Bezpieczny zakup mieszkania spółdzielczego bez księgi wieczystej. Poradnik
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Na początek warto sobie uświadomić, że zakup mieszkania lub domu ściśle łączy się z zakupem działki, na której znajduje się dany budynek – w przypadku mieszkań wykupuje się tylko część przypadającą na określone mieszkanie po podziale na wszystkich mieszkańców. Zakup mieszkania wraz z gruntem jest tak istotny ze względu na to, że tylko posiadanie gruntu na własność pozwala na sprzedaż samego mieszkania. Takie same prawa daje również bycie użytkownikiem wieczystym działki.
Zobacz także: Zakup mieszkania kiedy pośrednik nieruchomości nie posiada licencji. Skutki. Poradnik
Mieszkanie bez księgi wieczystej
Jeśli właściciel mieszkania twierdzi, że na nieruchomość nie została założona księga wieczysta, warto to jeszcze zweryfikować w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego, do którego przynależy dana nieruchomość. Ewentualnie sam fakt istnienia księgi i jej ewentualny numer możemy sprawdzić w starostwie powiatowym w ewidencji gruntów i budynków – wówczas wystarczy podać adres nieruchomości. W sytuacji gdy mieszkanie nie posiada księgi wieczystej należy skontrolować inne akty własności, którymi dysponuje właściciel. Dobrze aby na przykład AWZ-ty, czyli akty własności ziemi, sprawdził notariusz.
Zobacz także: Na co zwracać uwagę przy kupnie mieszkania?
Mieszkanie z księgą wieczystą
REKLAMA
Gdy po poszukiwaniach udaje się odnaleźć księgę wieczystą nieruchomości warto przede wszystkim skontrolować kto jest – zgodnie z księgą – właścicielem mieszkania. W dziale drugim księgi znajdziemy informację o właścicielu. Warto pamiętać, że może to być więcej niż jedna osoba, wówczas w umowie sprzedaży należy zawrzeć informację o wszystkich sprzedających – współwłaścicielach. W księdze wieczystej powinniśmy także sprawdzić dział III i IV, ponieważ to tam znajdują się ewentualne wpisy o obciążeniu nieruchomości. W działach tych można znaleźć informację o obciążeniu hipotecznym, o dożywociu – ktoś będzie mógł mieszkać w danym lokalu aż do swojej śmieci – lub o służebności drogi – sąsiad może korzystać z drogi na naszej posesji. Oczywiście ten ostatni przykład dotyczy wyłącznie domów jedno- albo wielorodzinnych.
W przypadku mieszkań bez księgi wieczystej możemy żądać przedstawienia rachunków dokumentujących uregulowanie wszystkich opłat na przykład z elektrowni albo ze spółdzielni. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że właściciel nie jest zadłużony.
REKLAMA
REKLAMA