REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec ulgi meldunkowej

REKLAMA

REKLAMA

Najprawdopodobniej wraz z początkiem przyszłego roku zniknie ulga meldunkowa, natomiast przywrócona pozostanie wcześniejsza ulga- związana z inwestycjami mieszkaniowymi.

Ulga meldunkowa

REKLAMA

Tzw. „Ulga meldunkowa” to zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych, z tytułu sprzedaży nieruchomości (oraz spółdzielczych praw do lokali).

Warunkiem skorzystania z ulgi jest zameldowanie sprzedającego w danym lokalu (budynku) przez okres 12 miesięcy przed datą sprzedaży. Ulga dotyczy obojga małżonków.

Do skorzystania z ulgi, konieczne było przedstawienie zaświadczenia z urzędu gminy o zameldowaniu w danym miejscu.

Porównaj: Jak sprzedać nieruchomośc nie płacąc podatku dochodowego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ulga meldunkowa pełna problemów.

Impulsem do zmian obowiązującego prawa jest zła jakość legislacyjna przepisów, oraz zamiar zniesienia przez obecną ekipę rządową obowiązku meldunkowego, oraz meldunku jako takiego.

  • Problemy z terminem – konstrukcja ulgi meldunkowej teoretycznie pozwala na sprzedaż mieszkania w którym było się zameldowanym przez rok… ale np. 15 lat temu.
  • Ulga nie obejmuje gruntów
  • Nie do końca wiadomo co oznacza zwrot- że zasady zwolnienia obowiązują łącznie oboje małżonków:
    • Część US twierdzi, że oznacza to zwolnienie, jeśli oboje małżonków spełnia warunki
    • Inna (mniejsza), że wystarczy aby jeden z małżonków spełniał wymogi dla ulgi, a ona automatycznie rozciąga się na drugiego.

Generalnie można podejrzewać, że powyższe problemy wynikają z niechlujstwa legislacyjnego – wprowadzenie ulgi przeprowadzono na chybcika i bez większego zastanowienia.

Nowe- stare zasady.

Ministerstwo finansów planuje przywrócić (choć trochę zmodyfikowane) zasady zwolnienia z podatku od sprzedaży nieruchomości, które obowiązywały do 01.01.2007r.

Oznacza to, że aby zwolnić się od podatku, sprzedając nieruchomość przed upływem 5 lat od daty jej nabycia – trzeba będzie pieniądze uzyskane ze sprzedaży przeznaczyć na inne cele mieszkaniowe tj,:

- zakup domu/lokalu

- zakup działki budowlanej

- budowę domu

-spłatę kredytu mieszkaniowego.

WAŻNE: Ustawa nie przewiduje zmiany zasad opodatkowania sprzedaży. Oznacza to, że nadal opodatkowany jest dochód (zysk ze sprzedaży) – wysokość podatku będzie nadal wynosić 19%

WAŻNE: Zwolnienie będzie dotyczyć również przeznaczenia dochodu ze sprzedaży przeznaczonego na spłatę kredytu refinansowego.

WAŻNE: W oparciu o nowe przepisy będzie można zakupić państwach UE, w Szwajacarii , oraz w państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Zobacz projekt nowelizacji- na stronie ministerstwa finansów

Skutki

Skutki zniesienia ulgi meldunkowej odczują dopiero osoby, które nabędą nieruchomość po wejściu w życie nowelizacji (czyli najpewniej 01.01.2009r.).

WAŻNE: Zmiana nie dotyczy osób które nabyły (i nabędą) własność nieruchomości przed wejściem w życie ustawy.

Jak będzie wyglądało opodatkowanie sprzedaży nieruchomości w przyszłym roku

  • Nieruchomości nabyte przed 01.01.2007r.
    • opodatkowane będą na „starych” zasadach : tj. podatek wynosi 10% od przychodu, zwolnienie następuje w związku z wykorzystaniem przychodu ze sprzedaży na cele mieszkaniowe na terenie Polski.
  • Nieruchomości nabyte w okresie 01.01.2007 – 31.12.2008r.
    • Będą nadal opodatkowane na obecnych zasadach – co oznacza, że osoby, które nabyły (nabędą) nieruchomość w tym okresie będą mogły skorzystać (tylko) z ulgi meldunkowej.
  • Nieruchomości nabyte od 01.01.2009 – będą opodatkowane na nowych zasadach.

Źródło: art. 6 projektu ustawy od zmianie o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie innych ustaw

Z czego to wynika:

W prawie podatkowym silnie zakorzeniona jest zasada ochrony praw nabytych. Oznacza to, że jeżeli ktoś nabył prawo do określonej ulgi – nowelizacja ustawy nie może mu jej odebrać.

Przykład:

Ulga odsetkowa – mimo usunięcia jej z ustawy, osoby które nabyły do niej prawo pod rządami starej ustawy mają nadal prawo do korzystania z niej.

Zasady opodatkowania sprzedaży nieruchomości – obecnie obowiązują 2 różne systemy- właściwe w zależności od daty nabycia nieruchomości.

Podsumowanie

Osoby, które obawiają się, że utracą prawo do ulgi meldunkowej- mogą spać spokojnie – niezależnie od okoliczności zachowają to uprawnienie. Jeśli ustawodawca zdecydowałby inaczej – podobne rozwiązanie będzie niekonstytucyjne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA