REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziedziczenie wkładu mieszkaniowego a przedawnienie

Justyna Hek
salon, kuchnia, klasyczne wnętrza. Fot. Fotolia
salon, kuchnia, klasyczne wnętrza. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Gdy dziedziczy się wkład mieszkaniowy uiszczony przez zmarłego w spółdzielni mieszkaniowej i za późno zgłosi się roszczenie dotyczące odzyskania tego wkładu może dojść do przedawnienia. Kiedy – po jakim czasie – dochodzi do przedawnienia dziedziczenia wkładu mieszkaniowego? Kto może ubiegać się o zwrot tego wkładu?

REKLAMA

Zgodnie z treścią artykułu 14 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wkład mieszkaniowy podlega dziedziczeniu tak jak pozostały majątek zmarłego. W związku z tym warto wiedzieć kto może odziedziczyć wkład mieszkaniowy i w jakiej części należy się on najbliższym krewnym zmarłego członka spółdzielni mieszkaniowej.

Wkład mieszkaniowy – co to takiego?

W momencie, w którym podpisuje się umowę ze spółdzielnią mieszkaniową – umowę nadającą spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu – wnosi się także tak zwany wkład mieszkaniowy, czyli kwotę stanowiącą część wartości danego mieszkania. Warto pamiętać, że spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu nie jest prawem dziedzicznym, nie wpływa to jednak na możliwość dziedziczenia samego wkładu mieszkaniowego.

Zobacz także:  Dziedziczenie wkładu gruntowego – wszystko co trzeba o nim wiedzieć

Kto może odziedziczyć wkład mieszkaniowy?

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych wyraźnie twierdzi, że prawo do dziedziczenia wkładu mieszkaniowego mają: współmałżonek zmarłego i jego dzieci. W takiej sytuacji – gdy małżeństwo posiadało wspólne dzieci – wdowiec albo wdowa powinni otrzymać nie mniej niż jedną czwartą całego wkładu. Jeżeli jednak małżonkowie nie mieli wspólnych dzieci, wtedy wkład dziedziczy współmałżonek, a także rodzina zmarłego. Za rodzinę uznaje się wówczas rodziców i rodzeństwo. W takiej sytuacji wdowie albo wdowcowi przypada połowa całej wartości wkładu mieszkaniowego. Oczywiście istnieją również sytuacje kiedy zmarły pozostawia po sobie testament, w którym jasno określa kto otrzyma po jego śmierci całość wkładu mieszkaniowego lub jego część. Jeżeli taki testament nie istnieje albo nie dookreśla on kwestii dziedziczenia wkładu mieszkaniowego, postępuje się zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych.


Przedawnienie spraw spadkowych

Warto wiedzieć, że sprawy spadkowe według prawa obowiązującego w naszym kraju nie ulegają przedawnieniu. Wobec tego istnieje możliwość ubiegania się o należną nam część wkładu mieszkaniowego nawet w kilka lat po śmierci spadkodawcy. Jeżeli jednak spółdzielcze prawo lokatorskie przysługiwało obojgu małżonkom– w tym zmarłemu –  i jedno z nich nadal korzysta z tego lokalu pozostali spadkobiercy, poza wdową lub wdowcem, mogą się ubiegać wyłącznie o zapłatę określonej kwoty tytułem spłaty za wkład mieszkaniowy.

Zobacz także: Dziedziczenie wkładu mieszkaniowego – wszystko co trzeba wiedzieć

Zobacz także: Wykup mieszkania za złotówkę a wkład mieszkaniowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA