REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Blachodachówka – najtańszy i najlżejszy materiał do przekrywania dachu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Eksperci BUDTRADE.pl
Ekipa BUDTRADE.pl to fachowcy w dziedzinie materiałów budowlanych oraz ich efektywnego wykorzystania.
Na trwałość blachodachówki wpływa głównie jej powłoka ochronno-dekoracyjna.
Na trwałość blachodachówki wpływa głównie jej powłoka ochronno-dekoracyjna.
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Blchodachówka jest jednym z najtańszych i najlżejszych materiałów dachowych w związku z czym nie wymaga masywnej konstrukcji dachu, na której mogła by się opierać. Blachodachówkę z powodzeniem można stosować na starych i zabytkowych dachach bez konieczności wzmacniania ich konstrukcji. Problem z blachodachówką może pojawić się natomiast na połaciach dachowych o dość skomplikowanym kształcie. Chcąc przekryć blachodachówką dach o dość nieregularnym kształcie, będziemy musieli liczyć się ze znaczną ilością odpadów a w tym także i z kosztami, które pojawią się w wyniku przycinania blachodachówki do kształtu dachu.

Ile waży blachodachówka?

REKLAMA

Blachodachówka waży od 4,5 do 5 kg/m2. Nadaje się ona na każde pokrycie dachowe o nachyleniu większym niż 14% (8 stopni).

Co decyduje o trwałości blachodachówki?

Na trwałość blachodachówki wpływa głównie jej powłoka ochronno-dekoracyjna. Przed korozją, blachodachówkę chroni warstwa ocynku lub warstwa alucynkowa. Inne warstwy, dzięki którym blachodachówka jest trwała to podkład oraz powłoka zewnętrzna.

Zobacz także: Co warto wiedzieć o blachodachówce?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z jakiego materiału wykonuje się powłoki zewnętrzne blachodachówki?

REKLAMA

 Poliester – to podstawowa powłoka stosowana na większości blach powlekanych. Matowy lub połyskujący, chroni materiał przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych takich jak deszcz, śnieg czy słońce. Powłoki matowe są grubsze i zazwyczaj droższe o 10%, niż te z połyskiem.

Pural – to nowoczesny rodzaj powłoki. Pural ma dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, czynniki chemiczne i promieniowanie UV. Warstwa Puralu jest dwa razy grubsza niż warstwa zwykłego poliestru co wpływa też na jej cenę – jest droższa. Blachy pokryte puralem stosowane są przede wszystkim do krycia dachów w budynkach, które znajdują się na terenach o dużym zanieczyszczeniu środowiska.

PVDF (PVF2) – to jeden z najtrwalszych materiałów. Powłoki PVDF są dość cienkie, mają zaledwie 27 mikronów, mimo to są wielce odporne na promieniowanie UV oraz czynniki chemiczne. Niestety, PVDF jest  powłoką dość drogą.

 Blachy dachowe mogą być powlekane także innymi materiałami. Są nimi granulat ceramiczny i posypka mineralna (np. kwarcowa, skalna lub z łupka naturalnego). Blachy pokryte posypkami mineralnymi lub ceramicznymi mają dużo większą trwałość niż blachy powlekane, a ich dodatkowym atutem jest to, że wyciszają odgłosu padającego deszczu.

Blachy z pokryciem plastizolowym

Blachy plastizolowe nie powinny być stosowane w naszym klimacie. Powłoka plastizolowa przy dużych zmianach dobowych w tym wahaniu temperatury, ulega znacznym uszkodzeniom w wyniku naprężeń spowodowanych rozszerzalnością cieplną powłoki i blachy.

Zobacz także: Błędy, które możemy popełnić podczas montażu pokrycia dachowego

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kupno mieszkania. Czy zielone przedmieścia wygrywają z centrum?

Czy rośnie zainteresowanie mieszkaniami w zielonych, spokojnych częściach miast, sprzyjających pracy zdalnej? Jak zmieniają się preferencje lokalizacyjne kupujących? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pomieszczenie przynależne: linie w garażu nie wystarczą?

Czy linie narysowane w garażu wystarczają, aby uznać miejsce postojowe za pomieszczenie przynależne do mieszkania? Wyjaśniają eksperci RynekPierwotny.pl.

Szybki QUIZ dla działkowców i ogrodników. Dasz radę zdobyć komplet punktów?
Kiedy wypada Zimna Zośka? Co oznacza skrót ROD? Odmianą jakiego warzywa jest Bawole Serce? Znasz odpowiedzi? Sprawdź swoją wiedzę!
Komunikat GUS ws. ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za I kwartał 2025 r.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego wydał 26 maja 2025 r. komunikat w sprawie ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za I kwartał 2025 r. Komunikat zostanie ogłoszony w Dzienniku Urzędowym GUS.

REKLAMA

W którym mieście szanse na własne mieszkanie są największe?

Rynek wtórny na ogół wygrywa z pierwotnym pod względem dostępności mieszkań na przeciętną kieszeń. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach wojewódzkich jest ona największa.

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem krótkoterminowy – co musisz wiedzieć?

Wynajem krótkoterminowy jest coraz popularniejszą formą zarabiania na nieruchomościach, ale niesie ze sobą także pewne ryzyka. Co powinna zawierać dobra polisa dla najmu krótkoterminowego? Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

Second home (dom rekreacyjny) nie tylko dla bogatych. Ile kosztuje taka przyjemność w 2025 roku?

W Polsce obserwujemy rosnące zainteresowanie tzw. „second home”, czyli domem rekreacyjnym. To trend, który dotyczy nie tylko najbogatszych, ale również klasy średniej. Jakie kierunki wybierają Polacy? Góry, morze czy zagraniczne kurorty? Jakie udogodnienia są dla nich kluczowe? I wreszcie – ile są w stanie zapłacić za swój azyl od codzienności?

Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

REKLAMA

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

REKLAMA