Wykup spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu
REKLAMA
REKLAMA
Najważniejsze jest złożenie wniosku o przekształcenie
REKLAMA
Aby przekształcić spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu w prawo odrębnej własności członek spółdzielni, któremu przysługuje prawo lokatorskie musi przede wszystkim złożyć wniosek o przekształcenie.
Spółdzielnia obowiązana jest zawrzeć z członkiem umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu wymaganych spłat. Służy więc członkowi spółdzielni roszczenie o dokonanie przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w spółdzielcze prawo własnościowe lub odrębną własność lokalu.
Ile czasu zajmie procedura?
Spółdzielnia ma sześć miesięcy na przekształcenie statusu mieszkania lokatorskiego w prawo odrębnej własności od dnia złożenia wniosku przez uprawnionego (dotychczas okres ten wynosił trzy miesiące). Spółdzielnia nie ma obowiązku dotrzymania tego terminu jeżeli stan prawny gruntu pod budynkiem nie jest uregulowany lub jeżeli spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego gruntu, na którym wybudowała sama budynek lub wybudowali go jej poprzednicy prawni.
Ile to kosztuje?
Podobnie jak do końca 2009 roku wygląda kwestia opłat związanych z wykupem mieszkania lokatorskiego w spółdzielni.
REKLAMA
Zasadniczo osoba wykupująca mieszkanie musi najpierw spłacić:
• przypadającą na dany lokal część kosztów budowy, w tym w szczególności odpowiednią część zadłużenia kredytowego wraz z odsetkami,
• przypadającą na dany lokal część umorzenia kredytu w kwocie podlegającej odprowadzeniu przez spółdzielnię do budżetu państwa - jeżeli spółdzielnia skorzystała z pomocy uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków,
• zadłużenie z tytułu opłat i kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na lokal takiej osoby, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni zgodnie z postanowieniami statutu.
Wynagrodzenie notariusza za ogół czynności notarialnych dokonanych przy zawieraniu umowy przeniesienia własności lokalu ustalono ustawowo preferencyjnie nisko na 1/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli około 329 złotych (nie uwzględnia to kosztów wypisów aktu notarialnego w wysokości 6 złotych za stronę). Dochodzą do tego koszty sądowe w postępowaniu wieczystoksięgowym – założenie księgi wieczystej dla wyodrębnionego lokalu kosztuje 60 złotych, a wpis prawa własności 200 złotych (koszty te uiścimy u notariusza).
Co w przypadku wniosków o wykup złożonych przed 2010 rokiem?
W przypadku wniosków złożonych od dnia 31 lipca 2007 roku do dnia 29 grudnia 2009 roku, spółdzielnia jest obowiązana, po spełnieniu warunków z Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych w brzmieniu dotychczasowym, do zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu w terminie do dnia 30 czerwca 2010 roku.
Zobacz też serwis: Nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.