REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak nie kupić mieszkania obciążonego kredytem dewelopera?

Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska
Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).
Jak nie kupić mieszkania obciążonego kredytem dewelopera? /Fot. Fotolia
Jak nie kupić mieszkania obciążonego kredytem dewelopera? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Inwestycja dewelopera nie rzadko wymaga zaciągnięcia przez dewelopera kredytu na budowę. Kredyt zabezpieczony zostaje hipoteką obciążającą grunt, na którym ma stanąć budynek. Po wzniesieniu budynku, budynek stanie się częścią składową działki, a co za tym idzie, hipoteka będzie obciążała i grunt i budynek.

Zakończenie budowy, pozwolenie na użytkowanie, sprzedaż

REKLAMA

Po zawiadomieniu o zakończeniu budowy, przy jednoczesnym braku sprzeciwu ze strony właściwego organu, albo na podstawie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, deweloper dokonuje sprzedaży.

Z uwagi na koszty, często w jednym akcie notarialnym tworzy się nowe nieruchomości lokalowe i przenosi ich własność na nabywcę. Następnym krokiem jest wystąpienie przez notariusza do sądu wieczystoksięgowego o założenie nowej księgi wieczystej i wpisanie do niej nabywcy jako właściciela.

Co dzieje się wówczas z dotychczasową hipoteką? Jak uniknąć sytuacji, w której mieszkanie będzie obciążone hipoteką dewelopera zabezpieczającą jego kredyt? Będzie to niezwykle istotne w sytuacji gdyby deweloper popadł w kłopoty finansowe. Bank mógłby wówczas prowadzić postępowanie egzekucyjne z nieruchomości nabywcy, pomimo, że nie chodzi tu o jego dług.

REKLAMA

Aby swoim mieszkaniem nie odpowiadać za kredyt dewelopera należy domagać się od niego, aby uzyskał od banku zgodę na wykreślenie wszystkich hipotek lub bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu jako nowej nieruchomości. Technicznie rzecz ujmując deweloper powinien przekazać bankowi część zapłaconej przez nabywcę ceny za co bank powinien zrezygnować z części zabezpieczenia, poprzez wyrażenie zgody na bezobciążeniowe ustanowienie odrębnej własności kupionego przez nabywcę lokalu. Wówczas taka wyodrębniona część lokalu będzie już wolna od hipoteki. Taką zgodę banku, deweloper powinien przedłożyć do aktu notarialnego. Chodzi oczywiście o akt notarialny, w którym dojdzie do ustanowienia odrębnej własności lokalu i jego nabycia od dewelopera.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla bezpieczeństwa zadbać należy, aby w umowie deweloperskiej zawieranej wcześniej, tj. przed lub w trakcie procesu inwestycyjnego, znalazł się zapis o treści zbliżonej do podanej niżej przykładowej klauzuli:

Deweloper zastrzega sobie prawo ustanowienia na rzecz banków finansujących Przedsięwzięcie Deweloperskie, hipotek na nieruchomości opisanej powyżej, przy czym zobowiązuje się w dniu zawarcia umowy ustanowienia odrębnej własności i przeniesienia własności lokalu na rzecz Nabywcy przedstawić zgodę banków na wykreślenie wszystkich hipotek z księgi wieczystej bądź na bezobciążeniowe wyodrębnienie przedmiotowego lokalu z księgi wieczystej i przeniesieść jego własności po wpłacie pełnej ceny przez Nabywcę.

Zapis ten będzie określał przyszłe obowiązki dewelopera oraz pełnił funkcję ochronną dla nabywcy lokalu mieszkalnego.

Autor: Joanna Gaik, aplikant radcowski w Kancelarii GHMW – Gach, Hulist, Prawdzic Łaszcz – radcowie prawni spółka partnerska

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

REKLAMA