REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie czynniki wpływają na wartość mieszkania

 Grupa Deweloperska GEO
Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.
Jakie czynniki wpływają na wartość mieszkania
Jakie czynniki wpływają na wartość mieszkania
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kryteriami, którymi kierujemy się przy zakupie mieszkania są przede wszytki jego wielkość, lokalizacja oraz standard wykończenia. I to właśnie te cechy mają największy wpływ na cenę mieszkania. Nie powinno więc dziwić, że podobne do siebie metrażem mieszkania różnią się znacząco, jeżeli chodzi o ich wartość rynkową.

REKLAMA

Wycenę nieruchomości sporządza rzeczoznawca majątkowy, który skrupulatnie analizuje szereg czynników, takie jak lokalizacyjne, techniczne, fizyczne i użytkowe. Najważniejsze cechy rynkowe zbiegają się z tym, czego oczekuje potencjalny nabywca.

Po pierwsze lokalizacja

REKLAMA

Osoby zainteresowane zakupem mieszkania zazwyczaj szukają go w dogodnej dla siebie okolicy. Blisko pracy, centrum miasta czy placówek handlowo-usługowych. Stawka toczy się często o szybki i bezproblemowy dojazd do tych miejsc. To również najważniejszy czynnik, który bezpośrednio wpływa na wartość nieruchomości. Im bardziej atrakcyjne położenie działki, tym koszt nieruchomości wzrasta. Lokalizacja budynku przy ruchliwej ulicy, czy też w spokojnej dzielnicy oraz to, gdzie wychodzą okna ma także znaczenie przy jego wycenie.

- Inwestycje zlokalizowane blisko centrum zawsze będą bardziej prestiżowe niż te znajdujące się na obrzeżach miasta - ocenia Piotr Kijanka, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Grupie Deweloperskiej Geo. - Nie oznacza to jednak, że inne dzielnice są mniej pożądane. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie mieszkaniami położonymi blisko terenów zielonych, z dala od zgiełku, który panuje w centrum. Student będzie zwracał uwagę na inne cechy nieruchomości niż rodzina z dziećmi. Dlatego właśnie oferta na rynku jest tak rozbudowana i zróżnicowana - dodaje.

Zmiana miejsca zamieszkania jest zazwyczaj spowodowana chęcią poprawy warunków życia. Może to być skrócenie czasu dojazdu do pracy czy szkoły, ale także konieczność kupna większego lokalu ze względu na powiększającą się rodzinę. Niezależnie od motywu, na lokalizację warto patrzeć perspektywicznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po drugie parametry fizyczne

REKLAMA

Każdy metr kwadratowy ma swoją cenę, zatem im większe mieszkanie, tym analogicznie droższe. Czasem jednak zdarza się, że duże mieszkanie będzie miało mniejszy koszt mkw niż np. kawalerka. Najbardziej atrakcyjne są mieszkania zlokalizowane na pierwszym bądź drugim piętrze budynku.

- Pod uwagę bierze się fakt czy w lokalu są przechodnie pokoje, aneks kuchenny czy widna kuchnia - wyjaśnia Piotr Kijanka. - Funkcjonalny układ pomieszczeń albo dodatkowy atut, jakim jest balkon czy loggia też przyczyni się do tego, że mieszkanie będzie atrakcyjniejsze dla nabywcy i co za tym idzie droższe - dodaje.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Nie bez znaczenia pozostają materiały użyte w trakcie budowy, a także zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Wyższa jakość i niższe koszty eksploatacyjne  przekładają się na wzrost wartości.


Po trzecie stan nieruchomości

Kolejnym istotnym czynnikiem jest uregulowany stan prawny nieruchomości. Warto sprawdzić czy ma ona założoną księgę wieczystą i na jakiej podstawie nastąpi przeniesienie praw własności do lokalu.

Końcowy koszt mieszkania zawiera w sobie także wartość gruntu, który deweloper zakupił pod zabudowę.

- Jeżeli deweloper posiada duży bank ziemi, jego ceny mieszkań mogą być konkurencyjne - mówi Piotr Kijanka. - Z uwagi na to, że grunty zakupił przed laty, kiedy ich wartość była niższa niż aktualnie. Umożliwia mu to większą elastyczność przy ustalaniu cen lokali. Podaż działek budowlanych maleje, ponieważ deweloperzy wciąż szukają nowych lokalizacji pod przyszłe inwestycje, dlatego coraz trudniej znaleźć atrakcyjny grunt w rozsądnej cenie - dodaje.

Warto przeanalizować dokładnie ofertę i doczytać, w jakim stanie zostanie przekazane mieszkanie nowemu właścicielowi. Ostateczny koszt może być różny w zależności od tego, czy lokal będzie w stanie deweloperskim, czy wykończony “pod klucz”.

Wpływ na wycenę ma także zagospodarowanie inwestycji. Czy osiedle jest ogrodzone i ile posiada ogólnodostępnych miejsc parkingowych. Czy w budynku przewidziano rowerownię lub wózkownię. Dodatkowa usługa taka jak ochrona czy portier również podniosą wartość nieruchomości. Takie rozwiązania czasem mogą mieć znaczący wpływ na podniesienie ceny mieszkania, dlatego zanim założymy, że mieszkanie jest za drogie, warto zagłębić się w szczegóły i poznać, co konkretnie oferuje deweloper.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA