Dziedziczenie wkładu mieszkaniowego a przedawnienie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z treścią artykułu 14 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wkład mieszkaniowy podlega dziedziczeniu tak jak pozostały majątek zmarłego. W związku z tym warto wiedzieć kto może odziedziczyć wkład mieszkaniowy i w jakiej części należy się on najbliższym krewnym zmarłego członka spółdzielni mieszkaniowej.
Wkład mieszkaniowy – co to takiego?
W momencie, w którym podpisuje się umowę ze spółdzielnią mieszkaniową – umowę nadającą spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu – wnosi się także tak zwany wkład mieszkaniowy, czyli kwotę stanowiącą część wartości danego mieszkania. Warto pamiętać, że spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu nie jest prawem dziedzicznym, nie wpływa to jednak na możliwość dziedziczenia samego wkładu mieszkaniowego.
Zobacz także: Dziedziczenie wkładu gruntowego – wszystko co trzeba o nim wiedzieć
Kto może odziedziczyć wkład mieszkaniowy?
Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych wyraźnie twierdzi, że prawo do dziedziczenia wkładu mieszkaniowego mają: współmałżonek zmarłego i jego dzieci. W takiej sytuacji – gdy małżeństwo posiadało wspólne dzieci – wdowiec albo wdowa powinni otrzymać nie mniej niż jedną czwartą całego wkładu. Jeżeli jednak małżonkowie nie mieli wspólnych dzieci, wtedy wkład dziedziczy współmałżonek, a także rodzina zmarłego. Za rodzinę uznaje się wówczas rodziców i rodzeństwo. W takiej sytuacji wdowie albo wdowcowi przypada połowa całej wartości wkładu mieszkaniowego. Oczywiście istnieją również sytuacje kiedy zmarły pozostawia po sobie testament, w którym jasno określa kto otrzyma po jego śmierci całość wkładu mieszkaniowego lub jego część. Jeżeli taki testament nie istnieje albo nie dookreśla on kwestii dziedziczenia wkładu mieszkaniowego, postępuje się zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych.
Przedawnienie spraw spadkowych
Warto wiedzieć, że sprawy spadkowe według prawa obowiązującego w naszym kraju nie ulegają przedawnieniu. Wobec tego istnieje możliwość ubiegania się o należną nam część wkładu mieszkaniowego nawet w kilka lat po śmierci spadkodawcy. Jeżeli jednak spółdzielcze prawo lokatorskie przysługiwało obojgu małżonkom– w tym zmarłemu – i jedno z nich nadal korzysta z tego lokalu pozostali spadkobiercy, poza wdową lub wdowcem, mogą się ubiegać wyłącznie o zapłatę określonej kwoty tytułem spłaty za wkład mieszkaniowy.
Zobacz także: Dziedziczenie wkładu mieszkaniowego – wszystko co trzeba wiedzieć
Zobacz także: Wykup mieszkania za złotówkę a wkład mieszkaniowy
REKLAMA
REKLAMA