Prawa członków spółdzielni mieszkaniowej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Spółdzielnia mieszkaniowa zrzesza mieszkańców jednego budynku wielorodzinnego lub jednego osiedla i tym samym ma za zadanie zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych i innych swoich mieszkańców. Spółdzielnie mieszkaniowe wypierane są obecnie przez wspólnoty mieszkaniowe. Jednak gdy decydujemy się na zakup mieszkania należącego do spółdzielni warto znać prawa i obowiązki nabywcy wynikające z takiej przynależności lokalu.
Katalog praw podstawowych członka spółdzielni
REKLAMA
Przede wszystkim każdy z członków spółdzielni posiada równe prawa i obowiązki bez względu na to, jak duży lokal mieszkalny nabywa. Do podstawowych praw członka spółdzielni mieszkaniowej należy między innymi możliwość uczestniczenia w walnych zgromadzeniach grup członkowskich, na których odbywają się głosowania i rozpatruje się różne sprawy związane z życiem spółdzielni. Jednocześnie każdy z członków ma prawo wybierać lub zostać wybranym do różnych organów spółdzielni. Wszyscy mają także prawo do wglądu w dokumentację spółdzielni mieszkaniowej, w tym w jej statut, regulaminy, protokołami obrad, rocznymi sprawozdaniami finansowymi i innymi, w tym do umów zawieranych pomiędzy spółdzielnią a osobami trzecimi – na przykład gdy spółdzielnia decyduje się na wynajęcie jednego z lokali do niej należących. Jeśli jeden z członków ma pomysł na niepodejmowane dotychczas działanie spółdzielni, ma prawo złożyć wniosek do odpowiedniego organu spółdzielni z prośbą o rozpatrzenie tego typu sprawy. Co istotne, członkowie spółdzielni mieszkaniowych mają również prawo udziału w nadwyżce bilansowej.
Spółdzielnia mieszkaniowa ma prawo odmówienia jednemu z członków wglądu w dokumentację, na przykład w umowy zawierane z przedsiębiorcami, którzy świadczą usługi na rzecz spółdzielni, jeśli uzna, że istnieje realna obawa wykorzystania tego typu informacji przeciwko danemu przedsiębiorcy.
Każdemu z członków spółdzielni poza tymi ogólnymi prawami przysługują prawa określone często w statucie poszczególnych spółdzielni. Często regulaminy i statuty są dostępne w gablotach przy pomieszczeniach, w których mieści się zarząd i kasa spółdzielni, co ułatwia wgląd w tego typu dokumenty.
Zobacz także: Zakłócanie ciszy nocnej – co nam grozi? Przepisy
Zobacz także: Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – zakres i właściwości
Zobacz także: Udźwig windy – jakie mogą być konsekwencje przeciążenia windy?
REKLAMA
REKLAMA