REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak prawidłowo wykonać dach?

Profesjonalna termoizolacja dachu pozwoli nam ograniczyć zużycie energii cieplnej, dzięki czemu zmniejszą się koszty eksploatacji domu. Fot. materiały prasowe
Profesjonalna termoizolacja dachu pozwoli nam ograniczyć zużycie energii cieplnej, dzięki czemu zmniejszą się koszty eksploatacji domu. Fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy projektujemy nasz dom, powinniśmy wziąć pod uwagę, jak będzie wyglądał dach. Jego wykonanie jest związane z prawidłowym funkcjonowaniem domu. Profesjonalna termoizolacja dachu pozwoli nam ograniczyć zużycie energii cieplnej, dzięki czemu zmniejszą się koszty eksploatacji domu.

Dom traci najwięcej ciepła przez źle ocieplony dach. Straty mogą wynosić nawet 20%, przez co płacimy większe rachunki za ogrzewanie.

REKLAMA

Jak ocieplać dachy skośne?

Metoda ocieplania dachów skośnych różni się w zależności od funkcji, którą ma pełnić poddasze. Jeśli chcemy wykorzystać je jako strych, wystarczy ocieplić sam strop, bez konieczności ocieplania połaci dachowej. Należy ułożyć warstwę termoizolacyjną na poziomie stropu pomiędzy belkami stropowymi ostatniej kondygnacji. Najczęściej stosuje się w tym celu wełnę mineralną i twardy styropian.
Jeżeli poddasze ma być częścią przestrzeni użytkowej, połać dachowa wymaga odpowiedniej izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej.

Zobacz także: W jaki sposób wykonać ocieplenie dachu skośnego?

- Dach to wbrew pozorom skomplikowana konstrukcja, nie zaś, jak mogłoby się wydawać, jedna całość. Połać dachowa składa się z kilku warstw, które razem tworzą system chroniący przed utratą ciepła zimą i nadmiernym nagrzaniem latem – mówi Bartłomiej Zięba, menadżer budowy ES Polska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Profesjonalnie położony dach powinien być pokryty czterema warstwami izolacyjnymi. Ostatnią warstwą jest dachówka.

Jak chronić dach przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych?

REKLAMA

We wstępnym kryciu dachu bardzo ważna jest pierwsza warstwa, która chroni dach przed przenikaniem wilgoci do wnętrza domu. Zabezpiecza również przed niszczącym działaniem m.in. deszczu i śniegu. Najczęściej do położenia pierwszej warstwy dachu wykorzystuje się membrany, folie lub papy. Membrany i folie to materiały przepuszczające parę – wchłaniają wodę z zewnątrz, a parę wodną z wnętrza domu wypuszczają.

- Różnią się natomiast parametrami: folie cechuje niska paroprzepuszczalność, a membrany – wysoka. W takim wypadku najlepiej zdać się na fachowca, który precyzyjnie doradzi, jaki materiał wybrać – radzi Bartłomiej Zięba.

Montujemy je bezpośrednio na krokwiach lub na deskowaniu. Następnie mocujemy kontrłaty i dopiero na nich dachówki.

Druga warstwa – ocieplanie dachu

Po położeniu pierwszej warstwy można przejść do właściwego ocieplenia dachu (termoizolacji). Aby być pewnym, że ociepliliśmy poddasze prawidłowo, najlepiej wykorzystać wełnę mineralną lub szklaną, styropian lub rożnego typu pianki. Przed zakupem tego typu produktów należy zwrócić uwagę na ich parametry.

- Na pewno priorytetem jest ich funkcjonalność i trwałość. Pamiętajmy, że materiał izolacyjny powinien być ognioodporny, lekki, odporny na wilgoć, korozję biologiczną oraz gryzonie – wylicza Bartłomiej Zięba.

Wełna bardzo dobrze sprawdza się w konstrukcjach dachów skośnych. Jest ogniotrwała, przepuszcza parę wodną, stanowi również izolację akustyczną. Natomiast do pokrycia dachów płaskich częściej używa się styropianu.

Zobacz także: Czy można stosować styropian do izolacji dachu?

Jak nie uszkodzić termoizolacji?

Ostatnia warstwa to paraizolacja, która chroni konstrukcję dachu i izolację cieplną. Codzienne czynności, takie jak pranie czy gotowanie, wytwarzają duże ilości pary wodnej, która skrapla się, co może uszkodzić termoizolację. Odpowiednie zabezpieczenie dachu folią paraizolacyjną uchroni go przed tego typu uszkodzeniami. Taką folię najlepiej przymocować do krokwi taśmą lub zszywkami.

Wentylacja domu

REKLAMA

Tylko ciepły, suchy i przewiewny dom stwarza prawidłowe warunki do mieszkania. Powinniśmy zadbać, aby cała powierzchnia domu była odpowiednio wentylowana. Krążenie powietrza będzie możliwe, jeśli pozostawimy w połaci szczeliny wentylacyjne lub jeśli zamontujemy specjalne elementy wentylacyjne. Dzięki temu w domu nie będą rozwijać się grzyby i pleśń, które powstają ze skraplającej się pary wodnej. Konstrukcja całego dachu musi być zaprojektowana i wykonana profesjonalnie.

- Jeżeli projektant lub wykonawca nie uwzględni w dachu przewiewów, wówczas narażeni jesteśmy na poważne straty energii. W domu pojawić się może także pleśń i grzyb – mówi Bartłomiej Zięba, menadżer budowy ES Polska.

Źródło: materiały prasowe

Fot. materiały prasowe
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

REKLAMA

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

REKLAMA

Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

REKLAMA