwestia wychodząca poza zakres zwykłego zarządu nieruchomością. W zależności od liczby wyodrębnionych i niewyodrębnionych lokali, zarząd musi uzyskać zgodę wszystkich współwłaścicieli lub zgodę właścicieli w formie uchwały uzupełnionej o pełnomocnictwo. W przypadku gdy budynek podlega zarządowi miasta lub gminy, a także gdy jest objęty ochroną konserwatora zabytków, należy uzyskać zgodę tych organów lub uzgodnić warunki przebudowy z wojewódzkim konserwatorem zabytków.” wskazuje Mariusz Łubiński, prezes Admus Sp. z o.o.

W momencie zatwierdzenia uchwały wspólnoty, pierwszym krokiem w kierunku adaptacji poddasza powinno być uzyskanie pozwolenia na budowę. Stosowny wniosek wraz z prośbą o wydanie warunków zabudowy należy złożyć w wydziale architektoniczno-budowlanym w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta na prawach powiatu. Dokument dotyczący warunków zabudowy będzie stanowił podstawę do wykonania dokumentacji technicznej inwestycji. Z chwilą otrzymania pozwolenia powinniśmy zawiadomić jeszcze powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót, przynajmniej siedem dni wcześniej przed rozpoczęciem.

Najważniejsze dla przyszłego wykorzystania lokum w celach zarobkowych jest spełnienie określonych prawnie warunków technicznych, jak na przykład tych dotyczących wysokości pomieszczenia. Nie zapomnijmy o doprowadzeniu instalacji elektrycznej, wykonanej zgodnie z projektem. Istotnie ważne jest odpowiednie podłączenie instalacji wodnej, uwarunkowane odpowiednim ciśnieniem wody na przyłączu. Problem z odbiorem lokum przez nadzorcę budowlanego może przysporzyć nam błędnie zainstalowany system ogrzewania oraz mało wydajna klimatyzacja. Istotnym elementem prac powinno być również wykonanie izolacji termicznej poddasza rozumiane jako ocieplenie dachu np. wełną mineralną oraz wymiana okien.

Zakończenie prac budowlanych wymaga odbioru lokalu przez nadzór budowlany i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. W ostatnim etapie sporządzamy akt notarialny i dokonujemy zmian w księdze wieczystej.”informuje Mariusz Łubiński.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Funkcjonalnie zaadoptowana przestrzeń poddasza to korzyść dla przyszłych użytkowników lokum, a często źródło zysku dla wspólnoty. Dodatkową przestrzeń użytkową możemy wynająć na biuro, dzięki czemu koszty wspólnoty maleją. Czynsz z wynajmu może znacząco obniżyć czynsz mieszkańców wspólnoty lub wesprzeć fundusz remontowy oraz kolejne inwestycje.

W przypadku sprzedaży lokalu należny skorygować udziały w nieruchomości wspólnej, które będą obejmowały powstały lokal.

Zobacz także:  Jak dobierać rozmiar okien dachowych do poddasza?

Zobacz także:  W jaki sposób zapewnić skuteczną wentylację poddasza?

Mariusz Łubiński, prezes Admus Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA