Przekształcenie lokalu w prawo własności
REKLAMA
REKLAMA
W jakim czasie spółdzielnia powinna zawrzeć z nami umowę?
REKLAMA
Zgodnie ze znowelizowaną Ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych, spółdzielnia mieszkaniowa powinna zawrzeć umowę przeniesienia własności lokalu na uprawnionego spółdzielca w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia przez niego wniosku, chyba że nieruchomość posiada nieuregulowany stan prawny w rozumieniu lub spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego gruntu, na którym wybudowała sama budynek lub wybudowali go jej poprzednicy prawni.
Jeżeli stan nieruchomości jest uregulowany, spółdzielnia nie powinna opóźniać terminu przeniesienia na nas prawa własności lokalu. Praktyka realizowania wniosków o wykup mieszkań w latach 2007-2009 pokazała jednak, że spółdzielnie rzadko przenosiły własność lokalu w ustawowym terminie (jakkolwiek dotąd 3-miesięcznym) i wiele wniosków nie zostało rozpatrzonych przez kilkanaście miesięcy.
Od czego zacząć?
Jeżeli nasz wniosek nie został rozpatrzony w terminie, warto najpierw zwrócić się na piśmie do naszej spółdzielni z wnioskiem o wyjaśnienie sytuacji. Jeżeli spółdzielnia nie udzieli nam odpowiedzi albo z odpowiedzi spółdzielni nie będzie wynikało, że przyczyną jest nieuregulowany stan nieruchomości, spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania gruntu czy zaskarżona została uchwała określająca odrębny przedmiot własności, warto zastanowić się nad dochodzeniem swoich praw na drodze sądowej.
Idziemy do sądu
REKLAMA
Zgodnie z Ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych, osoba uprawniona do wykupu mieszkania w razie bezczynności spółdzielni, może wystąpić do sądu z powództwem o wydanie orzeczenia zastępującego oświadczenie woli spółdzielni o przeniesieniu na nas własności mieszkania. Takie orzeczenie ma taki sam skutek jak umowa przeniesienia własności mieszkania.
Znowelizowane przepisy zwalniają uprawnionych spółdzielców z obowiązku ponoszenia kosztów sądowych nie tylko w pierwszej ale także w drugiej instancji (w przypadku odwołania się od wyroku przez spółdzielnię). Koszty te, razem z kosztami wynajęcia prawnika pokryje spółdzielnia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.