Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej
REKLAMA
REKLAMA
Gdzie jest uregulowane?
REKLAMA
Lokatorskie prawo do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej zostało uregulowane w rozdziale drugim ustawy z 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych.
Sposób powstania prawa
Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu powstaje z chwilą zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego pomiędzy spółdzielnią a jej członkiem. Na mocy tej umowy spółdzielnia zobowiązuje się oddać członkowi lokal mieszkalny do używania w zamian za wniesienie przez niego wkładu mieszkaniowego oraz uiszczania opłat określonych w ustawie i w statucie spółdzielni. Wcześniej jednak, z członkiem spółdzielni ubiegającym się o ustanowienie lokatorskiego prawa do lokalu, spółdzielnia zawiera umowę o budowę lokalu. Trzeba pamiętać, że przy zawarciu obu tych umów wymagana jest forma pisemna pod rygorem nieważności.
Cechy charakterystyczne
REKLAMA
Można wyróżnić kilka zasadniczych cech charakteryzujących lokatorskie prawo do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej:
• jest niezbywalne,
• nie podlega dziedziczeniu,
• nie podlega egzekucji,
• może należeć tylko do jednej osoby albo do małżeństwa, przy czym tylko jedno z małżonków wykonuje uprawnienia członka spółdzielni.
Przedmiotem tego prawa mogą być wyłącznie lokale mieszkalne w budynku stanowiącym własność lub współwłasność spółdzielni. Nie jest możliwa utrata lokalu przez członka spółdzielni za jego długi, ponieważ nie można obciążać tego prawa hipoteką oraz nie podlega ono egzekucji.
Uprawnionym do spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu może być tylko osoba fizyczna.
Wynajęcie lokalu lokatorskiego
Członek spółdzielni może wynająć lub oddać swój lokal w bezpłatne używanie bez konieczności uzgadniania tego ze spółdzielnią. Wyjątkiem jest wynajęcie lokalu na cele inne niż mieszkaniowe (np. na biuro), co wiązałoby się ze zmianą przeznaczenia lokalu lub zmianą sposobu użytkowania lokalu. Podobnie członek spółdzielni musi zawiadomić pisemnie spółdzielnię gdyby wynajęcie mieszkania miało doprowadzić do zwiększenia kosztów użytkowania mieszkania, a co za tym idzie również czynszu (np. gdyby w lokalu miała zamieszkać większa liczba osób).
Zobacz też serwis: Nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.