REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółdzielcze prawo lokatorskie po rozwodzie

Justyna Hek
styl skandynawski, mieszkanie, aranżacja mieszkania.fot
styl skandynawski, mieszkanie, aranżacja mieszkania.fot

REKLAMA

REKLAMA

Po zakończeniu sprawy rozwodowej byli małżonkowie muszą się uporać z wieloma sprawami urzędowymi do załatwienia. Jedną z nich jest kwestia spółdzielczego prawa lokatorskiego. Ze względu na to, że dwie obce sobie osoby nie mogą posiadać spółdzielczego prawa lokatorskiego do pojedynczego lokalu, należy się dowiedzieć w jaki sposób można tę sprawę rozstrzygnąć. Co dzieje się ze spółdzielczym prawem lokatorskim po rozwodzie?

REKLAMA

Spółdzielcze prawo lokatorskie może przysługiwać jednej osobie lub obojgu małżonkom. W takiej sytuacji po rozwodzie podzielenie prawa lokatorskiego wydaje się być niemożliwe. Jak postępuje się w przypadku tego prawa po podziale majątku? Któremu z małżonków ono wówczas przysługuje?

Prawa niepodzielne

W związku z rozwodem większość majątku małżonków – który należał do obojga – da się podzielić na pół. Podział ten jest konieczny ze względu na ustanie wspólnoty majątkowej kończącej się wraz z końcem małżeństwa. Istnieją jednak prawa niepodzielne i do takich praw zalicza się właśnie spółdzielcze prawo lokatorskie. W sytuacji rozwodu prawo to może przejąć wyłącznie jeden z małżonków – ponieważ jest ono niezbywalne i nie przechodzi na spadkobierców – co często komplikuje kwestie podziału majątkowego.

Podział prawa lokatorskiego pomiędzy małżonków

Ze względu na to, że małżonkowie ani spółdzielnia nie mają możliwość podzielenia prawa lokatorskiego na pół, konieczne jest aby byli małżonkowie pomiędzy sobą zdecydowali kto to prawo przejmuje. Osoby po rozwodzie muszą w ciągu roku od daty rozpadu małżeństwa zgłosić w spółdzielni jaką decyzję podjęli – które z nich nabywa jako jedyne prawo do lokalu lub przedstawić dowód wszczęcia postępowania sądowego w tej sprawie. Kwestia ta pojawia się w art. 13 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. nr 119, poz. 1116 ze zm.). Za dowód dokonania podziału, o którym mowa uznaje się umowę pomiędzy byłymi małżonkami obejmującą kwestię podziału całego majątku wspólnego lub prawomocny wyrok sądu w tej sprawie.


Przekroczenie terminu podziału majątku

W sytuacji gdy dojdzie do przekroczenia rocznego terminu ustalenia, któremu z małżonków przypadnie prawo lokatorskie, spółdzielnia ma obowiązek wyznaczyć drugi termin, który nie może być krótszy niż pół roku. Dodatkowo spółdzielnia powinna uprzedzić byłych małżonków co do skutków niedotrzymania drugiego terminu – wówczas spółdzielnia ma prawo do uchwalenia wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Wtedy prawo do umowy ze spółdzielnią przechodzą na dzieci i innych bliskich krewnych byłych małżonków.

Zobacz także:  Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – zakres i właściwości

Zobacz także:  Obowiązki właścicieli lokali spółdzielni mieszkaniowej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • lila
    2023-06-25 15:31:30
    W mojej sytuacji zwróciłam się po pomoc do kancelarii Cejrowski z Gdańska i się nie zawiodłam. Zdecydowanie polecam.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

REKLAMA

Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

REKLAMA

Specjalne zasady kontroli tzw. obiektów wielkopowierzchniowych w prawie budowlanym

Magazyny, hale sportowe, fabryczne, targowe, obiekty sportowe, galerie handlowe, czy nawet duże sklepy określa się w żargonie budowlanym jako tzw. obiekty (budowlane) wielkopowierzchniowe. Jako, że z tych budynków korzysta wiele osób jednocześnie, to przepisy budowlane nakładają na właścicieli i zarządców tych obiektów częstsze obowiązki kontrolne. Chodzi o regularne sprawdzanie stanu technicznego tych obiektów i instalacji w nich zamontowanych, tak by ich użytkowanie było bezpieczne dla ludzi.

Wakacje kredytowe 2024. Tylko gdy rata kredytu mieszkaniowego przekracza 40 proc. średniego miesięcznego dochodu? [Projekt]

Posłowie Polski 2050 - Trzeciej Drogi wnieśli 28 listopada 2023 r. do Sejmu projekt ustawy dotyczący wakacji kredytowych w 2024 roku. W myśl tego projektu w przyszłym roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.

REKLAMA