Sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez najbliższą rodzinę, w tym także zstępnych, zwolnione jest z obowiązku podatkowego, pod warunkiem zgłoszenia sprawy takiego nabycia w urzędzie skarbowym. Wg interpretacji Izby Skarbowej zwolnienie z opłat podatku nie tyczy się kwoty, którą pozyskamy ze sprzedaży nieruchomości otrzymanej w spadku. Swoje orzeczenie argumentowane jest w ten sposób, że zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn - przepisy o podatku od spadków i darowizn określają wyłącznie prawa i obowiązku należące do spadkodawcy w chwili jego śmierci. W efekcie, kwota którą spadkobierca uzyska w taki sposób nie spełnia powyższego warunku. Została ona bowiem uzyskana dopiero po śmierci spadkodawcy, przez co według izby skarbowej, stanowi cenę za zbywaną nieruchomość.
zobacz: Nieopodatkowana sprzedaż nieruchomości. Kto i kiedy korzysta?
Podsumowując – jeśli wolą osoby zmarłej było aby, spieniężyć przekazaną nieruchomość, kwota ze sprzedaży nieruchomości uzyskana w ten sposób wg fiskusa są obciążone daniną. A to dlatego, że transakcja została sfinalizowana w czasie do 5 lat od końca roku nabycia. Pozyskane środki kwalifikowane są jako przychód ze źródła definiowanego przez art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o PIT.
zobacz:Podatek przy sprzedaży nieruchomości – jak go nie płacić?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.