REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ochronić poddasze przed wilgocią?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Eksperci Budujesz - Kupujesz

REKLAMA

REKLAMA

Ochrona poddasza przed wilgocią ma duży wpływ na komfort mieszkania. W dzisiejszych czasach pomieszczenia na poddaszu to coraz częściej pomieszczenie mieszkalne. Aby użytkowanie poddasza było możliwe i nie stwarzało problemów takich jak przeciekający i nieszczelny dach - konstrukcja dachu musi być dobrze zabezpieczona przed wilgocią.

REKLAMA

Szczególnie narażone na działanie wilgoci są pomieszczenia ze szczelnymi oknami, w których może się pojawiać para wodna (kuchnie i łazienki), która skrapla się, osiada na ścianach, suficie i podłodze, a następnie wsiąka w te elementy. W efekcie może się na nich pojawić grzyb, który jak wiadomo, jest niezwykle szkodliwy dla ludzkiego organizmu, nie mówiąc już o jego nieestetycznym wyglądzie.

Istotnym zagrożeniem jest również niszczenie konstrukcji, w tym szczególnie elementów drewnianych, a więc tych stanowiących podstawę budowy dachu. Ochrony wymaga także termoizolacja poddasza, gdyż materiały izolacji cieplnych nie przepadają za przesadną wilgocią.

Zobacz także: Łazienka na poddaszu – jak ją dobrze zaprojektować

Czym zabezpieczyć wszystkie wspomniane elementy?

Coraz bardziej popularną folią paroizolacyjną. Folia taka zatrzymuje parę wodą w pomieszczeniu, w którym została ona wytworzona. Jej działanie polega na ochronie konstrukcji budynku, dachu oraz ocieplenia przed przenikaniem skroplonej pary wodnej poprzez spowolnienie przepływu pary. Folia nie ogranicza tego przepływu zupełnie, ale znacznie go opóźnia. Dzięki temu wilgoć powoli, ale skutecznie odparuje na zewnątrz, nie przedostając się do elementów konstrukcyjnych na stałe. Folia jest także wodoszczelna, oznacza to, iż może wytrzymać duże obciążenie wodą (ok. 5 m słupa wody – zależnie od rodzaju folii).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jaki dach nad poddaszem użytkowym?

Gdzie położyć folię paroizolacyjną?

Folię układa się ją pomiędzy termoizolacją, a elementem wykończeniowym, np. płytą gipsowo-kartonową czy boazerią. Należy pamiętać, aby nie układać jej „ciasno” – folia potrzebuje niewielkiej przestrzeni, w której powietrze będzie mogło cyrkulować.

Jak rozpoznać folię paroizolacyjną? 

Należy pamiętać, że folia paroizolacyjna to nie to samo co dachowa folia wstępnego krycia (która jest paro przepuszczalna). Producenci z pewnością opisują je w widoczny sposób więc nie powinno być problemów z odnalezieniem w sklepie. Z cech wyglądu warto wymienić:
• gładkość,
• miękkość,
• kolor na ogół żółty, czasem zielony lub niebieski.

Folia z dodatkami?

Folia paroizolacyjna może być wzmocniona za pomocą siatki (zbrojenie) lub pokryta aluminium (odbijające ciepło), może też mieć pasek klejący, ułatwiający montaż. Czasem do termoizolacji oferowana jest także wełna z folią z jednej strony, dzięki czemu dodatkowa paroizolacja nie jest już potrzebna.

Rodzaje folii paroizolacyjnej

Różne są rodzaje i grubości folii paroizolacyjnej, stosowane w zależności od potrzeb, np.:
• jednowarstwowe folie polietylenowe,
• folie polipropylenowe – do stosowania w połączeniu z wysokoparoprzepuszczalną membraną.

Dobór, jak również montaż folii, warto zlecić doświadczonej firmie budowlanej, ponieważ nie jest to łatwe zadanie.

Zobacz także: Jaka jest rola paroizolacji?

Ocieplenie poddasza

Paroizolacja jest niezbędnym uzupełnieniem termoizolacji poddasza. W przypadku pomieszczeń użytkowych najlepsze do ocieplania są płyty lub maty z wełny mineralnej. Warstwa wełny powinna mieć grubość około 20 cm. Mocuje się ją najczęściej między krokwiami na wcisk, bez szczelin, ale i bez zagnieceń. Do docieplania dachów skośnych najlepsze są płyty styropianowe odmiany FS 12, łączone na pióro-wpust (eliminują mostki termiczne). Nie ma ograniczeń w ich stosowaniu co do rozstawu krokwi, można łączyć kilka warstw izolacji.

Zobacz także: Czym ocieplić poddasze - wełna czy granulat?

O czym nie można zapomnieć?

Nieodłącznym elementem, który musi towarzyszyć paroizolacji, powinien być dobry system wentylacji poddasza, umożliwiający sprawne odprowadzanie wilgoci. Zapewnienie paroizolacji bez wentylacji grozi powstaniem efektu torby foliowej, czyli skraplania się pary wodnej i powstawania wilgoci pomiędzy warstwami, np. ściany. W konsekwencji może to prowadzić do wykwitu grzybów i pleśni niewidocznych we wnętrzu pomieszczenia, a niezwykle szkodliwych dla zdrowia.

Zobacz także:  Jak chronić dom przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA