Czy można być członkiem spółdzielni mieszkaniowej nie posiadając prawa do lokalu?
REKLAMA
REKLAMA
Członkiem spółdzielni mieszkaniowej może zostać zarówno osoba posiadająca prawo do lokalu tej spółdzielni, jak i osoba, która takiego prawa nie posiada, ze względu na to, że członkostwo nie jest bezpośrednio związane z określonym prawem majątkowym łączącym spółdzielnię i jej członka.
REKLAMA
Zobacz także: Spółdzielcze prawo lokatorskie, a własnościowe prawo do lokalu – różnice
Kto może zostać członkiem spółdzielni mieszkaniowej?
Członkiem spółdzielni mieszkaniowej ma prawo być nie tylko osoba fizyczna, lecz także tak zwana osoba prawna. Jeśli chodzi o osoby fizyczne mogą to być osoby nie mające zdolności prawnych – osoby poniżej trzynastego roku życia lub całkowicie ubezwłasnowolnione – albo osoby posiadające ograniczoną zdolność do czynności prawnych – niepełnoletni, którzy ukończyli trzynaście lat i osoby częściowo ubezwłasnowolnione. W takich sytuacjach członkostwo w spółdzielni nie pozwala na bycie członkiem organów spółdzielni i na uczestnictwo w walnych zgromadzeniach – zgodnie z ustawą o prawie spółdzielczym z dnia 16 września 1982 roku wskazane jest wówczas wysłanie przedstawicielstwa. Jeśli chodzi o osoby prawne mogą one zostać członkami spółdzielni, ale nie przysługuje im spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, a jedynie własność lokalu albo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – w tym lokalu mieszkalnego lub użytkowego na przykład garażu.
Zobacz także: Spółdzielcze prawo lokatorskie po rozwodzie
Oboje małżonkowie mają prawo do ubiegania się o przyjęcie w poczet członków spółdzielni, nawet jeśli prawo do lokalu posiada tylko jedno z nich.
Członkowstwo w spółdzielni a przeniesienie prawa do lokalu
REKLAMA
W związku z tym, że członkowstwo w spółdzielni mieszkaniowej nie jest jednoznaczne z koniecznością przeniesienia przez spółdzielnię prawa do określonego lokalu na danego członka, możliwe staje się członkostwo obojga małżonków. Przeniesienia prawa do lokalu następuje wyłącznie w wyniku odrębnych umów, w związku z tym spółdzielnia może przyjąć w poczet członków dowolne osoby, wobec których nie będzie miała obowiązku dostarczenia lokali mieszkalnych lub o innym przeznaczeniu.
Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych stanowi, że w sytuacji kiedy prawo odrębnej własności lokalu albo prawo spółdzielcze własnościowe należy jednocześnie do kilku osób, członkiem spółdzielni może stać się tylko jedna z nich – wyjątek stanowią tylko i wyłącznie małżeństwa.
REKLAMA
REKLAMA