REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest dach odwrócony?

Katarzyna Mazurek

REKLAMA

Dach odwrócony to nie jak by się mogło wydawać dach ze spadkiem połaci do środka dachu. Nazwa wskazuje na inny niż tradycyjnie układ warstw. Jego stosowanie jest kosztowne, ale czasami konieczne. Tak jest w przypadku dachów płaskich, których powierzchnię chcemy wykorzystać.

REKLAMA

Tradycyjny układ warstw dachu to, kolejno od konstrukcji nośnej, paroizolacja, termoizolacja, hydroizolacja i warstwa ostatecznego pokrycia dachu. W przypadku dachów płaskich pojawia się problem odpływu wody z dachu. Warstwa izolacji przeciwwodnej, w takim przypadku powinna być bardzo szczelna i wytrzymała na uszkodzenia. Ze względu na kształt dachów płaskich są one częściej „odwiedzane” przez ludzi niż dachy strome. Każde naprawy na dachu powodują że ekipy naprawcze po nim chodzą i co za tym idzie pokrycie dachu i znajdująca się pod nim izolacja (czasami to dwa w jednym – papa jest zarówno przykryciem i hydroizolacją) ulegają zniszczeniu. Chcąc zapobiec takim sytuacjom dachy płaskie konstruuje się jako odwrócone. 

REKLAMA

Konstrukcja dachów odwróconych polega na tym, że warstwa chroniąca budynek przed wnikaniem wody znajduje się bezpośrednio na konstrukcji nośnej dachu, a na niej dopiero warstwa ocieplenia i warstwy wykończeniowe. Izolacja wtedy jest osłonięta innymi warstwami, dzięki czemu jej uszkodzenie jest trudne i może powstać jedynie przez błędy montażowe. Jako hydroizolacje układa się papy bitumiczne. Często stosuje się dwie warstwy papy termozgrzewalnej. Do ocieplana dachów odwróconych stosuje się specjalne materiały. Powinny być one odporne na obciążenia i wilgoć. Takie warunki spełnia polistyren ekstradowany – XPS. 

Do ocieplania dachów odwróconych nie nadają się tradycyjnie używane materiały. Nie należy mylić płyt XPS z EPS – powszechnie nazywanym styropianem.

Warstwę ocieplenia należy zabezpieczyć przed podrywaniem przez wiatr. Układa się na niej ciężkie płyty lub zasypuje żwirem. 

Przy takim układzie warstw woda opadowa zatrzymuje się na warstwie hydroizolacji i to z niej należy zapewnić skuteczne odprowadzenie wody. Powierzchnie dachu płaskiego ukształtowuje się najczęściej ze spadkiem do środka dachu. W miejscu, w którym zbiera się woda, znajduje się rura spustowa poprowadzona wewnątrz budynku lub kanały odprowadzające wodę do rury spustowej znajdującej się na zewnątrz.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA