Jak naprawić uszkodzony dach?
REKLAMA
REKLAMA
Uszkodzenia konstrukcji dachowej powstają najczęściej w miejscach, gdzie nastąpiło jej zawilgocenie (przecieka woda). Taki, zbutwiały fragment konstrukcji możemy w prosty sposób wymienić lub wzmocnić za pomocą nakładek, przybijanych w miejscu ugięcia krokwi umieszczając tam dodatkowe zastrzały.
REKLAMA
Jaki materiał jest najlepszy do naprawy pokrycia dachowego?
Do naprawy starego pokrycia dachowego najlepiej wykorzystać blachodachówkę lub bitumiczne płyty faliste. Są one lekkie w związku z czym nie obciążają za nadto konstrukcji. Montaż blachodachówki lub bitumicznych płyt falistych nie jest zbyt trudny. Wystarczy, na obecnym pokryciu dachowym wzdłuż krokwi przybić kontrłaty gr. 2–3 cm, a następnie, do nich łaty nośne o rozstawie dostosowanym do rodzaju nowego porycia dachowego. Zazwyczaj jest do od 35 do 50 cm.
Łaty i kontrłaty należy przed ich montażem dokładnie zaimpregnować przeciwko grzybom oraz owadom. Do ich montażu należy używać gwoździ ocynkowanych.
Zobacz także: Blachodachówka – najtańszy i najlżejszy materiał do przekrywania dachu
Jak wykonywać obróbki blacharskie?
Podczas wykonywania nowego pokrycia dachowego, nie można zapomnieć o obróbkach blacharskich przy kominie, okapie oraz na szczycie dachu. Do wykonywania obróbek blacharskich najczęściej stosuje się blachy płaskie powlekane o barwie pokrycia dachowego. Są one kształtowane na budowie, tuż przed ich montażem. Tak wykonany dach nie powinien nam sprawiać kłopotów przez wiele lat.
Jak pozbyć się porycia azbestowo-cementowego?
Powszechnie zwane eternitem, dawniej stosowane pokrycia azbestowo-cementowe powinno wymieniać się na inne, bezpieczne materiały. Azbest jest bardzo szkodliwy. Dawniej, podczas montażu, płyty azbestowe były układane na łatach montowanych do deskowania z pokryciem papowym. Jeśli zdecydujemy się na demontaż takiego pokrycia dachowego, nie powinniśmy mieć problemów z położeniem nowego. Do tego celu możemy wykorzystać stare łaty, pozostałe po wcześniejszym pokryciu dachowym. Eternit bez większego problemu możemy zamienić na blachodachówkę lub bitumiczne płyty faliste. Jeśli więźba dachowa jest w dobrym stanie i jest wytrzymała, możemy także położyć dachówki cementowe lub ceramiczne, niemniej jednak, taką decyzję powinniśmy skonsultować z ekspertem, który sprawdzi wytrzymałość naszej więźby dachowej.
Dlaczego eternit jest szkodliwy?
REKLAMA
Zagrożenie ze strony eternitu pojawia się w momencie uszkodzenia lub łamania płyt azbestowych. W takim momencie następuje uwolnienie oraz pylenie włókien, które (jeśli nie mamy odpowiedniego zabezpieczenia) są przez nas wdychane. Podczas usuwania płyt azbestowych należy robić to z wyczuciem aby jak w najmniejszym stopniu uszkodzić płyty.
Demontaż powłoki azbestowej powinniśmy zlecić firmie, która zajmuje się tego typu pracami. Są oni specjalnie przygotowani do tego rodzaju zadań, dysponując odpowiednimi narzędziami oraz należytą garderobą ochronną.
Zobacz także: Jaką rolę we wstępnym kryciu odgrywa membrana dachowa?
REKLAMA
REKLAMA