REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana adresu zameldowania – krok po kroku

Aleksander Galecki
Zmiana adresu zameldowania – krok po kroku
Zmiana adresu zameldowania – krok po kroku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak się przemeldować? Czy nadal trzeba zmieniać dokumenty po zmienić po zmianie zameldowania 2021? Czy na przemeldowanie musimy przeznaczyć cały dzień? Czy wszystko załatwimy w jednym urzędzie, albo przez internet? Zobacz na co zwrócić uwagę i co ze sobą zabrać dokonując przemeldowania.

Wymeldowanie – czy jest konieczne przy zameldowaniu w nowym miejscu?

W związku ze zmianą miejsca zamieszkania warto zmienić również adres zameldowania. Jak zmienić zameldowanie? Planując pozostać pod nowym adresem kilka najbliższych lat warto zdecydować się na stały meldunek. Dodatkowo uprości to podpisywanie wszelkich umów, ponieważ po wpisaniu adresu zameldowania w rubryce adres korespondencyjny wpisuje się  „j.w.” zamiast wpisywać kolejny adres.

REKLAMA

REKLAMA

Często przemeldowanie jest czynnością, której dokonuje się pierwszy raz w życiu, lub pierwszy raz po kilkunastu, lub kilkudziesięciu latach. Dawniej, aby zmienić adres zameldowania należało udać się do dotychczasowego urzędu dzielnicy wymeldować się, a następnie zameldować w urzędzie właściwym ze względu na nowy adres zameldowania.

Jak się przemeldować obecnie? Aktualnie wystarczy dokonać meldunku w nowym miejscu zameldowania, co automatycznie znosi poprzednie dane. Formalności można załatwić w urzędzie gminy, na terenie której chcemy się zameldować, bądź przez internet.

Ważne! Możesz mieć jednocześnie jedno miejsce pobytu stałego i jedno miejsce pobytu czasowego. Meldując się na pobyt czasowy nie musisz wymeldowywać się z miejsca pobytu stałego.

Dokumenty potrzebne do przemeldowania

O ile wcześniej przygotujemy wszystkie potrzebne dokumenty, załatwienie spraw powinno pójść nam szybko i sprawnie. Do aktualizacji adresu miejsca zamieszkania będą na potrzebne:
– dowód osobisty, bądź paszport,
– dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości, np. wypis aktu notarialnego, umowa najmu, odpis z księgi wieczystej, decyzja administracyjną, bądź orzeczenie sądu,
– formularz zgłoszenia pobytu stałego, lub formularz pobytu czasowego.

Ważne! Jeśli chcesz się zameldować w mieszkaniu, którego nie jesteś właścicielem, a np. najemcą, na twoim formularzu zgłoszenia pobytu musi się podpisać i potwierdzić twój pobyt właściciel, bądź inny podmiot, który ma tytuł prawny do tej nieruchomości.

Formularz zgłoszenia pobytu stałego jest dostępny w każdym urzędzie dzielnicy oraz na stronach internetowych poszczególnych urzędów miast/ gmin. Jeżeli będziemy mieli przygotowane wszystkie dokumenty podczas wizyty w urzędzie cały proces przemeldowania nie zajmie nam nie więcej niż kwadrans. Na koniec otrzymujemy potwierdzenie o nowym adresie zameldowania. To jedyny urząd, który będziemy musieli odwiedzić. Urząd Skarbowy nie wymaga przekazania informacji o zmianie adresu zameldowania.

Z jego pomocą będziemy mogli np. dokumentować swój meldunek przy zawieraniu umów:  
– o świadczenie usług telekomunikacyjnych,   
– o prowadzenie rachunku bankowego,             
– sprzedaży itd.

Przed wizytą  w urzędzie warto sprawdzić do jakiej dzielnicy należy nasz nowy adres zameldowania. Można to zweryfikować wpisując swój kod pocztowy w bazie Poczty na stronie:  http://kody.poczta-polska.pl/

Wyszukiwarka kodów pocztowych

Wyszukiwarka kodów pocztowych

Poczta Polska

Fot. Poczta Polska

Jak zameldować się w nowym miejscu przez internet?

Do zmiany adresu zameldowania przez internet potrzeby jest profil zaufany, certyfikat kwalifikowany, bądź e-dowód. Pozwalają one potwierdzić twoją tożsamość. 

Zmiana adresu zameldowania przez internet krok po kroku:

 1. Kliknij przycisk Zamelduj się.
 2. System przeniesie cię na stronę profilu zaufanego. Zaloguj się na swoje konto.
 3. Po zalogowaniu system przeniesie cię z powrotem na platformę ePUAP.
 4. Wybierz rodzaj pobytu, na jaki chcesz dokonać zameldowania.
 5. Zaznacz, kogo chcesz zameldować.
 6. Dołącz odpowiednie dokumenty.
 7. Wypełnij pozostałe pola z danymi osobowymi i adresem zameldowania. Jeśli chcesz, możesz kiedy będziesz się meldować na pobyt stały, jednocześnie wymeldować się z pobytu czasowego. Albo gdy będziesz meldować się na pobyt czasowy, wymeldować się z pobytu stałego.
 8. Jeśli zaznaczasz, że chcesz dostać zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt czasowy, dołącz dokument, który potwierdzi płatność za to zaświadczenie. Zaznacz, w jaki sposób chcesz dostać to zaświadczenie: pocztą, osobiście czy elektronicznie na ePUAP.
 9. Sprawdź i podpisz wniosek elektronicznie. Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP.

Ustalenie terminu spotkania w urzędzie

W niemal każdym urzędzie istnieje system, dzięki któremu można umówić się na spotkanie – zarówno osobiście jak i przez Internet.

Aby osobiście umówić się na spotkanie w urzędzie, mające na celu pomoc przy zmianie miejsca zamieszkania, należy skontaktować się z „informacją urzędu”. Otrzymamy tam potwierdzenie wizyty oraz numer sprawy, który następnie należy wpisać w urządzenie znajdujące się w urzędzie, aby odebrać numerek kolejki.

Ważne! W związku z trwającą epidemią większość urzędów miast/ gmin prowadzi obecnie bezpośrednią obsługę tylko klientów umówionych.

Zmiana adresu zameldowania - jakie dokumenty trzeba zmienić po zmianie zameldowania 2021

Po zmianie meldunku nie ma obowiązku wymiany dowodu osobistego na nowy.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na wymianę dowodu, będziemy potrzebowali:     
– zdjęcia paszportowego           
– dotychczasowego dowodu osobistego (do wglądu)  
– wniosku o wymianę dowodu osobistego.

Ważne! W związku z wprowadzeniem nowego dowodu osobistego od 27 lipca 20121 roku, nie ma możliwości złożenia wniosku o ten dowód osobisty elektronicznie. Po wdrożeniu nowego wzoru, składanie wniosków online możliwe będzie wyłącznie w przypadku dzieci do 12. roku życia, od których odciski palców nie będą pobierane.

Wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego możesz złożyć w dowolnym urzędzie, niezależnie od adresu zameldowania.

Wymiana prawo jazdy po zmianie adresu zameldowania również nie jest obowiązkowa. Od 4 marca 2019 r. wydawane prawa jazdy nie zawierają adresu zamieszkania posiadacza, nie trzeba więc ich wymieniać w przypadku zmiany miejsca zamieszkania.

Przed zmianą zmianą adresu zameldowania jakie dokumenty trzeba wymienić 2021? Otóż przed zmianą meldunku również nie trzeba zmieniać żadnych dokumentów.

Zmiana meldunku a urząd skarbowy

REKLAMA

Zgodnie z zapisem art. 9 ust. 1d Ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników wynika, iż „w przypadku zmiany adresu miejsca zamieszkania przez podatnika będącego osobą fizyczną objętą rejestrem PESEL nieprowadzącą działalności gospodarczej lub niebędącą zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, za dokonanie aktualizacji uznaje się podanie przez tego podatnika aktualnego adresu miejsca zamieszkania w składanej deklaracji lub innym dokumencie związanym z obowiązkiem podatkowym. Zatem urząd skarbowy nie wymaga aktualizacji miejsca zameldowania na odrębnym formularzu. Jednak istnieje taka możliwość.

W celu powiadomienia urzędu skarbowego o nowym adresie zamieszkania należy złożyć zgłoszenie aktualizacyjne formularzu ZAP-3. Przy czym zawiadomienie urzędu o zmianie adresu zamieszkania powinno nastąpić tylko wtedy, gdy adres zamieszkania jest inny niż adres zameldowania.

Jeśli jednak nowy adres zamieszkania jest jednocześnie nowym adresem zameldowania, nie ma wówczas potrzeby składania zgłoszenia ZAP-3. Wówczas urząd skarbowy będzie dysponował informacją o zmianie meldunku na podstawie danych przekazanych mu z rejestru PESEL.

Aktualizowanie danych personalnych w instytucjach

Po załatwieniu spraw meldunkowych w urzędzie sprawy należy uaktualnić swoje dane personalne we wszelkich instytucjach, w których adres ten figuruje. Jest to niezbędne ponieważ umowy muszą zawierać aktualne dane. Przy zmianie adresu zameldowania w danych osobowych u operatorów sieci komórkowych nie powinniśmy mieć żadnych problemów. Inaczej sytuacja może wyglądać w banku, wiele instytucji bankowych nie posiada informacji na temat jak postępować z nowym adresem zameldowania i starym dowodem, dlatego taka wizyta może się nieco przedłużyć.

Należy również pamiętać o innych instytucjach, z jakimi mamy podpisane umowy np. z dostawcami mediów tj. energii elektrycznej, gazu, wody.

Cały proces meldunkowy nie jest skomplikowany. Najważniejsze to pamiętać o zabraniu ze sobą odpowiednich dokumentów. Warto również wówczas ponownie przypomnieć sobie szczegóły przetwarzania danych przez dostawców usług oraz o politykach przetwarzania danych osobowych.
 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA