Koniec ulgi meldunkowej
REKLAMA
REKLAMA
Ulga meldunkowa
REKLAMA
Tzw. „Ulga meldunkowa” to zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych, z tytułu sprzedaży nieruchomości (oraz spółdzielczych praw do lokali).
Warunkiem skorzystania z ulgi jest zameldowanie sprzedającego w danym lokalu (budynku) przez okres 12 miesięcy przed datą sprzedaży. Ulga dotyczy obojga małżonków.
Do skorzystania z ulgi, konieczne było przedstawienie zaświadczenia z urzędu gminy o zameldowaniu w danym miejscu.
Porównaj: Jak sprzedać nieruchomośc nie płacąc podatku dochodowego
Ulga meldunkowa pełna problemów.
Impulsem do zmian obowiązującego prawa jest zła jakość legislacyjna przepisów, oraz zamiar zniesienia przez obecną ekipę rządową obowiązku meldunkowego, oraz meldunku jako takiego.
- Problemy z terminem – konstrukcja ulgi meldunkowej teoretycznie pozwala na sprzedaż mieszkania w którym było się zameldowanym przez rok… ale np. 15 lat temu.
- Ulga nie obejmuje gruntów
- Nie do końca wiadomo co oznacza zwrot- że zasady zwolnienia obowiązują łącznie oboje małżonków:
- Część US twierdzi, że oznacza to zwolnienie, jeśli oboje małżonków spełnia warunki
- Inna (mniejsza), że wystarczy aby jeden z małżonków spełniał wymogi dla ulgi, a ona automatycznie rozciąga się na drugiego.
Generalnie można podejrzewać, że powyższe problemy wynikają z niechlujstwa legislacyjnego – wprowadzenie ulgi przeprowadzono na chybcika i bez większego zastanowienia.
Nowe- stare zasady.
Ministerstwo finansów planuje przywrócić (choć trochę zmodyfikowane) zasady zwolnienia z podatku od sprzedaży nieruchomości, które obowiązywały do 01.01.2007r.
Oznacza to, że aby zwolnić się od podatku, sprzedając nieruchomość przed upływem 5 lat od daty jej nabycia – trzeba będzie pieniądze uzyskane ze sprzedaży przeznaczyć na inne cele mieszkaniowe tj,:
- zakup domu/lokalu
- zakup działki budowlanej
- budowę domu
-spłatę kredytu mieszkaniowego.
WAŻNE: Ustawa nie przewiduje zmiany zasad opodatkowania sprzedaży. Oznacza to, że nadal opodatkowany jest dochód (zysk ze sprzedaży) – wysokość podatku będzie nadal wynosić 19%
WAŻNE: Zwolnienie będzie dotyczyć również przeznaczenia dochodu ze sprzedaży przeznaczonego na spłatę kredytu refinansowego.
WAŻNE: W oparciu o nowe przepisy będzie można zakupić państwach UE, w Szwajacarii , oraz w państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Zobacz projekt nowelizacji- na stronie ministerstwa finansów
Skutki
Skutki zniesienia ulgi meldunkowej odczują dopiero osoby, które nabędą nieruchomość po wejściu w życie nowelizacji (czyli najpewniej 01.01.2009r.).
WAŻNE: Zmiana nie dotyczy osób które nabyły (i nabędą) własność nieruchomości przed wejściem w życie ustawy.
Jak będzie wyglądało opodatkowanie sprzedaży nieruchomości w przyszłym roku
- Nieruchomości nabyte przed 01.01.2007r.
- opodatkowane będą na „starych” zasadach : tj. podatek wynosi 10% od przychodu, zwolnienie następuje w związku z wykorzystaniem przychodu ze sprzedaży na cele mieszkaniowe na terenie Polski.
- Nieruchomości nabyte w okresie 01.01.2007 – 31.12.2008r.
- Będą nadal opodatkowane na obecnych zasadach – co oznacza, że osoby, które nabyły (nabędą) nieruchomość w tym okresie będą mogły skorzystać (tylko) z ulgi meldunkowej.
- Nieruchomości nabyte od 01.01.2009 – będą opodatkowane na nowych zasadach.
Z czego to wynika:
W prawie podatkowym silnie zakorzeniona jest zasada ochrony praw nabytych. Oznacza to, że jeżeli ktoś nabył prawo do określonej ulgi – nowelizacja ustawy nie może mu jej odebrać.
Przykład:
Ulga odsetkowa – mimo usunięcia jej z ustawy, osoby które nabyły do niej prawo pod rządami starej ustawy mają nadal prawo do korzystania z niej.
Zasady opodatkowania sprzedaży nieruchomości – obecnie obowiązują 2 różne systemy- właściwe w zależności od daty nabycia nieruchomości.
Podsumowanie
Osoby, które obawiają się, że utracą prawo do ulgi meldunkowej- mogą spać spokojnie – niezależnie od okoliczności zachowają to uprawnienie. Jeśli ustawodawca zdecydowałby inaczej – podobne rozwiązanie będzie niekonstytucyjne.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.