REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pokrycia dachowe z blachy

Paweł Nawrocki

REKLAMA

REKLAMA

Pokrycia blaszane to pokrycia stosowane od lat. Wcześniej wykonywane jako cynkowe i ołowiane. Dziś wybór jest znacznie większy.

Do niedawna ten rodzaj pokrycia z uwagi na swoją cenę był stosowany na pałacach oraz kościołach. W ostatnim stuleciu również domy jednorodzinne zaadaptowały sobie ten rodzaj pokrycia. Zaletą tego rodzaju pokrycia to: lekkość, sztywność, wytrzymałość i niepalność.

REKLAMA

Blachy miedziane

Wśród asortymentu blach jako pierwsze należy uwzględnić blachy miedziane. Są to najdroższe pokrycia. Poza tym wyróżniają się wielopokoleniową trwałością, czasem dłuższą niż ściany budynku. Dodatkowo mają ciężar do 6 kg/m2. Wymagają deskowania pełnego i łączone są tradycyjnie na rąbek leżący lub stojący. W trakcie użytkowania mogą się pokryć ciekawym kolorem pochodzącym od tlenku miedzi dodatkowo chroniącym powierzchnię blachy przed korozją.

Blachy z cynku

Tańszym wariantem tego rodzaju pokrycia są blachy z cynku. Mają masę do 4 kg/m2 i niezwykle długą trwałość. Wadą ich jest postępująca kruchość i sporadycznie ujawniające się kruche pękanie. Niemniej jednak posiadają walory estetyczne pokrywając się węglanem cynku, który nadaje ciekawy wygląd. Dostarczane są jako arkusze, jak również jako drobnowymiarowe elementy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Rynny w konstrukcji dachu

Blachy stalowe ocynkowane

Najtańszym wariantem są blachy stalowe ocynkowane. Jednak ich trwałość jest niewielka. Szybko korodują, dlatego też należy je co jakiś czas powlekać powłoką malarską. Same też są powlekane odpornymi na korozję powłokami metalicznymi. Ciężar ich nie przekracza 14 kg/m2. Należy je wykonywać na deskowaniu pełnym i mogą być układane w arkuszach w różnych układach, stanowią też pokrycie dachów płaskich. Alternatywą mogą być dachy blachy stalowej powlekanej. Jest ona bardzo popularnym materiałem pokrycia. Ich zaletą jest sztywność i trwałość dodatkowo wzmocniona różnego rodzaju powłokami. Można je układać na łatach dzięki sztywności zapewnionej przez system tłoczenia. Trwałość takiego dachu dochodzi do 50 lat. Można nimi kryć dachy o 9° do 90°. Ciężar pokrycia nie przekracza 15 kg/m2.

Czytaj także: Wyroby drewniane

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

REKLAMA

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

REKLAMA

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA