REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż deweloperów w pierwszym kwartale 2015 roku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

REKLAMA

Polska Agencja Prasowa zamieściła informację na temat wyników sprzedaży deweloperów mieszkaniowych w pierwszym kwartale roku 2015. Wytypowano dziewięć czołowych spółek giełdowych, które są najbardziej rozpoznawalne w branży. Wnioski z zaprezentowanych statystyk, pomimo widocznego osłabienia dynamiki sprzedaży w większości przypadków, są w dalszym ciągu obiecujące.

REKLAMA

Pierwszy kwartał jest istotnym okresem statystycznym dla deweloperów mieszkaniowych. Wyniki sprzedaży z trzech pierwszych miesięcy roku są bowiem ważnym czynnikiem prognostycznym na kolejne kwartały. Tak było w ubiegłym roku, kiedy to deweloperzy giełdowi w pierwszym kwartale osiągnęli wynik lepszy licząc rok do roku o ponad 70 proc – tłumaczy Jarosław Jędrzyński analityk portalu RynekPierwotny.pl. Był to sygnał rozpędzającej się koniunktury sprzedażowej w pierwotnym segmencie krajowej mieszkaniówki, który w efekcie zaowocował historycznym rekordem poziomu sprzedaży mieszkań z pierwszej ręki w całym 2014 roku.

REKLAMA

W bieżącym roku sytuacja nie wygląda już  aż tak optymistycznie, z drugiej strony trudno jest mówić o jakimkolwiek znaczącym jej pogorszeniu. Faktem jest, że aż dwie trzecie zaprezentowanych firm od stycznia do marca br. sprzedało mniej lokali niż w analogicznym okresie 2014 roku. Jednak po pierwsze skalę jednocyfrowych procentowo spadków można uznać za statystycznie nieistotną, po drugie deweloperzy w omawianym okresie musieli zmierzyć się z wysoką bazą, wynikająca z bardzo dobrych wyników sprzedaży pierwszego kwartału 2014 roku.

Zobacz: Nieruchomości nad morzem - czy to dobra inwestycja?

Jedyną spółką, której wyniki wyróżniają się in minus na tle konkurencji jest Marvipol, którego sprzedaż spadła rok do roku o blisko połowę. Dla przypomnienia warto wspomnieć, że ten sam deweloper przed rokiem był absolutnym liderem progresu sprzedaży, prezentując w pierwszym kwartale 2014 roku wynik rdr aż dwuipółkrotnie lepszy.   

Dalszy ciąg materiału pod wideo

                        Zestawienie sprzedaży głównych deweloperów giełdowych w 1kw.2015 vs. 1kw.2014r.

                      Źródło: PAP

Z kolei wyraźnie dodatnią dynamikę sprzedaży za pierwszy kwartał zaprezentowały tym razem 3 spółki: Polnord, Dom Development i Budimex Nieruchomości.

REKLAMA

Zwłaszcza wynik kwartalny Budimexu Nieruchomości na poziomie prawie pół tysiąca lokali budzi respekt, oznacza bowiem poprawę w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku aż o ponad 80 proc. Jest to kontynuacja rewelacyjnej wręcz passy dewelopera, trwającej nieprzerwanie od prawie półtora roku. Dzięki temu osiągnięciu całkowity wynik sprzedaży prezentowanych deweloperów giełdowych był w omawianym czasie lepszy niż przed rokiem o około 150 lokali, co daje 8-procentowy wzrost.

W sumie więc możemy mówić o stabilizacji sprzedaży mieszkań deweloperskich na wysokim poziomie z tendencją do umiarkowanego wzrostu w pierwszych miesiącach roku, co z uwagi na nie do końca sprzyjające warunki okołorynkowe jest dobrym osiągnięciem i optymistycznym prognostykiem na przyszłość.

Zobacz: Jakie domy budowali Polacy w roku 2014 - Raport

Kolejny rok, kolejny rekord

W sumie kwartalne wyniki sprzedażowe giełdowych deweloperów mieszkaniowych można określić jako w pełni zadowalające, zwłaszcza jeśli uwzględni się obowiązującą od początku roku podwyżkę wkładu własnego kredytów mieszkaniowych do 10 proc – tłumaczy analityk portalu RynekPierwotny.pl. To właśnie ten czynnik budził największe obawy o kondycję popytową rynku w roku bieżącym. Pierwszy kwartał w istotnym stopniu rozwiał obawy o jego zdecydowanie destrukcyjny wpływ na koniunkturę sprzedażową pierwotnego segmentu rodzimej mieszkaniówki.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Po pierwsze rekordowo niskie stopy procentowe niestety wciąż nie są elementem stymulującym rynek kredytów mieszkaniowych, który wciąż pozostaje w defensywie. Za to w dalszym ciągu decydującą rolę w kreowaniu popytu na nowe mieszkania odgrywają zakupy gotówkowo- inwestycyjne, będące w dużym stopniu efektem procesu poszukiwania inwestycji alternatywnych, konkurencyjnych dochodowo w stosunku do lokat bankowych.    

Poza tym elementem neutralizującym podnoszenie wkładu własnego kredytów mieszkaniowych jest program rządowych dopłat Mieszkanie dla młodych. Po bardzo słabym wyniku programu w zeszłym roku pierwsze miesiące roku bieżącego przynoszą pierwsze symptomy ożywienia. Na uwagę w tym względzie zasługuje zwłaszcza marzec, który był najlepszym miesiącem od początku działania MdM-u pod względem wartości wniosków o rządowe dopłaty. W związku z tym także cały pierwszy kwartał br. pod względem wartości dopłat o 8 proc. wyprzedził wyniki analogicznego okresu 2014 roku.   

W sumie więc uwzględniając perspektywy dalszego ożywienia gospodarczego, mocno utrwaloną stabilizację cen mieszkań na względnie niskich poziomach, a także rosnącą efektywność rządowych programów mieszkaniowych (poza MdM także Fundusz mieszkań na wynajem), apetyt deweloperów mieszkaniowych na kolejny rekordowy sprzedażowo rok nie wydaje się pozbawiony podstaw.

    Źródło: Materiały prasowe

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA