REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować się do zakupu mieszkania – Poradnik

REKLAMA

Zakup mieszkania to nie łatwe zadanie, ale jeśli dobrze się do niego przygotujemy, możemy wyeliminować niepotrzebny stres. Zobacz, co zrobić aby zakup mieszkania był sprawny i bezstresowy.

1) Wyznacz budżet

Zakupu mieszkania, wbrew pozorom, nie należy rozpoczynać od znajdowania nieruchomości marzeń. Pierwsze, co powinniśmy zrobić to rozpoznanie swoich możliwości finansowych. Kupujący nieruchomość mają dwie podstawowe możliwości: zakup za gotówkę i wspomożenie się kredytem. Często jednak występuje połączenie obu rozwiązań, klient ma gotówkę, ale częściowo wspomaga się kredytem. Na podstawie posiadanych środków pieniężnych i kalkulacji zdolności kredytowej powinniśmy oszacować swoje możliwości jeśli chodzi o zakup mieszkania. Pamiętajmy przy tym, by nie zaciągać kredytu na maksymalną kwotę, a zostawić sobie bufor bezpieczeństwa.

REKLAMA

2) Określ potrzeby mieszkaniowe

Z oszacowanymi możliwościami finansowymi możemy rozpocząć właściwe poszukiwania. Te warto zacząć od zdefiniowania swoich potrzeb. Inny lokal jest potrzebny rodzinie z kilkorgiem dzieci, inny singlowi, a jeszcze inaczej swoje potrzeby zdefiniuje młode małżeństwo. Zwracać uwagę należy nie tylko na liczbę (obecnych i przyszłych) członków rodziny, ale i kwestię pracy, zainteresowań czy stylu życia.

3) Wybierz lokalizację

Znając swój budżet i oczekiwania co do mieszkania, można zacząć filtrować mapę miasta. Nie każdego stać na willę z ogrodem w sąsiedztwie najładniejszego parku w mieście. Wiele osób wybiera przedmieścia, bo ceny nieruchomości są tam niższe niż w dzielnicach centralnych, można więc za te same pieniądze kupić większe mieszkanie. Każda dzielnica ma swoją specyfikację, w jednej okolicy dominuje zabudowa jednorodzinna, a w innej są same bloki. Wiele osób mieszkających w dużych miastach dopasowuje dzielnicę np. do miejsca zamieszkania rodziny czy możliwości sprawnego wyjazdu z miasta w określonym kierunku.

4) Znajdź mieszkanie

Dopiero gdy wiemy, co, gdzie i za ile chcemy kupić, można przejść do etapu ostatecznego wyboru mieszkania. Warto przy tym zwracać uwagę na układ pomieszczeń i ich ustawność, pamiętając przy tym o zwróceniu uwagi na widok za oknem oraz kwestię światła słonecznego i kierunków świata. Jedni wolą gdy do sypialni wpada wschodzące słońce, inni wręcz przeciwnie. Praktycznymi dodatkami są balkon oraz piwnica lub komórka lokatorska. Nie są to elementy niezbędne do komfortowego zamieszkania, ale ułatwiające życie.

5) Sprawdź okolicę

W dzielnicach, w których infrastruktura nie jest jeszcze w pełni zbudowana, warto zorientować się w kwestii jej przyszłego kształtu. Informacji takich szukajmy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. To pozwoli nam ocenić ryzyko pojawienia się w sąsiedztwie drogi ekspresowej, torów kolejowych, spalarni śmieci, czy innych obiektów utrudniających codzienne życie. Osoby z dziećmi zwracają zwykle uwagę na bliskie sąsiedztwo takich obiektów jak przedszkole, szkoła czy przychodnia lekarska. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto jeszcze sprawdzić, jak wygląda dojazd do miejsca pracy w godzinach szczytu (zarówno komunikacją publiczną jak i samochodem) oraz powrót z niej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

6) Kup mieszkanie

Ostateczny proces zakupu nieruchomości rozpoczyna się „podchodami” strony kupującej i sprzedającej. Kupujący chciałby zapłacić jak najmniej, a sprzedający – dostać jak najwięcej. Z danych Home Broker wynika, że końcowe obrady przy stole negocjacyjnym przynoszą średnio obniżkę ceny mieszkania o około 4 proc., warto się o to postarać, bo przy mieszkaniu za 300 tys. zł może to oznaczać nawet kilkanaście tys. zł oszczędności, a kwota taka przy remontowaniu bądź wyposażaniu mieszkania jest nieoceniona. Ale wynegocjowana cena za mieszkanie to nie koniec wydatków, bo należy doliczyć jeszcze tzw. koszty transakcyjne, na które składają się m.in. wizyta u notariusza, podatek od czynności cywilnoprawnych (płacony tylko przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym) i inne opłaty, które skokową rosną gdy kupuje się mieszkanie na kredyt. Ale nawet bez wspomagania się pieniędzmi banku należy liczyć się z wydatkiem na poziomie kilku procent ceny mieszkania.

7) Odbierz lokal i mieszkaj

Przekazanie mieszkania oznacza dla kupującego nie tylko odbiór kluczy, ale i spisanie liczników. Dodatkowo, jeśli kupujemy nieruchomość od dewelopera, należy pamiętać o tzw. odbiorze technicznym. Wymaga on choćby podstawowej wiedzy z zakresu budownictwa, a najlepiej zatrudnić do niego fachowca (koszt nie więcej niż 200-300 zł), bo przeciętny kupujący nie ma dostatecznej wiedzy i umiejętności by samodzielnie sprawdzić sposób wywiązania się dewelopera z umowy.

Zobacz także:  Zakup mieszkania za miastem. Jak kupować?

Zobacz także:  Wojskowe mieszkania – będą dużo tańsze

Zobacz także:  Zakup mieszkania z rynku pierwotnego – porady architekta

Marcin Krasoń, Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA