REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego – porady architekta

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
podłoga, drewno, salon, wnętrza, mieszkanie, nieruchomości. Fot. Fotolia
podłoga, drewno, salon, wnętrza, mieszkanie, nieruchomości. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkanie z rynku pierwotnego jest tylko Twoje od samego początku. Wiesz, że masz wpływ na jego projekt? Udany zakup mieszkania to taki, który wyklucza nieprzewidziane wydatki – kieruj się więc wskazówkami architekta.

Plan zagospodarowania przestrzennego

Nowe osiedla mają istotną wadę: zagadkową infrastrukturą. Zdarza się, że deweloperzy budują osiedla – ciche i zielone w założeniu – na terenie przyszłej obwodnicy albo chociaż nowego łącznika. Wybierając kolejne osiedla jako potencjalne miejsca zamieszkania, koniecznie trzeba przejrzeć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowania i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Na stronach urzędu miasta znajdziesz bez problemu wszystkie dokumenty.

REKLAMA

Nie inwestuj w duże mieszkanie

Kupuj takie mieszkanie, którego potrzebujesz. Im większy lokal, tym większe opłaty administracyjne. Ważne jest to, że na początku nie jesteś w stanie przewidzieć, ile wyniosą wszystkie opłaty czynszowe – mieszkania od deweloperów zaskakują cenami utrzymania w pierwszych latach użytkowania.

Zobacz też:  Mieszkania projektu Tomasza Goźlińskiego

Zobacz też: Zadłużone mieszkanie w spadku – przyjąć czy nie?

Zobacz też:  Bezpieczny zakup mieszkania spółdzielczego bez księgi wieczystej. Poradnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wybrać metraż mieszkania?

Dobierz wielkość mieszkania do trybu życia i planów na przyszłość – w końcu własne M to przeważnie inwestycja na resztą życia. Na wybór metrażu mają wpływ takie czynniki jak: goście, rodzinne imprezy i to, jak dużo masz rzeczy (potrzebujesz więcej mebli, schowków itd.)  Życie zawodowe też jest bardzo istotne: może potrzebny jest oddzielny gabinet?

Studio to moda czy wygoda?

W pełni rozkładowe mieszkania wyszły z mody, nad czym wielu ubolewa. Najwięcej oferowanych mieszkań, to popularne studia, czyli dwa pokoje z otwartą kuchnią. Taki typ mieszkania zdecydowanie pasuje do mniej rodzinnego trybu życia i mocno ogranicza. Warto pamiętać, że dobre zaplanowanie przestrzeni pomoże też zamienić studio w bardziej funkcjonalne mieszkanie. Rozwiązaniem mogą być przesuwne panele, które zamkną kuchnię. Od razu trzeba planować możliwość zmian aranżacyjnych – na wszelki wypadek.

Słoneczne mieszkanie

Jasna kuchnia i salon, ale przy okazji sypialnia, w której upalne dni i noce mijają spokojnie – to dobry plan przyszłego lokum. Mieszkanie należy dobierać zgodnie ze stronami świata – to nie fanaberia, ale ułatwienie życia.

REKLAMA

– Każda nieruchomość powinna mieć wyznaczone trzy podstawowe strefy funkcjonalne: część oficjalną – czyli przedpokój, część dzienną – salon i kuchnia oraz część nocną – prywatną, czyli sypialnie oraz łazienki– tłumaczy architekt Hubert Stelmasiewicz.

Dobrze też sprawdzić, czy w najbliżej przyszłości słonecznej kuchni nie zasłoni kolejny blok. Deweloperzy bardzo chętnie zapełniają teren kolejnymi budynkami, ograniczając się jedynie minimalną dopuszczalną odległością między nimi.

Ściany – trudna sprawa

Musisz wiedzieć, które ściany w mieszkaniu są nośne, a które działowe – to istotne właśnie ze względu na przyszłe remonty i zmiany aranżacyjne. Okna na południe idealnie sprawdzają się w pokoju dziennym, sypialnia z kolei powinna mieć okna na wschód.

– Ściany nośne są elementem konstrukcyjnym budynku i ich wyburzenie nie będzie możliwe. Obecnie projektuje się mieszkania, w których wszystkie ściany w mieszkaniu to ściany działowe, jednak zdarzają się wyjątki – dodaje Hubert Stelmasiewicz.

Zaprojektuj swoje mieszkanie

Niektórzy wolą kupować już gotowe mieszkania w wykończonych budynkach. Dzięki temu łatwiej działa wyobraźnia, a kupujący czuje się bezpieczniej widząc swój przyszły dom, a nie „dziurę w ziemi”. Warto wiedzieć, że masz wpływ na rozkład mieszkania, które jest jeszcze w fazie projektu. W ten sposób można zaplanować drzwi w korzystniejszym miejscu i oszczędzić na remontach tuż po przeprowadzce.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA