REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpływ deregulacji na rynek wtórny nieruchomości

Andrzej Wal
http://www.w-a-l.pl/
Nieruchomości. Fot. Fotolia
Nieruchomości. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Większość osób znająca realia rynku nieruchomości przed wprowadzeniem ustawy głośno przeciwko niej protestowała udowadniając, że zmiany te przyniosą bardzo negatywne skutki. Główny argument to znaczące obniżenie jakości świadczonych usług. Wskazywali przy tym, że odpowiedzialni będą za to wyłącznie „nowi pośrednicy” bez licencji.

Nie spodziewali się jednak, że prawie wszyscy „nowi pośrednicy” bez licencji będą zatrudniani przez już istniejące agencje nieruchomości. Tutaj wyraźnie widać, że zwyciężył doraźny interes ekonomiczny, a nie dbałość o standardy i jakość świadczonych usług. Nasuwa się w związku z tym wiele ciekawych pytań na które szybko postaram się odpowiedzieć.

REKLAMA

Czym się zajmują „nowi pośrednicy” zatrudnieni z ulicy, najczęściej bez przeszkolenia, wiedzy i licencji w renomowanych agencjach nieruchomości?

Ogólnie, głównie wyszukiwaniem klientów, a więc są na pierwszej linii i reprezentują pracodawcę.

Co robią by utrzymać się w zawodzie?

Coraz częściej korzystają ze starych, szybkich i nieetycznych metod pozyskiwania klientów. Tak jak się spodziewano deregulacja spowodowała znaczące obniżenie jakości usług na rynku ale głównie dlatego, że istniejące agencje i pośrednicy wykorzystają „nowych” nie przeszkolonych pracowników głownie do szybszego zarabiania pieniędzy.

Jest to główny powód znaczącego wzrost nieetycznych i nieprofesjonalnych zachowań na rynku nieruchomości.

Najbardziej namacalne przykłady takiego postępowania widać w popularnych darmowych portalach ogłoszeniowych. W tych miejscach coraz częściej można spotkać fikcyjne oferty sprzedaży lub najmu, głównie mieszkań w świetnym stanie, atrakcyjnej lokalizacji i niskiej cenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Usługi pośrednictwa - umowa pośrednictwa sprzedaży nieruchomości

REKLAMA

Po bliższym zainteresowaniu się taką ofertą, zawsze okazuje się że nie jest ona bezpośrednia, a „pośrednik” za ujawnienie telefonu do właściciela lub jego adresu żąda opłaty, podpisania umowy albo obu rzeczy razem. Jeżeli nic nie podejrzewając, zdecydujemy się na jakiś wariant to zawsze kończy się to informacją „pośrednika”, że w tym właśnie momencie ktoś nas wyprzedził i w ramach „rekompensaty” otrzymujemy dostęp do listy innych nieruchomości. Skutek takiego działania jest taki, że tracimy pieniądze natychmiast albo zobowiązani umową wówczas gdy zdecydujemy się na nieruchomość z otrzymanej listy. W pierwszym przypadku tracimy najczęściej kilkaset zł. w drugim już kilka tysięcy.

W tym schemacie działania można spotkać coraz częściej skopiowane autentyczne ogłoszenia ze zmienionymi informacjami o kontakcie. Zasada postępowania jest podobna z tym że w tym wypadku „pośrednik” w razie zainteresowania ofertą może uzyskać opłatę – umowę od sprzedającego i kupującego.

Oczywiście jest to tylko najlepiej widoczny i łatwy do zdemaskowania przykład rosnącego trendu takich lub podobnych zachowań. Znacznie więcej możliwości nieprofesjonalnego postępowania mają „pośrednicy” już na etapie bezpośredniego kontaktu z klientem. W skrócie takie działania prowadzą najczęściej do świadomego wprowadzania klienta w błąd. Skutek jest taki, że nic co jest ustalane i obiecywane przed podpisaniem umowy nie ma odzwierciedlenia już w samej umowie pośrednictwa.

Coraz częściej z tych samych schematów nieetycznego postępowania „pośredników” nieruchomości zaczynają korzystać oszuści. Z tym, że oni nastawieni są wyłącznie na przekazanie informacji za pieniądze, dlatego łatwiej ich zidentyfikować

Zobacz: Umowa pośrednictwa, a wyłączne prawo do dysponowania naszą nieruchomością

Czy istnieje w tym wypadku granica pomiędzy nieetycznym postępowaniem, a oszustwem?

Jeżeli tak, to na pewno nie widzą jej klienci potraktowani w ten sposób. Należy odnotować pozytywny fakt, że ogólna świadomość kupujących i sprzedających jest coraz większa, a przyzwolenie społeczne – tak jak w przypadku złodziej i pijanych kierowców – na nieetyczne postępowanie i oszustwa coraz mniejsze. Coraz więcej osób informuje Policję o podejrzanych ofertach, a największe portale ogłoszeniowe natychmiast reagują i wyjaśniają, każde tego typu zgłoszenie.

Czy za pogarszający się stan usług i wizerunku odpowiadają tylko „nowi pośrednicy”?

REKLAMA

Pod koniec 2013r. i na początku ubiegłego można było zaobserwować zjawisko znacznego wzrostu ilości wydanych licencji. Zjawisko zaskakujące ponieważ deregulacja powinna spowodować odwrotną tendencję. Główny argument przedstawicieli organizacji wydających licencje, że pośrednik z takimi uprawnieniami jest znacznie lepszy od tego bez licencji może by miał sens gdyby po pierwsze inaczej wyglądało samo szkolenie, a po drugie gdyby drastycznie nie obniżono kryteriów wydawania licencji.

Różnie odbierane jest takie postępowanie. Jedni twierdzą, że jest to przemyślana strategia umocnienia pozycji i wpływu na rynek, ale są i tacy którzy przekonują, że w tym wypadku liczy się tylko pogoń za zyskiem. Jak zwykle prawda jest gdzieś po środku i jaka by ona nie była nie ma pozytywnego wpływu na rynek.

Czy stowarzyszenia – federacje mają jakiś realny wpływ na swoich członków?

Nie!

Czy monitorują rynek i informują o zagrożeniach oraz nieuczciwych praktykach?

Nie!

Zobacz:  101 błędów popełnianych podczas sprzedaży nieruchomości

Kiedy polepszy się jakość usług na rynku nieruchomości?

Obecnie możemy zaobserwować coraz większe niezadowolenie klientów z jakości oferowanych usług przez biura nieruchomości i pośredników. Coraz silniejszy jest też trend bezpośredniej sprzedaży oraz zakupu głównie mieszkań i domów. Jeżeli tendencje te się utrzymają – a wszystko na to wskazuje – to za parę lat część podmiotów zrozumie, że tylko na zaufaniu można budować trwały sukces firmy. Dopiero od tego momentu coraz lepiej będą funkcjonować na rynku agencje i pośrednicy, dbający o jakość swoich usług.

Z każdym rokiem rośną wymagania klientów agencji nieruchomości – stają się coraz bardziej konkretne. Z różnych względów kurczy się też rynek obsługiwany przez pośredników, dlatego aby istnieć muszą się dostosować do stawianych im wymagań i nowych warunków. Oczywiście zawsze istnieje alternatywa, że powtórzy się już znany schemat przejęcia kolejnego rynku przez zagraniczną firmę. Miejmy nadzieję, że organizacje mające największy wpływ na krajowy rynek nieruchomości w końcu się opamiętają i zaczną pracować nad poprawą jakości usług. Dalsze obserwowanie skutków deregulacji i czekanie aż rynek sam rozwiąże narastające problemy spowoduje tylko ich zaostrzenie i znacznie utrudni w przyszłości odzyskanie zaufania klientów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA