REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak naprawić uszkodzony dach?

Eksperci BUDTRADE.pl
Ekipa BUDTRADE.pl to fachowcy w dziedzinie materiałów budowlanych oraz ich efektywnego wykorzystania.
Do naprawy starego pokrycia dachowego najlepiej wykorzystać blacho dachówkę lub bitumiczne płyty faliste. Fot. Blachy Pruszyński
Do naprawy starego pokrycia dachowego najlepiej wykorzystać blacho dachówkę lub bitumiczne płyty faliste. Fot. Blachy Pruszyński
Blachy Pruszyński

REKLAMA

REKLAMA

Uszkodzone pokrycie dachowe z gontu, papy lub blachy można naprawić pokrywając uszkodzoną powierzchnię innym, nowym materiałem dachowym. Nie musimy usuwać starego pokrycia dachowego, aby położyć nowe. Będziemy musieli sprawdzić natomiast w jakim stanie jest drewniana konstrukcja dachowa (więźba), mogły ją bowiem zniszczyć owady, nastąpić zbutwienie drewna lub też więźba mogła ulec wypaczeniu na skutek nadmiernych odkształceń.

Uszkodzenia konstrukcji dachowej powstają najczęściej w miejscach, gdzie nastąpiło jej zawilgocenie (przecieka woda). Taki, zbutwiały fragment konstrukcji możemy w prosty sposób wymienić lub wzmocnić za pomocą nakładek, przybijanych w miejscu ugięcia krokwi umieszczając tam dodatkowe zastrzały.

REKLAMA

 Jaki materiał jest najlepszy do naprawy pokrycia dachowego?

Do naprawy starego pokrycia dachowego najlepiej wykorzystać blachodachówkę lub bitumiczne płyty faliste. Są one lekkie w związku z czym nie obciążają za nadto konstrukcji. Montaż blachodachówki lub bitumicznych płyt falistych nie jest zbyt trudny. Wystarczy, na obecnym pokryciu dachowym wzdłuż krokwi przybić kontrłaty gr. 2–3 cm, a następnie, do nich łaty nośne o rozstawie dostosowanym do rodzaju nowego porycia dachowego. Zazwyczaj jest do od 35 do 50 cm.

Łaty i kontrłaty należy przed ich montażem dokładnie zaimpregnować przeciwko grzybom oraz owadom. Do ich montażu należy używać gwoździ ocynkowanych.

Zobacz także: Blachodachówka – najtańszy i najlżejszy materiał do przekrywania dachu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Jak wykonywać obróbki blacharskie?

Podczas wykonywania nowego pokrycia dachowego, nie można zapomnieć o obróbkach blacharskich przy kominie, okapie oraz na szczycie dachu. Do wykonywania obróbek blacharskich najczęściej stosuje się blachy płaskie powlekane o barwie pokrycia dachowego. Są one kształtowane na budowie, tuż przed ich montażem. Tak wykonany dach nie powinien nam sprawiać kłopotów przez wiele lat.

Jak pozbyć się porycia azbestowo-cementowego?

Powszechnie zwane eternitem, dawniej stosowane pokrycia azbestowo-cementowe powinno wymieniać się na inne, bezpieczne materiały. Azbest jest bardzo szkodliwy. Dawniej, podczas montażu, płyty azbestowe były układane na łatach montowanych do deskowania z pokryciem papowym. Jeśli zdecydujemy się na demontaż takiego pokrycia dachowego, nie powinniśmy mieć problemów z położeniem nowego. Do tego celu możemy wykorzystać stare łaty, pozostałe po wcześniejszym pokryciu dachowym. Eternit bez większego problemu możemy zamienić na blachodachówkę lub bitumiczne płyty faliste. Jeśli więźba dachowa jest w dobrym stanie i jest wytrzymała, możemy także położyć dachówki cementowe lub ceramiczne, niemniej jednak, taką decyzję powinniśmy skonsultować z ekspertem, który sprawdzi wytrzymałość naszej więźby dachowej.

Dlaczego eternit jest szkodliwy?

REKLAMA

Zagrożenie ze strony eternitu pojawia się w momencie uszkodzenia lub łamania płyt azbestowych. W takim momencie następuje uwolnienie oraz pylenie włókien, które (jeśli nie mamy odpowiedniego zabezpieczenia) są przez nas wdychane. Podczas usuwania płyt azbestowych należy robić to z wyczuciem aby jak w najmniejszym stopniu uszkodzić płyty.

Demontaż powłoki azbestowej powinniśmy zlecić firmie, która zajmuje się tego typu pracami. Są oni specjalnie przygotowani do tego rodzaju zadań, dysponując odpowiednimi narzędziami oraz należytą garderobą ochronną.

Zobacz także: Jaką rolę we wstępnym kryciu odgrywa membrana dachowa?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA