Jak założyć księgę wieczystą dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu?
REKLAMA
REKLAMA
Założenie księgi wieczystej dla spółdzielczego własnościowego prawa dla lokalu mieszkalnego
REKLAMA
Proces zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych regulują przepisy Ustawy z 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece. Za założenie i prowadzenie ksiąg wieczystych są odpowiedzialne sądy rejonowe właściwe dla położenia nieruchomości.
Możemy to zrobić samodzielnie. W tym celu musimy się udać do wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego, w obszarze, w którym znajduje się nasza nieruchomość. Wniosek składamy na formularzu KW-ZAL (Wniosek o założenie księgi wieczystej).
Co jest potrzebne do założenia księgi wieczystej dla mieszkania spółdzielczego własnościowego
REKLAMA
Założenie księgi wieczystej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie zawsze jest możliwe. Warunkiem umożliwiającym dokonanie tej czynności jest dysponowanie przez spółdzielnię mieszkaniową odpowiednim tytułem prawnym do gruntu, na którym został posadowiony budynek.
Jeżeli spółdzielnia mieszkaniowa nie posiada prawa własności czy też prawa użytkowania wieczystego do gruntu, na którym został posadowiony budynek z mieszkaniami o statusie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, nie jest możliwe założenie księgi wieczystej dla tych mieszkań.
Dokumenty niezbędne do założenia księgi wieczystej dla własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu:
- Zaświadczenie spółdzielni o położeniu i powierzchni lokalu, zawierające dane o położeniu lokalu i jego powierzchni oraz oznaczenie nieruchomości, z którą lokal jest związany [tj zawierające wskazanie nr KW nieruchomości, z którą związany jest lokal – nieruchomość na której położony jest budynek, w którym znajduje się lokal]
- Dokumenty stwierdzające nabycie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu
- Jeśli mieszkanie zostało nabyte bezpośrednio od spółdzielni, wówczas podstawą wpisu jest przydział lokalu bądź umowa o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu zawarta ze spółdzielnią.
- Jeśli mieszkanie zostało nabyte z rynku wtórnego, od osoby, która posiadała spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, podstawą będzie np. umowa sprzedaży, umowa darowizny, dziedziczenie, bądź postanowienie sądu.
Ważne! Dokumenty muszą zostać złożone do sądu wieczystoksięgowego w oryginale.
Jak wypełnić wniosek o założenie księgi wieczystej
Strona 1 KW-ZAL:
Należy uzupełnić:
- Nazwę sądu.
- Numer wydziału ksiąg wieczystych (ten sam co dla KW gruntu).
- W polu „wnoszę o założenie księgi wieczystej dla” zaznaczasz „spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu”.
- Wypełniasz dane dotyczące położenia nabywanej nieruchomości.
Strona 2 KW-ZAL:
Kolejno wypełniamy:
- Dane odnośnie oznaczenia i powierzchni lokalu zgodnie zdanymi z zaświadczenia SM.
- Wpisujesz żądanie wpisu jako uprawnionego.
- Gdy zakładasz KW tylko w swoim imieniu:
„wpis jako uprawnionego w całości [imię i nazwisko], syna/córki [imiona rodziców], pesel…”
- Jeśli wpis dotyczy nabycia przez małżonków do majątku wspólnego:
wpis jako uprawnionych na zasadach wspólności ustawowej małżeńskiej [imię i nazwisko żony], córki [imiona rodziców], pesel… oraz [imię i nazwisko męża], syna [imiona rodziców], pesel…
- Jeśli nabycie następuje w udziałach przez dwie osoby niespokrewnione lub przez małżonków z rozdzielnością majątkową to każdy z udziałów wypełniasz jako osobne żądanie, czyli w polu 25 pierwszy uprawniony, a w polu 26 drugi uprawniony:
[pole 25]
„wpis jako uprawnionego w udziale 1/2 [imię i nazwisko pierwszej osoby], syna/córki [imiona rodziców], pesel…”
[pole 26]
„wpis jako uprawnionego w udziale 1/2 [imię i nazwisko drugiej osoby], syna/córki [imiona rodziców], pesel…”
Na dole strony składamy podpis.
Strona 3 KW-ZAL:
Strona 3 to miejsce na Twoje dane osobowe i adresowe jako uprawnionego i ewentualnie drugiej osoby, jeśli mamy dwóch uprawnionych. W sytuacji większej liczby uprawnionych należy wypełnić dodatkowy załącznik KW-ZAD
Strona 4 KW-ZAL:
Wypełniasz:
- Dane spółdzielni mieszkaniowej jako uczestnika postępowania. Znajdziesz je w zaświadczeniu SM.
- Listę załączników. Standardowo podstawa nabycia przez Ciebie oraz zaświadczenie SM. Jeśli uda się Tobie zdobyć dokumenty wsteczne własności to również należy je wymienić, osobno każdy dokument.
- Na końcu składasz podpis jako wnioskodawca lub podpisy jeśli jest więcej wnioskodawców.
Ile kosztuje założenie księgi wieczystej
Wysokość opłat sądowych jest stała. Za założenie księgi wieczystej zapłacimy 100 zł. Do tego będziemy zobowiązani uiścić opłatę w wysokości 150 zł za wpis w księdze wieczystej własnościowego prawa do lokalu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.