REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy lokatorskie prawo do mieszkania może wygasnąć?

Justyna Hek
Mieszkanie.
Mieszkanie.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania przysługuje wyłącznie jednej osobie – wyjątek stanowią osoby będące w związku małżeńskim, wtedy prawo do danego lokalu przysługuje obojgu małżonkom. Należy pamiętać, że prawo to może wygasnąć. W jakich sytuacjach dochodzi do wygaśnięcia lokatorskiego prawa do mieszkania?

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu powstaje w momencie podpisania umowy o ustanowienie tego typu prawa pomiędzy spółdzielnią mieszkaniową a przyszłym lokatorem. Przeważnie powstanie takiego prawa jest poprzedzone podpisaniem umowy dotyczącej budowy lokalu. Umowa, która ustanawia prawo do mieszkania jednocześnie zobowiązuje spółdzielnię do udostępnienia samodzielnego lokalu lokatorowi i lokatora do wniesienia wkładu mieszkaniowego, a także do regularnego uiszczania opłat wynikających z postanowień zawartych w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych i statucie danej spółdzielni.

REKLAMA

Zobacz także: Spółdzielcze prawo lokatorskie – co to takiego?

Zobacz także: Spółdzielcze prawo lokatorskie po rozwodzie

REKLAMA

Spółdzielcze prawo lokatorskie jest prawem niezbywalnym, nadawanym jednostkowo – wyjątek stanowią pary w związku małżeńskim (wówczas obojgu małżonków uznaje się za członków spółdzielni mieszkaniowej, ale tylko jedno z nich posiada prawo lokatorskie lub odwrotnie, jedno z nich było członkiem spółdzielni, a prawo przysługiwało obojgu)  – i takim, które nie przechodzi na spadkobierców.

Zdecydowaną zaletą spółdzielczego prawa lokatorskiego w stosunku do wynajmu mieszkania od spółdzielni jest jego trwałość – nie może ono zostać wypowiedziane, tak jak umowa najmu. Zniesienie prawa do lokalu w przypadku prawa lokatorskiego staje się możliwe tylko w przypadkach opisanych w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych.

Zobacz także: Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu po śmierci członka

Kiedy wygasa lokatorskie prawo do mieszkania?

Podsumowując należy stwierdzić, że istnieje możliwość wygaśnięcia lokatorskiego prawa do mieszkania. Prawo to wygasa w jasno określonych sytuacjach: w przypadku śmierci członka spółdzielni, wykluczenia członka ze spółdzielni, skreślenia członka z rejestru członków lub dobrowolnego wystąpienia ze spółdzielni wraz z dokonaniem wypowiedzenia. Tylko w takich momentach lokatorskie prawo do mieszkania może wygasnąć. Należy wyraźnie podkreślić, co zresztą wynika z przytoczonych sytuacji, że wygaśnięcie opisywanego prawa jest możliwe wyłącznie w przypadku ustania członkostwa.

Wygaśnięcie lokatorskiego prawa do mieszkania a śmierć jednego z małżonków

Jeżeli prawo lokatorskie przysługiwało obojgu małżonkom, jego wygaśnięcie staje się możliwe tylko wówczas, gdy oboje przestaną być członkami danej spółdzielni. Jeśli zaś wygasające lokatorskie prawo do mieszkania przysługiwało obojgu z małżonków, a wyłącznie jeden z nich był członkiem spółdzielni – i przestał nim być – drugi małżonek powinien wstąpić w poczet członków spółdzielni aby zachować prawo lokatorskie. Wstąpienie w poczet członków odbywa się na podstawie złożenia deklaracji członkowskiej. Należy pamiętać, że taką deklarację powinno się złożyć w ciągu roku od ustania członkostwa współmałżonka – od daty jego śmierci. W odwrotnej sytuacji prawo lokatorskie przechodzi automatycznie na drugiego małżonka.

Lokatorskie prawo do mieszkania a rozwód

Inaczej postępuje się w wypadku rozwodu albo unieważnienia małżeństwa. Wówczas to byli małżonkowie powinni między sobą rozstrzygnąć, któremu z nich przypadnie lokatorskie prawo do mieszkania. Ze względu na to, że dwie obce osoby nie mogą jednocześnie posiadać tego prawa, konieczne jest takie rozwiązanie tej kwestii. Byli małżonkowie mają dokładnie rok na zawiadomienie spółdzielni mieszkaniowej o swojej decyzji. Jeśli jednak nie są w stanie rozwiązać tego sporu osobiście, mogą okazać spółdzielni dowód wszczęcia postępowania o podział lokatorskiego prawa do lokalu. Gdy jednak mimo to termin nie zostanie dopełniony, spółdzielnia powinna wyznaczyć drugi termin rozstrzygnięcia, nie krótszy niż sześć miesięcy. Jeżeli byli małżonkowie nadal nie zadecydują, któremu przypadnie prawo lokatorskie, spółdzielnia może podjąć uchwałę o wygaśnięciu tego prawa.

Komu przysługuje roszczenie o ustanowienie lokatorskiego prawa do mieszkania?

W przypadku śmierci jednego z małżonków – lub obojga, jeśli oboje byli członkami spółdzielni – osoby bliskie mają prawo do roszczenia o przyjęcie do spółdzielni i ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do mieszkania. Do osób bliskich w sytuacji śmierci jednego współmałżonka zalicza się drugiego współmałżonka, dzieci zmarłego lub osoby mu bliskie choć niespokrewnione, na przykład konkubina albo konkubinę. W sytuacji śmierci obojga za osoby bliskie można uznać wyłącznie te, które mieszkały z byłymi małżonkami, czyli dzieci i inne osoby bliskie, na przykład babcie, siostrzeńców, rodzeństwo. Osoby te mają prawo zwrócić się z prośbą do danej spółdzielni mieszkaniowej o przyjęcie w poczet jej członków i ustanowienie lokatorskiego prawa do mieszkania po zmarłym/ zmarłych. Jeśli spółdzielnia nie zechce wyrazić zgody, wówczas można ją uzyskać na drodze sądowej – w takim wypadku sądy są przychylne wnioskodawcom. Co ważne, orzeczenie sądu w sprawie zastępuje uchwałę spółdzielni o przyjęciu w poczet członków i oświadczenie spółdzielni, które jest podstawą do umowy ustanawiającej prawo lokatorskie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zaoszczędzisz 20 złotych, stracisz 200 tysięcy. Takie są skutki wzrostu wartości domów i mieszkań i niezwaloryzowanej polisy

  Ubezpieczyciele alarmują: setki tysięcy właścicieli mieszkań i domów nie ma świadomości, że trzeba je doubezpieczyć – zaktualizować wartość, by polisy nadal spełniały swoją rolę. Konsekwencje są dramatyczne, szczególnie gdy dojdzie do poważnej szkody. Pożar domu ubezpieczonego jako wart 600 tys. zł może oznaczać stratę 200 tys. zł, gdy jego wartość wzrosłą do 800 tys. zł.

  Wakacje kredytowe 2024. Tylko gdy rata kredytu mieszkaniowego przekracza 40 proc. średniego miesięcznego dochodu? [Projekt]

  Posłowie Polski 2050 - Trzeciej Drogi wnieśli 28 listopada 2023 r. do Sejmu projekt ustawy dotyczący wakacji kredytowych w 2024 roku. W myśl tego projektu w przyszłym roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.

  Ubezpieczenie mieszkania 2023 – wskazane dopłaty. Mieszkania drożeją i są niedoubezpieczone

  Wartość domów i lokali wyraźnie wzrosła w ostatnim czasie. Niestety, ich właściciele nie zawsze to uwzględniają przy zakupie polisy. Jak wskazują eksperci RynekPierwotny.pl i Rankomat.pl skutkiem jest niedoubezpieczenie. 

  Dobra wiadomość dla planujących kupno mieszkania: w trzecim kwartale deweloperzy rozpoczęli budowę o ponad 30 proc. więcej mieszkań niż w połowie roku

  Choć zgodnie z oczekiwaniami chętni na Bezpieczny Kredyt 2 procent w trzecim kwartale 2023 roku zdominowali rynek kredytów hipotecznych, to jednak nadal liczącą się grupą osób pożyczających pieniądze na kupno mieszkania lub domu są klienci nie korzystający ze specjalnej ścieżki. Dzięki temu liczba zaciągniętych kredytów rok do roku podwoiła się. Wzrosłą także średnia wartość kredytów, do czego także mocno przyczynili się aplikujący o pieniądze na pierwsze mieszkanie; oni zaciągają kredyty w wysokości wyższej niż pozostali kredytobiorcy.

  REKLAMA

  Kiedy można wymeldować osobę z mieszkania? Jakie dowody wskazują na trwałe opuszczenie miejsca stałego zamieszkania?

  W postępowaniu dotyczącym wymeldowania osoby z mieszkania nieuprawnione jest oparcie decyzji wyłącznie na informacjach wynikających z oględzin z pomięciem pozostałych dowodów (np. takich jak informacja o niskim zużyciu wody i energii elektrycznej, czy nie podejmowanie korespondencji kierowanej na adres stałego zameldowania). Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 9 października 2023 r. W uzasadnieniu tego wyroku znajdziemy ciekawą i bogatą argumentację prawną dotyczącą przesłanek wymeldowania oraz oceny dowodów potwierdzających trwałe opuszczenie miejsca stałego zamieszkania (pobytu stałego) lub zaprzeczających temu opuszczeniu.

  2024: jak długo trzeba oszczędzać na wkład własny do kredytu hipotecznego na mieszkanie. Ile lat oszczędzania by kupić lokum bez pożyczania

  Dla zdecydowanej większości Polaków kupno własnego mieszkania z oszczędności jest niemożliwe. Nawet przy wysokich zarobkach dwóch osób – małżonków czy partnerów, gdy jedna pensja w całości odkładana jest w formie oszczędności na przyszłe lokum – trzeba kilkunastu lat takich wyrzeczeń, by zgromadzić kapitał potrzebny na kupno mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych.

  Zakup mieszkania - 6 rzeczy, które trzeba sprawdzić przed zakupem nieruchomości

  Zakup mieszkania to bez wątpienia jedna z najważniejszych decyzji w życiu, która bardzo często wymusza współpracę z instytucjami bankowymi na kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat. Nic dziwnego, że już w trakcie poszukiwań wymarzonego lokum nasuwa się wiele pytań i wątpliwości. O jakie kwestie warto zapytać w biurze sprzedaży, aby zakup mieszkania okazał się strzałem w dziesiątkę?

  Na stronie GUNB są do pobrania nowe bezpłatne projekty domów powyżej 120 m kw.

  Kolejne cztery bezpłatne projekty domów na stronie GUNB są gotowe do pobrania. Wszystkie domy mają powierzchnię od 120 m kw. i są proste w realizacji. 

  REKLAMA

  Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości w przypadku częściowo wykończonego budynku?

  Pewna Spółka wybudowała w Krakowie czteropiętrowy budynek mieszkalny, wielorodzinny z lokalami usługowymi na parterze. W sierpniu 2022 roku Spółka uzyskała pozwolenie na użytkownie tego budynku. Ale Spółka nie mogła rozpocząć w tym budynku działalności gospodarczej, bo nadal trwały prace wykończeniowe w obrębie parteru oraz 1-szego piętra. Spółka planowała rozpoczęcie użytkowania wczesną wiosną 2023 r., ale tylko dla parteru i 1-szego piętra. Pozostałe 2, 3, oraz 4-te piętro w stanie surowym/deweloperskim nie będą na razie używane. Spółka (we wniosku o indywidualną interpretację podatkową) zapytała Prezydenta Miasta Krakowa, kiedy w przypadku tego budynku powstaje obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości?

  Podział majątku po rozwodzie a obowiązek uzyskania pozwolenia na nabycie nieruchomości w Polsce przez cudzoziemca – ważny wyrok NSA

  Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w ramach sądowego podziału majątku wspólnego między byłymi małżonkami nie jest zwolnione z obowiązku uzyskania zezwolenia przed wydaniem orzeczenia przez sąd powszechny. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 22 sierpnia 2023 r.

  REKLAMA