REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć księgę wieczystą dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Jak założyć księgę wieczystą dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu?
Jak założyć księgę wieczystą dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Jest ona niezbędna do kredytu hipotecznego, gdyż jego zabezpieczeniem jest wpis hipoteki banku do działu IV księgi wieczystej.

Założenie księgi wieczystej dla spółdzielczego własnościowego prawa dla lokalu mieszkalnego

REKLAMA

Proces zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych regulują przepisy Ustawy z 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece. Za założenie i prowadzenie ksiąg wieczystych są odpowiedzialne sądy rejonowe właściwe dla położenia nieruchomości.

Możemy to zrobić samodzielnie. W tym celu musimy się udać do wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego, w obszarze, w którym znajduje się nasza nieruchomość. Wniosek składamy na formularzu KW-ZAL  (Wniosek o założenie księgi wieczystej).

Co jest potrzebne do założenia księgi wieczystej dla mieszkania spółdzielczego własnościowego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Założenie księgi wieczystej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie zawsze jest możliwe. Warunkiem umożliwiającym dokonanie tej czynności jest dysponowanie przez spółdzielnię mieszkaniową odpowiednim tytułem prawnym do gruntu, na którym został posadowiony budynek.

Jeżeli spółdzielnia mieszkaniowa nie posiada prawa własności czy też prawa użytkowania wieczystego do gruntu, na którym został posadowiony budynek z mieszkaniami o statusie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, nie jest możliwe założenie księgi wieczystej dla tych mieszkań.

Dokumenty niezbędne do założenia księgi wieczystej dla własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu:

  1. Zaświadczenie spółdzielni o położeniu i powierzchni lokalu, zawierające dane o położeniu lokalu i jego powierzchni oraz oznaczenie nieruchomości, z którą lokal jest związany [tj zawierające wskazanie nr KW nieruchomości, z którą związany jest lokal – nieruchomość na której położony jest budynek, w którym znajduje się lokal]
  2. Dokumenty stwierdzające nabycie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu
  • Jeśli mieszkanie zostało nabyte bezpośrednio od spółdzielni, wówczas podstawą wpisu jest przydział lokalu bądź umowa o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu zawarta ze spółdzielnią.
  • Jeśli mieszkanie zostało nabyte z rynku wtórnego, od osoby, która posiadała spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, podstawą będzie np. umowa sprzedaży, umowa darowizny, dziedziczenie, bądź postanowienie sądu.

Ważne! Dokumenty muszą zostać złożone do sądu wieczystoksięgowego w oryginale.

Jak wypełnić  wniosek o założenie księgi wieczystej

Strona 1 KW-ZAL:

Należy uzupełnić:

  • Nazwę sądu.
  • Numer wydziału ksiąg wieczystych (ten sam co dla KW gruntu).
  • W polu „wnoszę o założenie księgi wieczystej dla” zaznaczasz „spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu”.
  • Wypełniasz dane dotyczące położenia nabywanej nieruchomości.

Strona 2 KW-ZAL:

Kolejno wypełniamy:

  • Dane odnośnie oznaczenia i powierzchni lokalu zgodnie zdanymi z zaświadczenia SM.
  • Wpisujesz żądanie wpisu jako uprawnionego.

- Gdy zakładasz KW tylko w swoim imieniu:

„wpis jako uprawnionego w całości [imię i nazwisko], syna/córki [imiona rodziców], pesel…”

- Jeśli wpis dotyczy nabycia przez małżonków do majątku wspólnego:

wpis jako uprawnionych na zasadach wspólności ustawowej małżeńskiej [imię i nazwisko żony], córki [imiona rodziców], pesel… oraz [imię i nazwisko męża], syna [imiona rodziców], pesel

- Jeśli nabycie następuje w udziałach przez dwie osoby niespokrewnione lub przez małżonków z rozdzielnością majątkową to każdy z udziałów wypełniasz jako osobne żądanie, czyli w polu 25 pierwszy uprawniony, a w polu 26 drugi uprawniony:

[pole 25]

„wpis jako uprawnionego w udziale 1/2 [imię i nazwisko pierwszej osoby], syna/córki [imiona rodziców], pesel…”

[pole 26]

„wpis jako uprawnionego w udziale 1/2 [imię i nazwisko drugiej osoby], syna/córki [imiona rodziców], pesel…”

Na dole strony składamy podpis.

Strona 3 KW-ZAL:

Strona 3 to miejsce na Twoje dane osobowe i adresowe jako uprawnionego i ewentualnie drugiej osoby, jeśli mamy dwóch uprawnionych. W sytuacji większej liczby uprawnionych należy wypełnić dodatkowy załącznik KW-ZAD

Strona 4 KW-ZAL:

Wypełniasz:

  • Dane spółdzielni mieszkaniowej jako uczestnika postępowania. Znajdziesz je w zaświadczeniu SM.
  • Listę załączników. Standardowo podstawa nabycia przez Ciebie oraz zaświadczenie SM. Jeśli uda się Tobie zdobyć dokumenty wsteczne własności to również należy je wymienić, osobno każdy dokument.
  • Na końcu składasz podpis jako wnioskodawca lub podpisy jeśli jest więcej wnioskodawców.

Ile kosztuje założenie księgi wieczystej

Wysokość opłat sądowych jest stała. Za założenie księgi wieczystej zapłacimy 100 zł. Do tego będziemy zobowiązani uiścić opłatę w wysokości 150 zł za wpis w księdze wieczystej własnościowego prawa do lokalu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

REKLAMA

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Pompa ciepła plus piec na pellet lub kominek na drewno: 25%-45% oszczędności na ogrzewaniu przy takim połączeniu

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

REKLAMA

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

REKLAMA