Jak ochronić poddasze przed wilgocią?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Szczególnie narażone na działanie wilgoci są pomieszczenia ze szczelnymi oknami, w których może się pojawiać para wodna (kuchnie i łazienki), która skrapla się, osiada na ścianach, suficie i podłodze, a następnie wsiąka w te elementy. W efekcie może się na nich pojawić grzyb, który jak wiadomo, jest niezwykle szkodliwy dla ludzkiego organizmu, nie mówiąc już o jego nieestetycznym wyglądzie.
Istotnym zagrożeniem jest również niszczenie konstrukcji, w tym szczególnie elementów drewnianych, a więc tych stanowiących podstawę budowy dachu. Ochrony wymaga także termoizolacja poddasza, gdyż materiały izolacji cieplnych nie przepadają za przesadną wilgocią.
Zobacz także: Łazienka na poddaszu – jak ją dobrze zaprojektować
Czym zabezpieczyć wszystkie wspomniane elementy?
Coraz bardziej popularną folią paroizolacyjną. Folia taka zatrzymuje parę wodą w pomieszczeniu, w którym została ona wytworzona. Jej działanie polega na ochronie konstrukcji budynku, dachu oraz ocieplenia przed przenikaniem skroplonej pary wodnej poprzez spowolnienie przepływu pary. Folia nie ogranicza tego przepływu zupełnie, ale znacznie go opóźnia. Dzięki temu wilgoć powoli, ale skutecznie odparuje na zewnątrz, nie przedostając się do elementów konstrukcyjnych na stałe. Folia jest także wodoszczelna, oznacza to, iż może wytrzymać duże obciążenie wodą (ok. 5 m słupa wody – zależnie od rodzaju folii).
Zobacz także: Jaki dach nad poddaszem użytkowym?
Gdzie położyć folię paroizolacyjną?
Folię układa się ją pomiędzy termoizolacją, a elementem wykończeniowym, np. płytą gipsowo-kartonową czy boazerią. Należy pamiętać, aby nie układać jej „ciasno” – folia potrzebuje niewielkiej przestrzeni, w której powietrze będzie mogło cyrkulować.
Jak rozpoznać folię paroizolacyjną?
Należy pamiętać, że folia paroizolacyjna to nie to samo co dachowa folia wstępnego krycia (która jest paro przepuszczalna). Producenci z pewnością opisują je w widoczny sposób więc nie powinno być problemów z odnalezieniem w sklepie. Z cech wyglądu warto wymienić:
• gładkość,
• miękkość,
• kolor na ogół żółty, czasem zielony lub niebieski.
Folia z dodatkami?
Folia paroizolacyjna może być wzmocniona za pomocą siatki (zbrojenie) lub pokryta aluminium (odbijające ciepło), może też mieć pasek klejący, ułatwiający montaż. Czasem do termoizolacji oferowana jest także wełna z folią z jednej strony, dzięki czemu dodatkowa paroizolacja nie jest już potrzebna.
Rodzaje folii paroizolacyjnej
Różne są rodzaje i grubości folii paroizolacyjnej, stosowane w zależności od potrzeb, np.:
• jednowarstwowe folie polietylenowe,
• folie polipropylenowe – do stosowania w połączeniu z wysokoparoprzepuszczalną membraną.
Dobór, jak również montaż folii, warto zlecić doświadczonej firmie budowlanej, ponieważ nie jest to łatwe zadanie.
Zobacz także: Jaka jest rola paroizolacji?
Ocieplenie poddasza
Paroizolacja jest niezbędnym uzupełnieniem termoizolacji poddasza. W przypadku pomieszczeń użytkowych najlepsze do ocieplania są płyty lub maty z wełny mineralnej. Warstwa wełny powinna mieć grubość około 20 cm. Mocuje się ją najczęściej między krokwiami na wcisk, bez szczelin, ale i bez zagnieceń. Do docieplania dachów skośnych najlepsze są płyty styropianowe odmiany FS 12, łączone na pióro-wpust (eliminują mostki termiczne). Nie ma ograniczeń w ich stosowaniu co do rozstawu krokwi, można łączyć kilka warstw izolacji.
Zobacz także: Czym ocieplić poddasze - wełna czy granulat?
O czym nie można zapomnieć?
Nieodłącznym elementem, który musi towarzyszyć paroizolacji, powinien być dobry system wentylacji poddasza, umożliwiający sprawne odprowadzanie wilgoci. Zapewnienie paroizolacji bez wentylacji grozi powstaniem efektu torby foliowej, czyli skraplania się pary wodnej i powstawania wilgoci pomiędzy warstwami, np. ściany. W konsekwencji może to prowadzić do wykwitu grzybów i pleśni niewidocznych we wnętrzu pomieszczenia, a niezwykle szkodliwych dla zdrowia.
Zobacz także: Jak chronić dom przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi?
REKLAMA
REKLAMA