REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązek meldunkowy – zmiany od 2016 roku

Justyna Hek

REKLAMA

Obowiązek meldunkowy od 2016 roku. Dnia 24 września 2010 roku sejm uchwalił ustawę dotyczącą ewidencji ludności – ustawa ta wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku zgodnie z ustawą o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw. W związku z tym od 1 stycznia 2016 roku przestanie obowiązywać obowiązek meldunkowy. Co poza zniesieniem obowiązku meldunkowego zmieni się w prawie?

Zniesienie obowiązku meldunkowego

Z dniem 1 stycznia 2016 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustawach. Początkowo obowiązek meldunkowy miał zostać zniesiony już od początku tego roku, jednak termin ten przesunął się o dwa lata. Poza ustanowieniem braku konieczności meldunku, nowelizacja przewiduje także odstąpienie od obowiązku zgłaszania podczas meldunku informacji o stopniu wykształcenia oraz okazywania książeczki wojskowej. Dodatkowo od stycznia 2016 roku możliwe będzie automatyczne wymeldowanie ze starego miejsca zamieszania w trakcie zameldowywania w nowym miejscu – ma to ułatwić całą procedurę meldunkową.

REKLAMA

Zobacz też:  Jak liczyć 12 miesięcy meldunku dla ulgi meldunkowej?

Uproszczenie procedury meldunkowej

Niewątpliwie ułatwieniem będzie konieczność wizyty w jednym, a nie w dwóch urzędach miasta. Do tej pory aby wymeldować się z poprzedniego miejsca zamieszkania trzeba było udać się do urzędu, któremu to miejsce podlegało a dopiero później odnaleźć urząd miasta w nowym miejscu i zameldować się tam na stałe lub tymczasowo. Po 1 stycznia 2016 roku wystarczy wizyta w urzędzie w pobliżu nowego miejsca zamieszkania – wymeldowani zostaniemy automatycznie. Na korzyść zmieni się również procedura wydawania dowodów osobistych i to już od 1 stycznia 2015 roku. Wprowadzony zostanie elektroniczny Rejestr Dowodów Osobistych, który pozwoli obywatelom na składanie wniosku o dowód osobisty bez konieczności wizyty w urzędzie. Wszystkie urzędy gmin otrzymają dostęp do tego rejestru, dlatego złożenie wniosku drogą elektroniczną będzie możliwe na terenie całego kraju. Co istotne, zniknie także obowiązek każdorazowego wymiany dowodu osobistego po zmianie miejsca zamieszkania ze względu na to, że na dowodach nie znajdziemy już stałego adresu zameldowania.

Obowiązek meldunkowy dla turystów

Dotychczas obowiązkiem meldunkowym byli objęci także turyści – od 2016 roku obowiązek ten przestanie ich obowiązywać, ułatwi to także pracę ośrodkom wypoczynkowym, które do tej pory musiały prowadzić ewidencję osób przebywających aktualnie w danym miejscu. Jeżeli pobyt czasowy nie przekroczy trzech miesięcy, również nie będziemy musieli tego zgłaszać. W sytuacji gdy jednak dojdzie do konieczności zgłoszenia meldunku, czas na jego złożenie zostanie wydłużony z czterech do aż trzydziestu dni.

Zobacz też:   Podział lokalu pozbawia ulgi meldunkowej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też:   Ulga meldunkowa nie obejmuje gruntów

Zobacz też:   Nowy termin na ulgę meldunkową.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

Ceny mieszkań w marcu 2025 r. w największych miastach w Polsce [rynek wtórny]. W których dzielnicach jest taniej, a w których drożej?

Ile kosztują mieszkania używane (tzw. rynek wtórny) w marcu 2025 r. w największych miastach Polski? W których dzielnicach tych miast jest taniej, a w których drożej? Przedstawiamy raport przygotowany przez ekspertów Rankomat.pl i Rentier.io, który obejmuje dzielnice Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic, Gdańska i Gdyni. Aktualne stawki to mediany cen ofertowych i dotyczą okresu między grudniem 2024 a lutym 2025 roku. Ceny te zostały zestawione z okresem poprzednim listopad 2024 - styczeń 2025 roku.

REKLAMA

Pilne: rząd zdecydował teraz oszczędzanie na Koncie Mieszkaniowym łatwiejsze i z wyższym oprocentowaniem

We wtorek 18.03.2025 r. rząd zdecydował o korzystniejszych niż do tej pory formach wspierania osób kupujących pierwsze mieszkanie. Pakiet korzystnych z mian dotyczy między innymi oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym, które jest wstępem do kolejne wsparcia przy zakupie mieszkania.

Takich okazji długo nie będzie: jeśli kupować mieszkanie, to właśnie teraz, na rynku wtórnym

Coraz więcej okazji na kupno mieszkania do niższej niż rynkowa cenie. Ale tylko na rynku wtórnym i właśnie teraz. Czas na okazje szybko się skończy, a ceny używanych mieszkań znów dorównają tym u deweloperów.

REKLAMA