REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpływ deregulacji na rynek wtórny nieruchomości

Andrzej Wal
http://www.w-a-l.pl/
Nieruchomości. Fot. Fotolia
Nieruchomości. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Większość osób znająca realia rynku nieruchomości przed wprowadzeniem ustawy głośno przeciwko niej protestowała udowadniając, że zmiany te przyniosą bardzo negatywne skutki. Główny argument to znaczące obniżenie jakości świadczonych usług. Wskazywali przy tym, że odpowiedzialni będą za to wyłącznie „nowi pośrednicy” bez licencji.

Nie spodziewali się jednak, że prawie wszyscy „nowi pośrednicy” bez licencji będą zatrudniani przez już istniejące agencje nieruchomości. Tutaj wyraźnie widać, że zwyciężył doraźny interes ekonomiczny, a nie dbałość o standardy i jakość świadczonych usług. Nasuwa się w związku z tym wiele ciekawych pytań na które szybko postaram się odpowiedzieć.

REKLAMA

Czym się zajmują „nowi pośrednicy” zatrudnieni z ulicy, najczęściej bez przeszkolenia, wiedzy i licencji w renomowanych agencjach nieruchomości?

Ogólnie, głównie wyszukiwaniem klientów, a więc są na pierwszej linii i reprezentują pracodawcę.

Co robią by utrzymać się w zawodzie?

Coraz częściej korzystają ze starych, szybkich i nieetycznych metod pozyskiwania klientów. Tak jak się spodziewano deregulacja spowodowała znaczące obniżenie jakości usług na rynku ale głównie dlatego, że istniejące agencje i pośrednicy wykorzystają „nowych” nie przeszkolonych pracowników głownie do szybszego zarabiania pieniędzy.

Jest to główny powód znaczącego wzrost nieetycznych i nieprofesjonalnych zachowań na rynku nieruchomości.

Najbardziej namacalne przykłady takiego postępowania widać w popularnych darmowych portalach ogłoszeniowych. W tych miejscach coraz częściej można spotkać fikcyjne oferty sprzedaży lub najmu, głównie mieszkań w świetnym stanie, atrakcyjnej lokalizacji i niskiej cenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Usługi pośrednictwa - umowa pośrednictwa sprzedaży nieruchomości

REKLAMA

Po bliższym zainteresowaniu się taką ofertą, zawsze okazuje się że nie jest ona bezpośrednia, a „pośrednik” za ujawnienie telefonu do właściciela lub jego adresu żąda opłaty, podpisania umowy albo obu rzeczy razem. Jeżeli nic nie podejrzewając, zdecydujemy się na jakiś wariant to zawsze kończy się to informacją „pośrednika”, że w tym właśnie momencie ktoś nas wyprzedził i w ramach „rekompensaty” otrzymujemy dostęp do listy innych nieruchomości. Skutek takiego działania jest taki, że tracimy pieniądze natychmiast albo zobowiązani umową wówczas gdy zdecydujemy się na nieruchomość z otrzymanej listy. W pierwszym przypadku tracimy najczęściej kilkaset zł. w drugim już kilka tysięcy.

W tym schemacie działania można spotkać coraz częściej skopiowane autentyczne ogłoszenia ze zmienionymi informacjami o kontakcie. Zasada postępowania jest podobna z tym że w tym wypadku „pośrednik” w razie zainteresowania ofertą może uzyskać opłatę – umowę od sprzedającego i kupującego.

Oczywiście jest to tylko najlepiej widoczny i łatwy do zdemaskowania przykład rosnącego trendu takich lub podobnych zachowań. Znacznie więcej możliwości nieprofesjonalnego postępowania mają „pośrednicy” już na etapie bezpośredniego kontaktu z klientem. W skrócie takie działania prowadzą najczęściej do świadomego wprowadzania klienta w błąd. Skutek jest taki, że nic co jest ustalane i obiecywane przed podpisaniem umowy nie ma odzwierciedlenia już w samej umowie pośrednictwa.

Coraz częściej z tych samych schematów nieetycznego postępowania „pośredników” nieruchomości zaczynają korzystać oszuści. Z tym, że oni nastawieni są wyłącznie na przekazanie informacji za pieniądze, dlatego łatwiej ich zidentyfikować

Zobacz: Umowa pośrednictwa, a wyłączne prawo do dysponowania naszą nieruchomością

Czy istnieje w tym wypadku granica pomiędzy nieetycznym postępowaniem, a oszustwem?

Jeżeli tak, to na pewno nie widzą jej klienci potraktowani w ten sposób. Należy odnotować pozytywny fakt, że ogólna świadomość kupujących i sprzedających jest coraz większa, a przyzwolenie społeczne – tak jak w przypadku złodziej i pijanych kierowców – na nieetyczne postępowanie i oszustwa coraz mniejsze. Coraz więcej osób informuje Policję o podejrzanych ofertach, a największe portale ogłoszeniowe natychmiast reagują i wyjaśniają, każde tego typu zgłoszenie.

Czy za pogarszający się stan usług i wizerunku odpowiadają tylko „nowi pośrednicy”?

REKLAMA

Pod koniec 2013r. i na początku ubiegłego można było zaobserwować zjawisko znacznego wzrostu ilości wydanych licencji. Zjawisko zaskakujące ponieważ deregulacja powinna spowodować odwrotną tendencję. Główny argument przedstawicieli organizacji wydających licencje, że pośrednik z takimi uprawnieniami jest znacznie lepszy od tego bez licencji może by miał sens gdyby po pierwsze inaczej wyglądało samo szkolenie, a po drugie gdyby drastycznie nie obniżono kryteriów wydawania licencji.

Różnie odbierane jest takie postępowanie. Jedni twierdzą, że jest to przemyślana strategia umocnienia pozycji i wpływu na rynek, ale są i tacy którzy przekonują, że w tym wypadku liczy się tylko pogoń za zyskiem. Jak zwykle prawda jest gdzieś po środku i jaka by ona nie była nie ma pozytywnego wpływu na rynek.

Czy stowarzyszenia – federacje mają jakiś realny wpływ na swoich członków?

Nie!

Czy monitorują rynek i informują o zagrożeniach oraz nieuczciwych praktykach?

Nie!

Zobacz:  101 błędów popełnianych podczas sprzedaży nieruchomości

Kiedy polepszy się jakość usług na rynku nieruchomości?

Obecnie możemy zaobserwować coraz większe niezadowolenie klientów z jakości oferowanych usług przez biura nieruchomości i pośredników. Coraz silniejszy jest też trend bezpośredniej sprzedaży oraz zakupu głównie mieszkań i domów. Jeżeli tendencje te się utrzymają – a wszystko na to wskazuje – to za parę lat część podmiotów zrozumie, że tylko na zaufaniu można budować trwały sukces firmy. Dopiero od tego momentu coraz lepiej będą funkcjonować na rynku agencje i pośrednicy, dbający o jakość swoich usług.

Z każdym rokiem rośną wymagania klientów agencji nieruchomości – stają się coraz bardziej konkretne. Z różnych względów kurczy się też rynek obsługiwany przez pośredników, dlatego aby istnieć muszą się dostosować do stawianych im wymagań i nowych warunków. Oczywiście zawsze istnieje alternatywa, że powtórzy się już znany schemat przejęcia kolejnego rynku przez zagraniczną firmę. Miejmy nadzieję, że organizacje mające największy wpływ na krajowy rynek nieruchomości w końcu się opamiętają i zaczną pracować nad poprawą jakości usług. Dalsze obserwowanie skutków deregulacji i czekanie aż rynek sam rozwiąże narastające problemy spowoduje tylko ich zaostrzenie i znacznie utrudni w przyszłości odzyskanie zaufania klientów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA