REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czynniki które decydują o zakupie mieszkania

REKLAMA

Lokalizacja, układ mieszkania oraz cena – to czynniki, które decydują o tym, czy kupimy dane mieszkanie. Od 2002 roku przyrost Nieruchomości na Rynku wzrósł o 23 procent. Obecnie, na tysiąc warszawiaków wypada – ok. 514 lokali.

REKLAMA

Fot. Materiały prasowe

Niezmiennie od lat, kupując mieszkanie, najpierw zwracamy uwagę na cenę. Najmniejsze warszawskie lokale (do 38 m kw.) w lutym kosztowały średnio 7800 zł/m kw. Im większa powierzchnia całkowita, tym mniejsza wartość metrażu. Średnie apartamenty (38-60 mkw.) kosztowały 7540 zł/m kw., a duże – 7510 zł/m kw., wynika z danych serwisu Otodom.pl.

Zobacz także: Nieruchomości nad morzem - czy to dobra inwestycja?

"Mieszkanie dla Młodych" a ceny rynkowe

Zdecydowana większość kupujących to ludzie młodzi (80% z nich nie ma więcej niż 39 lat), a więc grupa docelowa programu Mieszkanie dla Młodych. Niestety, uśrednione ceny przewyższają rządowy limit dofinansowania, który dla Warszawy wynosi 6583,1 zł/m kw. Mobilizuje to do poszukiwań okazji, dzięki którym można zaoszczędzić nawet 28 tys. zł.  Mieszkania kwalifikujące się do rządowego programu można znaleźć np. w Ursusie, w osiedlu Alpha Park. Deweloper dodatkowo oferuje darmowe wykończenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fot. Materiały prasowe

Pozwala to zaoszczędzić również na kosztach materiałów i robót, co może wynieść w sumie drugie 28 tysięcy złotych – mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży i marketingu osiedla Alpha. – Całość znajduje się w znakomitej lokalizacji – bliskość Alej Jerozolimskich gwarantuje tak szybki dojazd do centrum, jak i wyjazd poza miasto.

Zobacz także: Jakie domy budowali Polacy w roku 2014 - Raport

Lokalizacja

Lokalizacja to drugi najważniejszy czynnik, na który zwracamy uwagę przy zakupie własnych czterech kątów. Położenie na mapie miasta jest na tyle ważne, że jesteśmy gotowi kupić mieszkanie gorszej jakości, a nawet z drugiej ręki. Ten trend w połączeniu z ograniczoną liczbą lokali tłumaczy wysokie ceny na stołecznym rynku wtórnym. Małe lokale (do 38 mkw.) kosztują około 8800 zł/mkw., średnie (38-60 mkw.) to wydatek 8190 zł/mkw., a duże (60-90 mkw.) – 8250 zł/mkw.

Wśród deweloperów można zauważyć pozytywne zmiany – zauważają, jak ważne jest położenie inwestycji i budują je bliżej centrum.

Dylemat „nowe mieszkanie albo dobra lokalizacja” przechodzi do historiizauważa Teresa Witkowska.Warto wsłuchiwać się w aktualne potrzeby rynku i oferować klientom rozwiązania w najwyższym standardzie.

Zobacz także:  Sprzedaż deweloperów w pierwszym kwartale 2015 roku

Funkcjonalność

Znając cenę i położenie upatrzonego mieszkania, zaczynamy zwracać uwagę na jego wnętrze i funkcjonalność.

REKLAMA

Polacy potrzebują przestrzeni, stąd popularność apartamentów z dużymi oknami i przestronnymi balkonami zwraca uwagę Teresa Witkowska.Powiedzenie „ciasne, ale własne” przestało być popularne. Alpha Park pokazuje, że można i trzeba budować duże mieszkania, ponieważ tego oczekują klienci – nasze osiedle oferuje lokale o powierzchni do 105 m kw.

Przeciętne warszawskie mieszkanie ma powierzchnię 58,8 mkw., a na jedną osobę przypada średnio 30,2 mkw. To znaczna poprawę w porównaniu z 2002 rokiem – wówczas jedna osoba miała do dyspozycji o 7 mkw. mniej. Na podobnym poziomie utrzymuje się średnia liczba pokoi w stołecznych mieszkaniach – podobnie jak przed dekadą, wynosi 3,2. Znacznie zmniejszyła się za to średnia liczba mieszkańców jednego lokalu – obecnie jest to 1,9 mieszkańca, kiedy jeszcze w 2002 roku było to 2,4 osoby.

Osiedle Alpha

Kompleksowe osiedle w warszawskim Ursusie. Charakteryzuje się przemyślaną architekturą zewnętrzna i jednolitym stylem zabudowy. Inwestycję prowadzi firma RED Real Estate Development, która na polskim rynku działa od 10 lat. Budowa osiedla Alpha rozpoczęła się w 2007 roku. Dotychczas zrealizowano trzy etapy – w sumie 450 mieszkań. W czerwcu 2014 roku rozpoczęła się budowa kolejnego etapu – osiedla Alpha Park. W trzech budynkach powstanie 180 mieszkań, a pierwsze z nich zostaną oddane do użytku w I kwartale 2016 roku. Osiedle jest zamknięte, monitorowane i chronione. Mieszkania posiadają ponadprzeciętnie duże balkony lub tarasy. Do dyspozycji jest podziemny parking, wspólne patia oraz place zabaw. Nowy etap zostanie wzbogacony o rozwiązania przyjazne dla środowiska naturalnego, które przyczynią się także obniżenia kosztów eksploatacji części wspólnych, m.in. fotowoltaikę (panele słoneczne, z których energia posłuży na przykład do zasilania lamp ulicznych) czy nawadnianie osiedlowych terenów zielonych wodą deszczową. Informacje o inwestycji na stronie www.redalpha.pl.

Źródło: Materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

REKLAMA

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

REKLAMA