REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego – porady architekta

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
podłoga, drewno, salon, wnętrza, mieszkanie, nieruchomości. Fot. Fotolia
podłoga, drewno, salon, wnętrza, mieszkanie, nieruchomości. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkanie z rynku pierwotnego jest tylko Twoje od samego początku. Wiesz, że masz wpływ na jego projekt? Udany zakup mieszkania to taki, który wyklucza nieprzewidziane wydatki – kieruj się więc wskazówkami architekta.

Plan zagospodarowania przestrzennego

Nowe osiedla mają istotną wadę: zagadkową infrastrukturą. Zdarza się, że deweloperzy budują osiedla – ciche i zielone w założeniu – na terenie przyszłej obwodnicy albo chociaż nowego łącznika. Wybierając kolejne osiedla jako potencjalne miejsca zamieszkania, koniecznie trzeba przejrzeć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowania i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Na stronach urzędu miasta znajdziesz bez problemu wszystkie dokumenty.

REKLAMA

Nie inwestuj w duże mieszkanie

Kupuj takie mieszkanie, którego potrzebujesz. Im większy lokal, tym większe opłaty administracyjne. Ważne jest to, że na początku nie jesteś w stanie przewidzieć, ile wyniosą wszystkie opłaty czynszowe – mieszkania od deweloperów zaskakują cenami utrzymania w pierwszych latach użytkowania.

Zobacz też:  Mieszkania projektu Tomasza Goźlińskiego

Zobacz też: Zadłużone mieszkanie w spadku – przyjąć czy nie?

Zobacz też:  Bezpieczny zakup mieszkania spółdzielczego bez księgi wieczystej. Poradnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wybrać metraż mieszkania?

Dobierz wielkość mieszkania do trybu życia i planów na przyszłość – w końcu własne M to przeważnie inwestycja na resztą życia. Na wybór metrażu mają wpływ takie czynniki jak: goście, rodzinne imprezy i to, jak dużo masz rzeczy (potrzebujesz więcej mebli, schowków itd.)  Życie zawodowe też jest bardzo istotne: może potrzebny jest oddzielny gabinet?

Studio to moda czy wygoda?

W pełni rozkładowe mieszkania wyszły z mody, nad czym wielu ubolewa. Najwięcej oferowanych mieszkań, to popularne studia, czyli dwa pokoje z otwartą kuchnią. Taki typ mieszkania zdecydowanie pasuje do mniej rodzinnego trybu życia i mocno ogranicza. Warto pamiętać, że dobre zaplanowanie przestrzeni pomoże też zamienić studio w bardziej funkcjonalne mieszkanie. Rozwiązaniem mogą być przesuwne panele, które zamkną kuchnię. Od razu trzeba planować możliwość zmian aranżacyjnych – na wszelki wypadek.

Słoneczne mieszkanie

Jasna kuchnia i salon, ale przy okazji sypialnia, w której upalne dni i noce mijają spokojnie – to dobry plan przyszłego lokum. Mieszkanie należy dobierać zgodnie ze stronami świata – to nie fanaberia, ale ułatwienie życia.

REKLAMA

– Każda nieruchomość powinna mieć wyznaczone trzy podstawowe strefy funkcjonalne: część oficjalną – czyli przedpokój, część dzienną – salon i kuchnia oraz część nocną – prywatną, czyli sypialnie oraz łazienki– tłumaczy architekt Hubert Stelmasiewicz.

Dobrze też sprawdzić, czy w najbliżej przyszłości słonecznej kuchni nie zasłoni kolejny blok. Deweloperzy bardzo chętnie zapełniają teren kolejnymi budynkami, ograniczając się jedynie minimalną dopuszczalną odległością między nimi.

Ściany – trudna sprawa

Musisz wiedzieć, które ściany w mieszkaniu są nośne, a które działowe – to istotne właśnie ze względu na przyszłe remonty i zmiany aranżacyjne. Okna na południe idealnie sprawdzają się w pokoju dziennym, sypialnia z kolei powinna mieć okna na wschód.

– Ściany nośne są elementem konstrukcyjnym budynku i ich wyburzenie nie będzie możliwe. Obecnie projektuje się mieszkania, w których wszystkie ściany w mieszkaniu to ściany działowe, jednak zdarzają się wyjątki – dodaje Hubert Stelmasiewicz.

Zaprojektuj swoje mieszkanie

Niektórzy wolą kupować już gotowe mieszkania w wykończonych budynkach. Dzięki temu łatwiej działa wyobraźnia, a kupujący czuje się bezpieczniej widząc swój przyszły dom, a nie „dziurę w ziemi”. Warto wiedzieć, że masz wpływ na rozkład mieszkania, które jest jeszcze w fazie projektu. W ten sposób można zaplanować drzwi w korzystniejszym miejscu i oszczędzić na remontach tuż po przeprowadzce.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA