REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy wygasa spółdzielcze prawo lokatorskie?

Justyna Hek
Mieszkanie, styl skandynawski. fot
Mieszkanie, styl skandynawski. fot

REKLAMA

REKLAMA

Spółdzielcze prawo lokatorskie może należeć zarówno do jednej osoby, jak i do obojga małżonków i jest to prawo niezbywalne. Mimo to może jednak dojść do wygaśnięcia spółdzielczego prawa lokatorskiego. W jakich sytuacjach istnieje ryzyko wygaśnięcia prawa lokatorskiego?

REKLAMA

Spółdzielcze prawo lokatorskie to prawo, które lokator nabywa w trakcie podpisania umowy ze spółdzielnią. Wówczas spółdzielnia zobowiązuje się do oddania danego lokalu do użytkowania, a członek spółdzielni – lokator – zobowiązuje się do wpłacenia wkładu mieszkaniowego i regularnego uiszczania opłat wynikających z umowy i/ lub statutu spółdzielni.

Ustanie członkostwa w spółdzielni

Wygaśnięcie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego dzieje się na drodze uchwały członków spółdzielni. Wniesienie takiej uchwały jest możliwe w sytuacji zalegania z opłatami za mieszkanie – powyżej sześciu miesięcy lub w przypadku niewłaściwego użytkowania lokalu, które nie zostało porzucone nawet po pisemnych upomnieniach. Oprócz osób niewłaściwie użytkujących dany lokal na uchwalenie wygaśnięcia prawa lokatorskiego narażeni są lokatorzy zaniedbujący obowiązki związane z mieszkaniem na terenie spółdzielni, działający na szkodę innych mieszkańców lub niszczący wspólne mienie, z którego mogą korzystać wszyscy lokatorzy.

Jeśli spółdzielcze prawo lokatorskie przysługuje obojgu małżonkom, uchwała, o której mowa, może objąć oboje albo wyłącznie jednego z nich.


Co dalej z lokalem?

W sytuacji gdy dojdzie do wygaśnięcia spółdzielczego prawa lokatorskiego spółdzielnia ma obowiązek wypłacić lokatorowi kwotę równą wartości zajmowanego przez niego lokalu. Kwota ta nie może być jednak wyższa od kwoty jaką spółdzielnia uzyska w wyniku nabycia tego mieszkania przez inną osobę, która stanie do przetargu. Warto pamiętać, że wartość rynkowa lokalu zostanie pomniejszona o kwotę części zobowiązań spółdzielni w związku z budową osiedla przypadającą na dane mieszkanie. Jeszcze bardziej skomplikowane staje się to wtedy, gdy spółdzielnia w trakcie budowy korzystała z środków publicznych – wówczas dodatkowo potrąca się z wartości rynkowej również nominalną kwotę umorzenia kredytu albo dotacji przypadających na dany lokal. Spółdzielnia ma prawo zmniejszyć wypłacane pieniądze także o zaległe opłaty, jeśli takie istnieją, i o koszty określenia wartości rynkowej nieruchomości. Aby w ogóle wypłata tej należności była możliwa, lokator musi opuścić dotychczas zajmowane mieszkanie. Spółdzielnia nie może jednak zawrzeć umowy spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego z inną osobą dopóki prawo danego lokatora ostatecznie nie wygaśnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Spółdzielcze prawo lokatorskie po rozwodzie

Zobacz także:  Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – zakres i właściwości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Z czym mierzy się sektor budowlany w Polsce?

Z czym musi się mierzyć sektor budowlany w Polsce? To niepewność rynkowa, poważne wyzwania ekonomiczne i niedobór kadr. Jak przebiega zmiana pokoleniowa w budownictwie?

Odbudowa szkół w Ukrainie na nieokupowanych terenach. Jest specjalny projekt

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w Ukrainie ogłosiły projekt odbudowy ukraińskich szkół na nieokupowanych terenach. Specjalnie powołany zespół zaprojektował rozwiązania architektoniczne, które pozwolą przekształcić placówki oświatowe w obiekty na miarę europejskich standardów. Inicjatywa realizowana jest przy wsparciu firm z sektora publicznego i prywatnego.

Co najczęściej finansował „Bezpieczny Kredyt 2%”? Mieszkania na rynku wtórnym, pierwotnym, budowę domu?

Z programu "Bezpieczny Kredyt 2%" skorzystało około 90 tys. gospodarstw domowych. Jakie mieszkania były kupowane częściej? Z rynku wtórnego czy pierwotnego? 

Czy przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 sierpnia przyczynią się do wzrostu cen mieszkań?

Plac zabaw w każdej inwestycji i bardziej rozrzedzona zabudowa. Czy nowe regulacje wpłyną na ceny mieszkań? Przepisy zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2024 r. 

REKLAMA

Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

REKLAMA