Przekształcenie mieszkania lokatorskiego w spółdzielcze własnościowe
REKLAMA
REKLAMA
Spółdzielca może zwrócić się do spółdzielni mieszkaniowej z wnioskiem o takie przekształcenie, musi jednak pamiętać, że musi najpierw spłacić:
• przypadającą na dany lokal część kosztów budowy, w tym w szczególności odpowiednią część zadłużenia kredytowego wraz z odsetkami,
• przypadającą na dany lokal część umorzenia kredytu w kwocie podlegającej odprowadzeniu przez spółdzielnię do budżetu państwa - jeżeli spółdzielnia skorzystała z pomocy uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków,
• zadłużenie z tytułu opłat i kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na lokal takiej osoby, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni zgodnie z postanowieniami statutu.
REKLAMA
Zobacz także: Obowiązki właścicieli lokali spółdzielni mieszkaniowej
REKLAMA
Takich samych spłat należy dokonać w przypadku przekształcania lokatorskiego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności lokalu. Można więc zastanawiać się kiedy warto w ogóle korzystać z możliwości przekształcenia w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zamiast od razu wykupić lokal.
Spółdzielnia jest obowiązana dokonać przekształcenia przysługującego mu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, tylko w dwóch przypadkach:
• spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego gruntu, na którym wybudowała sama lub jej poprzednicy prawni budynek, w którym znajduje się lokal objęty żądaniem,
Zobacz także: Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – zakres i właściwości
albo
• lokal znajduje się w budynku położonym na nieruchomości, dla której nie został określony przedmiot odrębnej własności lokali na podstawie uchwały zarządu lub uchwała ta została zaskarżona do sądu.
Jak widać, przekształcenie na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu została przewidziana dla szczególnych sytuacji gdy ze względu na nie uregulowany stan prawny nieruchomości na której położony jest budynek albo brak wykonania odpowiednich czynności przez zarząd spółdzielni nie jest możliwe wyodrębnienie lokali w celu ich wykupu przez spółdzielców.
Realizacja żądania spółdzielcy następuje w drodze zawarcia między członkiem a spółdzielnią umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
Zobacz także: Kupno mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej
Ustawa precyzuje, że umowa powinna być zawarta pod rygorem nieważności w formie pisemnej. Rozwiewa to istniejące dotąd rozbieżności, czy forma pisemna jest wystarczająca czy też należy zachować formę aktu notarialnego.
Warto zastanowić się nad skorzystaniem z możliwości takiego przekształcenia, nawet jeżeli w przyszłości planujemy nabyć prawo odrębnej własności – w takim bowiem przypadku nie będziemy już musieli ponosić dodatkowych kosztów związanych z wykupem (oprócz kosztów notarialnych i sądowych).
Zobacz też serwis: Nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.