REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec ulgi meldunkowej

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Najprawdopodobniej wraz z początkiem przyszłego roku zniknie ulga meldunkowa, natomiast przywrócona pozostanie wcześniejsza ulga- związana z inwestycjami mieszkaniowymi.

Ulga meldunkowa

REKLAMA

Tzw. „Ulga meldunkowa” to zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych, z tytułu sprzedaży nieruchomości (oraz spółdzielczych praw do lokali).

Warunkiem skorzystania z ulgi jest zameldowanie sprzedającego w danym lokalu (budynku) przez okres 12 miesięcy przed datą sprzedaży. Ulga dotyczy obojga małżonków.

Do skorzystania z ulgi, konieczne było przedstawienie zaświadczenia z urzędu gminy o zameldowaniu w danym miejscu.


Ulga meldunkowa pełna problemów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Impulsem do zmian obowiązującego prawa jest zła jakość legislacyjna przepisów, oraz zamiar zniesienia przez obecną ekipę rządową obowiązku meldunkowego, oraz meldunku jako takiego.

  • Problemy z terminem – konstrukcja ulgi meldunkowej teoretycznie pozwala na sprzedaż mieszkania w którym było się zameldowanym przez rok… ale np. 15 lat temu.
  • Ulga nie obejmuje gruntów
  • Nie do końca wiadomo co oznacza zwrot- że zasady zwolnienia obowiązują łącznie oboje małżonków:
    • Część US twierdzi, że oznacza to zwolnienie, jeśli oboje małżonków spełnia warunki
    • Inna (mniejsza), że wystarczy aby jeden z małżonków spełniał wymogi dla ulgi, a ona automatycznie rozciąga się na drugiego.

Generalnie można podejrzewać, że powyższe problemy wynikają z niechlujstwa legislacyjnego – wprowadzenie ulgi przeprowadzono na chybcika i bez większego zastanowienia.

Nowe- stare zasady.

Ministerstwo finansów planuje przywrócić (choć trochę zmodyfikowane) zasady zwolnienia z podatku od sprzedaży nieruchomości, które obowiązywały do 01.01.2007r.

Oznacza to, że aby zwolnić się od podatku, sprzedając nieruchomość przed upływem 5 lat od daty jej nabycia – trzeba będzie pieniądze uzyskane ze sprzedaży przeznaczyć na inne cele mieszkaniowe tj,:

- zakup domu/lokalu

- zakup działki budowlanej

- budowę domu

-spłatę kredytu mieszkaniowego.

WAŻNE: Ustawa nie przewiduje zmiany zasad opodatkowania sprzedaży. Oznacza to, że nadal opodatkowany jest dochód (zysk ze sprzedaży) – wysokość podatku będzie nadal wynosić 19%. Zwolnienie będzie dotyczyć również przeznaczenia dochodu ze sprzedaży przeznaczonego na spłatę kredytu refinansowego. W oparciu o nowe przepisy będzie można zakupić państwach UE, w Szwajacarii , oraz w państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Skutki

Skutki zniesienia ulgi meldunkowej odczują dopiero osoby, które nabędą nieruchomość po wejściu w życie nowelizacji (czyli najpewniej 01.01.2009r.).

WAŻNE: Zmiana nie dotyczy osób które nabyły (i nabędą) własność nieruchomości przed wejściem w życie ustawy.

Jak będzie wyglądało opodatkowanie sprzedaży nieruchomości w przyszłym roku

  • Nieruchomości nabyte przed 01.01.2007r.
    • opodatkowane będą na „starych” zasadach : tj. podatek wynosi 10% od przychodu, zwolnienie następuje w związku z wykorzystaniem przychodu ze sprzedaży na cele mieszkaniowe na terenie Polski.
  • Nieruchomości nabyte w okresie 01.01.2007 – 31.12.2008r.
    • Będą nadal opodatkowane na obecnych zasadach – co oznacza, że osoby, które nabyły (nabędą) nieruchomość w tym okresie będą mogły skorzystać (tylko) z ulgi meldunkowej.
  • Nieruchomości nabyte od 01.01.2009 – będą opodatkowane na nowych zasadach.
Z czego to wynika:

W prawie podatkowym silnie zakorzeniona jest zasada ochrony praw nabytych. Oznacza to, że jeżeli ktoś nabył prawo do określonej ulgi – nowelizacja ustawy nie może mu jej odebrać.

Przykład:

Ulga odsetkowa – mimo usunięcia jej z ustawy, osoby które nabyły do niej prawo pod rządami starej ustawy mają nadal prawo do korzystania z niej.

Zasady opodatkowania sprzedaży nieruchomości – obecnie obowiązują 2 różne systemy- właściwe w zależności od daty nabycia nieruchomości.

Podsumowanie

Osoby, które obawiają się, że utracą prawo do ulgi meldunkowej- mogą spać spokojnie – niezależnie od okoliczności zachowają to uprawnienie. Jeśli ustawodawca zdecydowałby inaczej – podobne rozwiązanie będzie niekonstytucyjne.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

REKLAMA

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

REKLAMA

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

REKLAMA