REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak prawidłowo wykonać dach?

Subskrybuj nas na Youtube
Profesjonalna termoizolacja dachu pozwoli nam ograniczyć zużycie energii cieplnej, dzięki czemu zmniejszą się koszty eksploatacji domu. Fot. materiały prasowe
Profesjonalna termoizolacja dachu pozwoli nam ograniczyć zużycie energii cieplnej, dzięki czemu zmniejszą się koszty eksploatacji domu. Fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy projektujemy nasz dom, powinniśmy wziąć pod uwagę, jak będzie wyglądał dach. Jego wykonanie jest związane z prawidłowym funkcjonowaniem domu. Profesjonalna termoizolacja dachu pozwoli nam ograniczyć zużycie energii cieplnej, dzięki czemu zmniejszą się koszty eksploatacji domu.

Dom traci najwięcej ciepła przez źle ocieplony dach. Straty mogą wynosić nawet 20%, przez co płacimy większe rachunki za ogrzewanie.

REKLAMA

Jak ocieplać dachy skośne?

Metoda ocieplania dachów skośnych różni się w zależności od funkcji, którą ma pełnić poddasze. Jeśli chcemy wykorzystać je jako strych, wystarczy ocieplić sam strop, bez konieczności ocieplania połaci dachowej. Należy ułożyć warstwę termoizolacyjną na poziomie stropu pomiędzy belkami stropowymi ostatniej kondygnacji. Najczęściej stosuje się w tym celu wełnę mineralną i twardy styropian.
Jeżeli poddasze ma być częścią przestrzeni użytkowej, połać dachowa wymaga odpowiedniej izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej.

Zobacz także: W jaki sposób wykonać ocieplenie dachu skośnego?

- Dach to wbrew pozorom skomplikowana konstrukcja, nie zaś, jak mogłoby się wydawać, jedna całość. Połać dachowa składa się z kilku warstw, które razem tworzą system chroniący przed utratą ciepła zimą i nadmiernym nagrzaniem latem – mówi Bartłomiej Zięba, menadżer budowy ES Polska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Profesjonalnie położony dach powinien być pokryty czterema warstwami izolacyjnymi. Ostatnią warstwą jest dachówka.

Jak chronić dach przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych?

REKLAMA

We wstępnym kryciu dachu bardzo ważna jest pierwsza warstwa, która chroni dach przed przenikaniem wilgoci do wnętrza domu. Zabezpiecza również przed niszczącym działaniem m.in. deszczu i śniegu. Najczęściej do położenia pierwszej warstwy dachu wykorzystuje się membrany, folie lub papy. Membrany i folie to materiały przepuszczające parę – wchłaniają wodę z zewnątrz, a parę wodną z wnętrza domu wypuszczają.

- Różnią się natomiast parametrami: folie cechuje niska paroprzepuszczalność, a membrany – wysoka. W takim wypadku najlepiej zdać się na fachowca, który precyzyjnie doradzi, jaki materiał wybrać – radzi Bartłomiej Zięba.

Montujemy je bezpośrednio na krokwiach lub na deskowaniu. Następnie mocujemy kontrłaty i dopiero na nich dachówki.

Druga warstwa – ocieplanie dachu

Po położeniu pierwszej warstwy można przejść do właściwego ocieplenia dachu (termoizolacji). Aby być pewnym, że ociepliliśmy poddasze prawidłowo, najlepiej wykorzystać wełnę mineralną lub szklaną, styropian lub rożnego typu pianki. Przed zakupem tego typu produktów należy zwrócić uwagę na ich parametry.

- Na pewno priorytetem jest ich funkcjonalność i trwałość. Pamiętajmy, że materiał izolacyjny powinien być ognioodporny, lekki, odporny na wilgoć, korozję biologiczną oraz gryzonie – wylicza Bartłomiej Zięba.

Wełna bardzo dobrze sprawdza się w konstrukcjach dachów skośnych. Jest ogniotrwała, przepuszcza parę wodną, stanowi również izolację akustyczną. Natomiast do pokrycia dachów płaskich częściej używa się styropianu.

Zobacz także: Czy można stosować styropian do izolacji dachu?

Jak nie uszkodzić termoizolacji?

Ostatnia warstwa to paraizolacja, która chroni konstrukcję dachu i izolację cieplną. Codzienne czynności, takie jak pranie czy gotowanie, wytwarzają duże ilości pary wodnej, która skrapla się, co może uszkodzić termoizolację. Odpowiednie zabezpieczenie dachu folią paraizolacyjną uchroni go przed tego typu uszkodzeniami. Taką folię najlepiej przymocować do krokwi taśmą lub zszywkami.

Wentylacja domu

REKLAMA

Tylko ciepły, suchy i przewiewny dom stwarza prawidłowe warunki do mieszkania. Powinniśmy zadbać, aby cała powierzchnia domu była odpowiednio wentylowana. Krążenie powietrza będzie możliwe, jeśli pozostawimy w połaci szczeliny wentylacyjne lub jeśli zamontujemy specjalne elementy wentylacyjne. Dzięki temu w domu nie będą rozwijać się grzyby i pleśń, które powstają ze skraplającej się pary wodnej. Konstrukcja całego dachu musi być zaprojektowana i wykonana profesjonalnie.

- Jeżeli projektant lub wykonawca nie uwzględni w dachu przewiewów, wówczas narażeni jesteśmy na poważne straty energii. W domu pojawić się może także pleśń i grzyb – mówi Bartłomiej Zięba, menadżer budowy ES Polska.

Źródło: materiały prasowe

Fot. materiały prasowe
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA