REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć księgę wieczystą dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Jak założyć księgę wieczystą dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu?
Jak założyć księgę wieczystą dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Jest ona niezbędna do kredytu hipotecznego, gdyż jego zabezpieczeniem jest wpis hipoteki banku do działu IV księgi wieczystej.

Założenie księgi wieczystej dla spółdzielczego własnościowego prawa dla lokalu mieszkalnego

REKLAMA

Proces zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych regulują przepisy Ustawy z 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece. Za założenie i prowadzenie ksiąg wieczystych są odpowiedzialne sądy rejonowe właściwe dla położenia nieruchomości.

Możemy to zrobić samodzielnie. W tym celu musimy się udać do wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego, w obszarze, w którym znajduje się nasza nieruchomość. Wniosek składamy na formularzu KW-ZAL  (Wniosek o założenie księgi wieczystej).

Co jest potrzebne do założenia księgi wieczystej dla mieszkania spółdzielczego własnościowego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Założenie księgi wieczystej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie zawsze jest możliwe. Warunkiem umożliwiającym dokonanie tej czynności jest dysponowanie przez spółdzielnię mieszkaniową odpowiednim tytułem prawnym do gruntu, na którym został posadowiony budynek.

Jeżeli spółdzielnia mieszkaniowa nie posiada prawa własności czy też prawa użytkowania wieczystego do gruntu, na którym został posadowiony budynek z mieszkaniami o statusie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, nie jest możliwe założenie księgi wieczystej dla tych mieszkań.

Dokumenty niezbędne do założenia księgi wieczystej dla własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu:

 1. Zaświadczenie spółdzielni o położeniu i powierzchni lokalu, zawierające dane o położeniu lokalu i jego powierzchni oraz oznaczenie nieruchomości, z którą lokal jest związany [tj zawierające wskazanie nr KW nieruchomości, z którą związany jest lokal – nieruchomość na której położony jest budynek, w którym znajduje się lokal]
 2. Dokumenty stwierdzające nabycie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu
 • Jeśli mieszkanie zostało nabyte bezpośrednio od spółdzielni, wówczas podstawą wpisu jest przydział lokalu bądź umowa o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu zawarta ze spółdzielnią.
 • Jeśli mieszkanie zostało nabyte z rynku wtórnego, od osoby, która posiadała spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, podstawą będzie np. umowa sprzedaży, umowa darowizny, dziedziczenie, bądź postanowienie sądu.

Ważne! Dokumenty muszą zostać złożone do sądu wieczystoksięgowego w oryginale.

Jak wypełnić  wniosek o założenie księgi wieczystej

Strona 1 KW-ZAL:

Należy uzupełnić:

 • Nazwę sądu.
 • Numer wydziału ksiąg wieczystych (ten sam co dla KW gruntu).
 • W polu „wnoszę o założenie księgi wieczystej dla” zaznaczasz „spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu”.
 • Wypełniasz dane dotyczące położenia nabywanej nieruchomości.

Strona 2 KW-ZAL:

Kolejno wypełniamy:

 • Dane odnośnie oznaczenia i powierzchni lokalu zgodnie zdanymi z zaświadczenia SM.
 • Wpisujesz żądanie wpisu jako uprawnionego.

- Gdy zakładasz KW tylko w swoim imieniu:

„wpis jako uprawnionego w całości [imię i nazwisko], syna/córki [imiona rodziców], pesel…”

- Jeśli wpis dotyczy nabycia przez małżonków do majątku wspólnego:

wpis jako uprawnionych na zasadach wspólności ustawowej małżeńskiej [imię i nazwisko żony], córki [imiona rodziców], pesel… oraz [imię i nazwisko męża], syna [imiona rodziców], pesel

- Jeśli nabycie następuje w udziałach przez dwie osoby niespokrewnione lub przez małżonków z rozdzielnością majątkową to każdy z udziałów wypełniasz jako osobne żądanie, czyli w polu 25 pierwszy uprawniony, a w polu 26 drugi uprawniony:

[pole 25]

„wpis jako uprawnionego w udziale 1/2 [imię i nazwisko pierwszej osoby], syna/córki [imiona rodziców], pesel…”

[pole 26]

„wpis jako uprawnionego w udziale 1/2 [imię i nazwisko drugiej osoby], syna/córki [imiona rodziców], pesel…”

Na dole strony składamy podpis.

Strona 3 KW-ZAL:

Strona 3 to miejsce na Twoje dane osobowe i adresowe jako uprawnionego i ewentualnie drugiej osoby, jeśli mamy dwóch uprawnionych. W sytuacji większej liczby uprawnionych należy wypełnić dodatkowy załącznik KW-ZAD

Strona 4 KW-ZAL:

Wypełniasz:

 • Dane spółdzielni mieszkaniowej jako uczestnika postępowania. Znajdziesz je w zaświadczeniu SM.
 • Listę załączników. Standardowo podstawa nabycia przez Ciebie oraz zaświadczenie SM. Jeśli uda się Tobie zdobyć dokumenty wsteczne własności to również należy je wymienić, osobno każdy dokument.
 • Na końcu składasz podpis jako wnioskodawca lub podpisy jeśli jest więcej wnioskodawców.

Ile kosztuje założenie księgi wieczystej

Wysokość opłat sądowych jest stała. Za założenie księgi wieczystej zapłacimy 100 zł. Do tego będziemy zobowiązani uiścić opłatę w wysokości 150 zł za wpis w księdze wieczystej własnościowego prawa do lokalu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

REKLAMA

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

REKLAMA