REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jaki sposób ułożyć pokrycie z blachy płaskiej?

Katarzyna Mazurek

REKLAMA

Krycie domów blachą płaską było powszechnie stosowane kilkadziesiąt lat temu. Blachy dachowe obecnie produkowane, wizualnie nie różnią się od tych stosowanych w przeszłości. Posiadają natomiast lepsze parametry i są odporne na korozję. Ich trwałość jest większa, ale to zależy również od ich prawidłowego montażu.

REKLAMA

Blacha płaska jest sprzedawana w arkuszach lub rolkach. Na dachach układana jest w postaci pasów szerokości ok. 60–70 cm, i długości w zależnej od długości posiadanego materiału. Najlepiej jeśli długość pasów odpowiada odległości okapu i kalenicy. Nie jest wtedy konieczne poziome łączenie blachy. Blacha płaska może występować także w postaci drobnowymiarowych płytek w kształcie prostokątów czy łusek. Ten rodzaj blach płaskich polecany jest szczególnie przy dachach stromych.

REKLAMA

Pokrycie z blachy płaskiej układa się na warstwie sztywnej wstępnego krycia. Najczęściej jest to warstwa desek grubości ok. 2 cm. Deski powinny być układane w odstępach 2–3 cm, na nich powinno ułożyć się warstwę wodoszczelną. Warstwa ta powinna być wykonana ze specjalnej foli, posiadającej żłobienia lub wypustki co daje możliwość wentylacji pomiędzy blachą i warstwą desek. Taka nierówna folia powoduje odsunięcie blachy od desek co tłumi drgania blachy oraz dźwięki podczas deszczu lub silnych powiewów wiatru.

Łączenia blach

Połączenia blach wykonywane są na tzw. rąbek. Połączenia pionowe, czyli te prostopadłe do okapu i kalenicy, są wykonywane na rąbek stojący. Może to być rąbek pojedynczy, gdzie tylko jedna z blach łączonych jest zawijana, podwójny – gdzie obie blachy są zawijane, lub pojedynczy kątowy – gdzie rąbek jest równoległy do przykrycia. Poziome połączenia wykonuje się jako rąbek leżący. Należy przy tym pamiętać o kierunku zakładu, aby był on zgodny z kierunkiem spadu połaci. 

Mocowanie blachy do konstrukcji dachu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mocowanie blachy do konstrukcji dachu wymaga odpowiednich rozwiązań. Niewskazane jest mocowanie blachy za pomocą wkrętów lub gwoździ ze względu na pogorszenie jej szczelności oraz odebranie swobodnej „pracy” blachy w wysokich temperaturach. Ze względu na temperaturową rozszerzalność blachy, powinna mieć ona zapewnioną możliwość pracy. Wykonuje się wtedy specjalne mocowania w miejscach połączeń blach – rąbkach. Połączenia te z drugiej strony muszą zapewnić szczelne połączenia i brak możliwości oderwania się blachy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

REKLAMA

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

REKLAMA

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA