REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup nieruchomości – Sprawdź okolicę przed zakupem mieszkania!

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Zakup nieruchomości to proces dość długotrwały. Zanim kupimy mieszkanie lub dom dobrze jest wszystko sprawdzić. Jednym z ważnych aspektów zakupu nieruchomości jest wybór lokalizacji. Zobacz, na co zwrócić uwagę wybierając lokalizację przy zakupie nieruchomości.

REKLAMA

1. Miej oczy szeroko otwarte

Jeśli mieszkanie lub jego okolica mają jakąś poważną wadę, to zapewne sprzedający będzie chciał ją ukryć lub przynajmniej zmarginalizować znaczenie. Trzeba więc dokładnie obejrzeć nie tylko lokal, ale i cały budynek z każdej strony. Jeśli jesteśmy poważnie zainteresowani daną nieruchomością, warto sprawdzić historię remontów budynku i zorientować się, jak wygląda kwestia na przykład izolacji termicznej ścian czy dachu.

2. Poznaj sąsiadów swych

Choć kupujemy mieszkanie dla siebie, to nie można zapominać, że z dniem zakupu stajemy się członkami lokalnej społeczności. Bloku, osiedla, ulicy i dzielnicy. Wspólnoty mieszkaniowe regularnie spotykają się na zebraniach. Dowiedz się, czy jest możliwość nieoficjalnego wejścia na takie spotkanie jako słuchacz. Pozwoliłoby to zapoznać się z codziennością z jaką borykają się mieszkańcy.

3. Patrz w przyszłość

Mówi się, że lokalizacja mieszkania to źródło przyszłej jego wartości. Patrz więc na nią nie tylko z perspektywy dnia dzisiejszego, ale i wybiegając w przyszłość. Chodzi o to, by zobaczyć, czy lokalizacja z biegiem czasu będzie zyskiwać czy tracić na atrakcyjności. Jeśli w okolicy planowana jest linia metra – to dobrze. Ale gdy gmina ma w planie zbudowanie niedaleko wysypiska śmieci – to już nie jest dobra wiadomość. Aby poznać przyszłość okolicy trzeba przyjrzeć się planowi zagospodarowania przestrzennego (dostępny w urzędzie gminy), warto także poszperać w internecie i podpytać mieszkańców. Lokalizacja (zarówno z perspektywy obecnej jak i przyszłej) powinna być dostosowana do stylu życia i potrzeb oraz oczekiwań kupującego.

4.  Infrastruktura i obiekty publiczne

Osoby z dziećmi zwracają zwykle uwagę na bliskie sąsiedztwo takich obiektów jak przedszkole, szkoła czy przychodnia lekarska. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto jeszcze sprawdzić, jak wygląda dojazd do miejsca pracy w godzinach szczytu (zarówno komunikacją publiczną jak i samochodem) oraz powrót z niej. Mało kto lubi bowiem spędzać kilka godzin dziennie w korkach. Kosztują nie tylko paliwo czy bilety, ale i czas, który zamiast bezproduktywnie spędzać w korku, można by poświęcić bliskim czy pasji. Najlepiej by mieszkanie było dobrze skomunikowane z kilkoma najważniejszymi punktami miasta istotnymi z punktu widzenia wszystkich członków rodziny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

5. Bezpieczeństwo rodziny i mienia

Przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości istotne jest, abyśmy czuli się tam nie tylko komfortowo, ale i bezpiecznie. Policja publikuje co jakiś czas raporty o bezpieczeństwie w poszczególnych dzielnicach, mogą one być źródłem cennych informacji o tym, co się dzieje na danym obszarze. Do tego rozejrzyjmy się po okolicy któregoś wieczora – czy nie kręcą się tam jacyś podejrzani ludzie? Czy ulice są dostatecznie oświetlone? Czy zaparkowany pod blokiem samochód będzie bezpieczny, a wracającemu ze szkoły dziecku nic się nie stanie?

6. Chłodna kalkulacja przede wszystkim

Analiza wybranych ofert powinna być jak najbardziej obiektywna. Warto zrobić sobie listę wad i zalet poszczególnych lokali. Na chłodno oceń, które z tych wad są dla Ciebie istotne, a przy któryś jesteś skłonny do kompromisu. Pamiętaj, że ściany można przemalować, kuchnię czy łazienkę przerobić, ale trajektorii lądowania samolotów na pobliskim lotnisku zmienić się nie da. Podobnie jak nie pozbędziemy się położonego w sąsiedztwie stadionu sportowego czy ramp dla dostaw do hipermarketu, pod który TIR-y podjeżdżają każdego dnia o 5 rano. Jeśli jesteś zdecydowany na dany lokal – obejrzyj go raz jeszcze. Najlepiej z osobą trzecią, a wcześniej poproś ją o to, by skupiła się na wyszukiwaniu wad lokalizacji nieruchomości.

Zobacz także: 5 oznak, że oglądane mieszkanie to właśnie te dla nas

Zobacz także: Zakup mieszkania za miastem. Jak kupować?

Zobacz także: Zakup mieszkania kiedy pośrednik nieruchomości nie posiada licencji. Skutki. Poradnik

Marin Krasoń, Home Broker

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

Mieszkanie w kurorcie: najdrożej jest w Zakopanem, ale lista miejscowości z mieszkaniami dla bogatych jest długa

Zakopane najdroższą miejscowością wypoczynkową w Polsce. Ile zatem trzeba zapłacić za lokum z rynku pierwotnego w górach, nad morzem oraz nad jeziorami Warmii i Mazur? Czy stać na to średniozamożnego Polaka. Gdzie kupować letnie mieszkanie dla siebie, a gdzie w celach inwestycyjnych?

REKLAMA

Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

REKLAMA