Jak prawidłowo wykonać dach?
REKLAMA
REKLAMA
Dom traci najwięcej ciepła przez źle ocieplony dach. Straty mogą wynosić nawet 20%, przez co płacimy większe rachunki za ogrzewanie.
REKLAMA
Jak ocieplać dachy skośne?
Metoda ocieplania dachów skośnych różni się w zależności od funkcji, którą ma pełnić poddasze. Jeśli chcemy wykorzystać je jako strych, wystarczy ocieplić sam strop, bez konieczności ocieplania połaci dachowej. Należy ułożyć warstwę termoizolacyjną na poziomie stropu pomiędzy belkami stropowymi ostatniej kondygnacji. Najczęściej stosuje się w tym celu wełnę mineralną i twardy styropian.
Jeżeli poddasze ma być częścią przestrzeni użytkowej, połać dachowa wymaga odpowiedniej izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej.
Zobacz także: W jaki sposób wykonać ocieplenie dachu skośnego?
- Dach to wbrew pozorom skomplikowana konstrukcja, nie zaś, jak mogłoby się wydawać, jedna całość. Połać dachowa składa się z kilku warstw, które razem tworzą system chroniący przed utratą ciepła zimą i nadmiernym nagrzaniem latem – mówi Bartłomiej Zięba, menadżer budowy ES Polska.
Profesjonalnie położony dach powinien być pokryty czterema warstwami izolacyjnymi. Ostatnią warstwą jest dachówka.
Jak chronić dach przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych?
REKLAMA
We wstępnym kryciu dachu bardzo ważna jest pierwsza warstwa, która chroni dach przed przenikaniem wilgoci do wnętrza domu. Zabezpiecza również przed niszczącym działaniem m.in. deszczu i śniegu. Najczęściej do położenia pierwszej warstwy dachu wykorzystuje się membrany, folie lub papy. Membrany i folie to materiały przepuszczające parę – wchłaniają wodę z zewnątrz, a parę wodną z wnętrza domu wypuszczają.
- Różnią się natomiast parametrami: folie cechuje niska paroprzepuszczalność, a membrany – wysoka. W takim wypadku najlepiej zdać się na fachowca, który precyzyjnie doradzi, jaki materiał wybrać – radzi Bartłomiej Zięba.
Montujemy je bezpośrednio na krokwiach lub na deskowaniu. Następnie mocujemy kontrłaty i dopiero na nich dachówki.
Druga warstwa – ocieplanie dachu
Po położeniu pierwszej warstwy można przejść do właściwego ocieplenia dachu (termoizolacji). Aby być pewnym, że ociepliliśmy poddasze prawidłowo, najlepiej wykorzystać wełnę mineralną lub szklaną, styropian lub rożnego typu pianki. Przed zakupem tego typu produktów należy zwrócić uwagę na ich parametry.
- Na pewno priorytetem jest ich funkcjonalność i trwałość. Pamiętajmy, że materiał izolacyjny powinien być ognioodporny, lekki, odporny na wilgoć, korozję biologiczną oraz gryzonie – wylicza Bartłomiej Zięba.
Wełna bardzo dobrze sprawdza się w konstrukcjach dachów skośnych. Jest ogniotrwała, przepuszcza parę wodną, stanowi również izolację akustyczną. Natomiast do pokrycia dachów płaskich częściej używa się styropianu.
Zobacz także: Czy można stosować styropian do izolacji dachu?
Jak nie uszkodzić termoizolacji?
Ostatnia warstwa to paraizolacja, która chroni konstrukcję dachu i izolację cieplną. Codzienne czynności, takie jak pranie czy gotowanie, wytwarzają duże ilości pary wodnej, która skrapla się, co może uszkodzić termoizolację. Odpowiednie zabezpieczenie dachu folią paraizolacyjną uchroni go przed tego typu uszkodzeniami. Taką folię najlepiej przymocować do krokwi taśmą lub zszywkami.
Wentylacja domu
REKLAMA
Tylko ciepły, suchy i przewiewny dom stwarza prawidłowe warunki do mieszkania. Powinniśmy zadbać, aby cała powierzchnia domu była odpowiednio wentylowana. Krążenie powietrza będzie możliwe, jeśli pozostawimy w połaci szczeliny wentylacyjne lub jeśli zamontujemy specjalne elementy wentylacyjne. Dzięki temu w domu nie będą rozwijać się grzyby i pleśń, które powstają ze skraplającej się pary wodnej. Konstrukcja całego dachu musi być zaprojektowana i wykonana profesjonalnie.
- Jeżeli projektant lub wykonawca nie uwzględni w dachu przewiewów, wówczas narażeni jesteśmy na poważne straty energii. W domu pojawić się może także pleśń i grzyb – mówi Bartłomiej Zięba, menadżer budowy ES Polska.
Źródło: materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA