REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec ulgi meldunkowej

REKLAMA

REKLAMA

Najprawdopodobniej wraz z początkiem przyszłego roku zniknie ulga meldunkowa, natomiast przywrócona pozostanie wcześniejsza ulga- związana z inwestycjami mieszkaniowymi.

Ulga meldunkowa

REKLAMA

Tzw. „Ulga meldunkowa” to zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych, z tytułu sprzedaży nieruchomości (oraz spółdzielczych praw do lokali).

Warunkiem skorzystania z ulgi jest zameldowanie sprzedającego w danym lokalu (budynku) przez okres 12 miesięcy przed datą sprzedaży. Ulga dotyczy obojga małżonków.

Do skorzystania z ulgi, konieczne było przedstawienie zaświadczenia z urzędu gminy o zameldowaniu w danym miejscu.


Ulga meldunkowa pełna problemów.

Impulsem do zmian obowiązującego prawa jest zła jakość legislacyjna przepisów, oraz zamiar zniesienia przez obecną ekipę rządową obowiązku meldunkowego, oraz meldunku jako takiego.

  • Problemy z terminem – konstrukcja ulgi meldunkowej teoretycznie pozwala na sprzedaż mieszkania w którym było się zameldowanym przez rok… ale np. 15 lat temu.
  • Ulga nie obejmuje gruntów
  • Nie do końca wiadomo co oznacza zwrot- że zasady zwolnienia obowiązują łącznie oboje małżonków:
    • Część US twierdzi, że oznacza to zwolnienie, jeśli oboje małżonków spełnia warunki
    • Inna (mniejsza), że wystarczy aby jeden z małżonków spełniał wymogi dla ulgi, a ona automatycznie rozciąga się na drugiego.

Generalnie można podejrzewać, że powyższe problemy wynikają z niechlujstwa legislacyjnego – wprowadzenie ulgi przeprowadzono na chybcika i bez większego zastanowienia.

Nowe- stare zasady.

Ministerstwo finansów planuje przywrócić (choć trochę zmodyfikowane) zasady zwolnienia z podatku od sprzedaży nieruchomości, które obowiązywały do 01.01.2007r.

Oznacza to, że aby zwolnić się od podatku, sprzedając nieruchomość przed upływem 5 lat od daty jej nabycia – trzeba będzie pieniądze uzyskane ze sprzedaży przeznaczyć na inne cele mieszkaniowe tj,:

- zakup domu/lokalu

- zakup działki budowlanej

- budowę domu

-spłatę kredytu mieszkaniowego.

WAŻNE: Ustawa nie przewiduje zmiany zasad opodatkowania sprzedaży. Oznacza to, że nadal opodatkowany jest dochód (zysk ze sprzedaży) – wysokość podatku będzie nadal wynosić 19%. Zwolnienie będzie dotyczyć również przeznaczenia dochodu ze sprzedaży przeznaczonego na spłatę kredytu refinansowego. W oparciu o nowe przepisy będzie można zakupić państwach UE, w Szwajacarii , oraz w państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Skutki

Skutki zniesienia ulgi meldunkowej odczują dopiero osoby, które nabędą nieruchomość po wejściu w życie nowelizacji (czyli najpewniej 01.01.2009r.).

WAŻNE: Zmiana nie dotyczy osób które nabyły (i nabędą) własność nieruchomości przed wejściem w życie ustawy.

Jak będzie wyglądało opodatkowanie sprzedaży nieruchomości w przyszłym roku

  • Nieruchomości nabyte przed 01.01.2007r.
    • opodatkowane będą na „starych” zasadach : tj. podatek wynosi 10% od przychodu, zwolnienie następuje w związku z wykorzystaniem przychodu ze sprzedaży na cele mieszkaniowe na terenie Polski.
  • Nieruchomości nabyte w okresie 01.01.2007 – 31.12.2008r.
    • Będą nadal opodatkowane na obecnych zasadach – co oznacza, że osoby, które nabyły (nabędą) nieruchomość w tym okresie będą mogły skorzystać (tylko) z ulgi meldunkowej.
  • Nieruchomości nabyte od 01.01.2009 – będą opodatkowane na nowych zasadach.
Z czego to wynika:

W prawie podatkowym silnie zakorzeniona jest zasada ochrony praw nabytych. Oznacza to, że jeżeli ktoś nabył prawo do określonej ulgi – nowelizacja ustawy nie może mu jej odebrać.

Przykład:

Ulga odsetkowa – mimo usunięcia jej z ustawy, osoby które nabyły do niej prawo pod rządami starej ustawy mają nadal prawo do korzystania z niej.

Zasady opodatkowania sprzedaży nieruchomości – obecnie obowiązują 2 różne systemy- właściwe w zależności od daty nabycia nieruchomości.

Podsumowanie

Osoby, które obawiają się, że utracą prawo do ulgi meldunkowej- mogą spać spokojnie – niezależnie od okoliczności zachowają to uprawnienie. Jeśli ustawodawca zdecydowałby inaczej – podobne rozwiązanie będzie niekonstytucyjne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dlaczego liście drzew zmieniają kolor i opadają?

    Pod koniec września możemy zaobserwować zjawisko przebarwiania się liści z różnych odcieni zieloni na całą paletę odcieni żółci, barwy pomarańczowej i czerwieni. Nasila się ono w październiku, aby zakończyć się z początkiem listopada, kiedy to z drzew spadną już wszystkie liście. Dlaczego tak się dzieje?

    Coraz więcej Polaków kupuje mieszkanie. Czy opłaca się jeszcze wynajmować?

    Zakup czy wynajem? Na rynku nieruchomości jest ostatnio duże poruszenie. Program Kredyt 2% przyczynił się do wzrostu sprzedaży mieszkań. Do tego dochodzi brak podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. Czy w tej sytuacji wynajem mieszkania wciąż się opłaca? 

    Pogoda na weekend 22-24 września. IMGW: nadchodzi zimny front, od niedzieli znowu zmiana. Po weekendzie wraca lato?

    W piątek po południu zacznie do Polski wkraczać front atmosferyczny, który od zachodu będzie nam psuł piękną aurę. Sobota będzie najbrzydsza w tym weekendzie - z deszczem i trochę niższymi temperaturami. W niedzielę wraca już wyż, a więc słońce i piękna pogoda - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

    Polacy na potęgę biorą kredyty mieszkaniowe

    Wyraźny wzrost na rynku kredytów hipotecznych. W II kwartale Polacy zaciągnęli je na 11 mld zł, ale wielu z nich wstrzymywało się z wnioskami do wejścia w życie w lipcu 2-proc. kredytu na pierwsze mieszkanie. Inni klienci, zainteresowani mieszkaniami z rynku wtórnego, czekali na jeszcze jedną korzystną zmianę – od 1 września od takiej transakcji nie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. 

    REKLAMA

    Ile trzeba zapłacić deweloperowi za mieszkanie trzypokojowe we wrześniu 2023 roku?

    Ile kosztują aktualnie najtańsze nowe mieszkania trzypokojowe? W jakim metrażu? W których inwestycjach można je znaleźć? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.                       

    Akustyka mieszkania i domu. Jak odizolować się od dźwięków z zewnątrz?

    Badania naukowe dowodzą, że życie w hałasie bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego coraz ważniejszym czynnikiem przy wyborze mieszkania jest jego akustyka. Eksperci wskazują, że ochrona przed dźwiękiem zależy od samego projektu inwestycji, rodzaju zastosowanych materiałów czy poprawnego wykonania obiektu.

    Bezpieczny Kredyt 2 proc. bije rekordy popularności. Kiedy zabraknie pieniędzy?

    Polacy zdążyli już pożyczyć na zakup mieszkań w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2%” blisko 3,7 mld złotych – tyle . I to w 11 tygodni! Popyt znacznie przekracza wstępne rządowe szacunki i to nie tylko te przewidziane na pierwsze tygodnie, ale na cały 2023 rok. Czy pieniędzy na ten program starczy do wiosny 2024 roku?

    Instalacje wodne w domu - jak ustrzec się legionelli? Na czym polega dezynfekcja termiczna?

    Problemy z występowaniem bakterii Legionella w instalacjach wody użytkowej występował już wcześniej w Polsce, ale ostatnio mamy więcej takich przypadków. Jednym z głównych powodów może być obniżanie temperatury w instalacjach ciepłej wody użytkowej aby ograniczyć koszty. Dlaczego właściwa temperatura w instalacji wodnej ma kluczowe znaczenie w walce z legionellą? Jak dezynfekować instalacje wodne i jak o nie dbać? Wyjaśnia Sebastian Brzoza, Dyrektor Działu Aplikacji i Wsparcia Technicznego z Danfoss Poland.

    REKLAMA

    Dziś wynajem mieszkania to nie konieczność tylko życiowa decyzja?

    Już nie tylko studenci szukają mieszkań na wynajem. Wiele rodzin wynajmuje mieszkanie z wyboru, bo w razie zmiany pracy, łatwo można zmienić też lokum. Poważną siłę stanowią imigranci zarobkowi. Czy bardziej opłaca się wynajmować niż kupić? 

    Trawnik jesienią – kiedy ostatnie koszenie przed zimą, nawożenie, pielęgnacja

    Kończy się lato, dni stają się krótsze, a noce coraz chłodniejsze i mimo, że jeszcze nawet nie nadeszła kalendarzowa jesień, to perspektywa zimy staje się coraz wyraźniejsza. Jak zatem pielęgnować trawnik jesienią, czym nawozić, kiedy skosić ostatni raz i jak zabezpieczyć go przed zimą?

    REKLAMA