REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy trzeba podpisywać umowę z pośrednikiem nieruchomości przed obejrzeniem mieszkania?

REKLAMA

REKLAMA

Czy planując zakup mieszkania, musimy od razu podpisywać umowę z pośrednikiem nieruchomości, zanim jeszcze zobaczymy mieszkanie. Otóż nie. Zobacz dlaczego.

REKLAMA

Zapisz się na nasz newsletter

REKLAMA

Komisja Prawna i Komisja Etyki Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości przeanalizowała praktyki stosowane przez część środowiska pośredników w obrocie nieruchomościami a dotyczące warunkowania dostępu do nieruchomości ogłaszanej przez pośrednika uprzednim podpisaniem umowy pośrednictwa przez klienta poszukującego nieruchomości do zakupu czy najmu. Niektóre biura nieruchomości uniemożliwiają oględziny nieruchomości, przez zainteresowanego klienta, który znalazł sobie ogłoszenie dotyczącej danej nieruchomości w informacjach reklamowych biura nieruchomości, żądając podpisania przez klienta umowy pośrednictwa. PFRN stoi na stanowisku, że takie zachowanie jest niewłaściwe i szkodzi całej grupie zawodowej. W oficjalnym komunikacie skierowanym do członków PFRN podaje:

-„Nie powinno się uzależniać zaprezentowania nieruchomości od podpisania przez poszukującego umowy pośrednictwa. Należy wyjaśniać klientom korzyści wynikające z wykonywania na ich rzecz usługi pośrednictwa. „Zmuszanie” klientów do podpisywania umowy w sytuacji, w której uzyskali oni informację o nieruchomości w wyniku upublicznienia jej przez pośrednika, może prowadzić do jego odpowiedzialności zawodowej przewidzianej przez ustawę o gospodarce nieruchomościami.”

Zobacz też:  Rynek wtórny

REKLAMA

Witold Czapla, Wiceprzewodniczący Komisji Odpowiedzialności Zawodowej sekcji ds. pośredników w obrocie nieruchomościami stwierdza: „Opisywane w komunikacie praktyki  coraz częściej są przedmiotem postępowań z tytułu odpowiedzialności zawodowej pośredników. Co ciekawe, często skargi te wnoszą właściciele sprzedawanych nieruchomości, którzy dowiadując się o warunkowaniu dostępu do ich nieruchomości uprzednim podpisaniem umowy pośrednictwa przez klienta szukającego, zarzucają pośrednikom działanie na swoją szkodę poprzez utrudnianie (uniemożliwianie) dostępu do  ofert potencjalnym nabywcom”.

Zdaniem Przewodniczącego Komisji Prawnej PFRN Szymona Sędka przykładem zachowań budzących poważne wątpliwości obok praktyki wymagania od klienta, który znalazł interesującą go nieruchomość w ogólno dostępnej ofercie firmy, aby podpisał z nią umowę pośrednictwa, jest również posługiwanie się hasłem reklamowym „0%” dla klienta kupującego. W ocenie Szymona Sędka: „W obu tych sytuacjach dochodzi bardzo często do naruszenia interesu klienta, do wprowadzenia go w błąd. Zazwyczaj „0%” dotyczy tylko niektórych nieruchomości a przy pozostałych i tak trzeba płacić. Przy tych zero procentowych występują opłaty a nie wynagrodzenie. Klient i tak jednak płaci.  Wymaganie, aby klient poszukujący zawsze podpisywał umowę z firmą pośredniczącą nie powinno mieć miejsca, gdy odpowiada on na publiczną reklamę takiej firmy. W świetle zasad etyki zawodowej ma on prawo do dostępu do informacji o takiej nieruchomości, powinien bez żadnych konsekwencji finansowych mieć możliwość jej obejrzenia. Leży to w interesie klienta sprzedającego, z którym firma pośrednicząca musi mieć podpisaną umowę. Pośrednicy „wymuszający” od klientów zawarcie umowy w opisanej sytuacji muszą mieć świadomość naruszania zasad Standardów Zawodowych. Standardy ze są zasadami obowiązującymi wszystkich pośredników w obrocie nieruchomościami. Oba wyżej wskazane sposoby postępowania mogą pozostawać w sprzeczności z paragrafami 19, 20, 25, 26 czy 29 tych Standardów. Klienci podejrzewający taki stan rzeczy mogą skierować do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej wniosek o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego przez Komisję Odpowiedzialności Zawodowej.”

Zobacz też:  Inwestycje

To klient, który zgłasza się do pośrednika zainteresowany jedną z ogłaszanych przez niego nieruchomości powinien dokonać wyboru: czy chce korzystać z usług pośrednika czy nie.  Musi mieć jednak świadomość, że rezygnując z usługi pośrednictwa nie może wymagać od pośrednika, aby ten wykonywał na jego rzecz jakiekolwiek czynności a brak umowy pośrednictwa oznacza również brak ochrony ubezpieczeniowej tegoż klienta.

Należy tutaj zwrócić uwagę na bezzasadność reklamy stosowanej przez niektóre firmy „0% prowizji”, ponieważ „kupujący” zgłaszający się do pośrednika w związku z ogłoszeniem konkretnej nieruchomości, który jednocześnie rezygnuje z usług pośrednictwa, nie musi podpisywać żadnej umowy (jedynie potwierdzenie wskazania adresu) oraz płacić wynagrodzenia bez względu na to czy dana oferta oznaczona jest „znaczkiem 0%” czy nie.

Sytuacja ta nie dotyczy oczywiście przypadków, w którym klient poszukujący nieruchomości zleca pośrednikowi znalezienie odpowiedniej nieruchomości zgodnie z kryteriami określonymi przez tegoż klienta. W tym przypadku zamawiającym usługę pośrednictwa jest kupujący i to na jego rzecz będzie pracował pośrednik na podstawie zawartej umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

Leszek A. Hardek
Prezydent PFRN

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • eliza
    2021-12-30 15:27:57
    w takiej sytuacji żaden klient nie chce płacić prowizji i nie chce reprezentowania go przez pośrednika
    0
    pokażodpowiedzi (1)
  • Jabol
    2023-06-05 21:47:03
    Pajacowanie a posrednik ma za darmo reklamować nieruchomosc? Taka praca nikt nie płaci za oglądanie ale umowe ma podpisać bo jak się zdecyduję to nie będzie kombinował!
    5
QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkanie dla studenta. Kupić czy wynajmować?

Sytuacja mieszkaniowa studentów staje się w ostatnich latach coraz bardziej skomplikowana. W największych miastach w Polsce brakuje aż 700 tys. mieszkań na wynajem. Jednocześnie ceny najmu wzrosły, w porównaniu do poprzedniego roku, nawet o kilkanaście procent. Malejąca opłacalność najmu sprawia, że coraz więcej studentów (przy częstym wsparciu rodziców) rozważa zakup mieszkania. Co skłania do podjęcia decyzji zakupowej oraz jakich mieszkań szukają obecnie studenci?

Ile kosztuje wykończenie nowego mieszkania w II połowie 2023 roku?

Ile dzisiaj (październik 2023 r.) zapłacimy za wykończenie nowego lokalu w stanie deweloperskim? Czy opłaca się kupić już wykończone mieszkanie "pod klucz"?

Wszyscy kupują mieszkania. Czy wynajem nadal się opłaca w październiku 2023 roku?

Rok 2023 przyniósł wyraźny wzrost liczby sprzedanych mieszkań – w 2 kwartale br. wśród deweloperów z GPW sprzedaż mieszkań wzrosła o 33% względem analogicznego okresu w 2022 r. Bez wątpienia przyczynił się do tego start programu Pierwsze Mieszkanie (bezpieczny kredyt 2%), który wspiera młodych Polaków w zakupie pierwszej nieruchomości. Dziś, nieco ponad 2 miesiące od startu programu, wyraźnie widać zwiększony popyt na mieszkania. Czy w obecnej sytuacji wynajem dalej się opłaca?

Sprzedaż ogródka działkowego – ceny, umowa, formalności, PCC i podatek dochodowy

W Polsce jest prawie milion ogródków działkowych działających na podstawie ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1073). Z roku na rok ich ceny rosną. Sprawdźmy więc jakie formalności towarzyszą sprzedaży takiego ogródka i czy trzeba zapłacić od sprzedaży pcc i podatek dochodowy.

REKLAMA

Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu

Echmea wstęgowata, to ciekawa roślina doniczkowa bez specjalnych wymagań, która dodatkowo potrafi oczyszczać powietrze w naszym mieszkaniu z formaldehydu. Kwitnie tylko raz w życiu (ale za to długo i efektownie) a po przekwitnieniu wytwarza 2-3 nowe rozety, które można przesadzić do oddzielnych doniczek i cykl życia zaczyna się na nowo. Młode rozety zakwitają po ok. 2 latach.

Podatek od nieruchomości 2023/2024 – kto płaci podatek od mieszkania i gruntu, ile, kiedy, jakie deklaracje i informacje trzeba składać?

Kto ma obowiązek płacić podatek od nieruchomości? Za co płaci się podatek od nieruchomości? Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2023 roku a ile w 2024 roku? Kiedy trzeba zapłacić ten podatek?

Wrzosy – uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie, na balkonie i tarasie, by cieszyć się ich urokliwymi kwiatami jesienią? Jaką glebę przygotować pod wrzosy? Czy wrzosy w doniczkach przetrwają zimę na balkonie lub tarasie? Czy wrzosy trzeba przycinać? 

Windy, parkingi, tereny zielone - co obiecuje program Przyjazne osiedle?

Premier Mateusz Morawiecki w piątek w Strzegomiu mówił o szczegółach programu Przyjazne osiedle. Celem jest podniesienie komfortu życia mieszkańców blokowisk.

REKLAMA

Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu

Obok mięty i kilku innych ziół, melisa lekarska ma swoje ważne miejsce w „zestawie obowiązkowym” dobroczynnych, leczniczych roślin, które powinny rosnąć w naszych ogrodach. Uprawa melisy nie jest żadnym problemem, jest niewymagająca, mrozoodporna – sadzimy raz i …. mamy spokój. Nie tylko dlatego, że herbatka ze świeżych liści melisy działa najlepiej na skołatane nerwy. Również z tego powodu, że melisa sama doskonale rozsiewa się po naszym ogrodzie i znajduje sobie dogodne miejsca. 

Jeżówka purpurowa (echinacea purpurea) – uprawa w ogrodzie i właściwości zdrowotne

Bardzo dekoracyjną rośliną ogrodową jest jeżówka purpurowa. Przy okazji jest to zioło, które ma niebagatelne zalety zdrowotne i lecznicze. Jak uprawiać jeżówkę purpurową w ogrodzie i jaki pożytek możemy mieć z niej oprócz uroczych kwiatów?

REKLAMA