Czy w spółdzielni mieszkaniowej może powstać wspólnota mieszkaniowa?
REKLAMA
REKLAMA
Po wykupie mieszkań
REKLAMA
Jeżeli w określonym budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości została wyodrębniona własność wszystkich lokali, po wyodrębnieniu własności ostatniego lokalu stosuje się przepisy Ustawy o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 roku, niezależnie od pozostawania przez właścicieli członkami spółdzielni.
Właściciele lokali są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu.
W spółdzielni jak we wspólnocie
REKLAMA
Większość właścicieli lokali w budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości, obliczana według wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej, może podjąć uchwałę, że w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną będą miały zastosowanie przepisy Ustawy o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 roku.
Po PRL „odziedziczyliśmy” wiele spółdzielni molochów, które mają wiele budynków – w tym budynki stare, wymagające remontów i zupełnie nowe. Aby sprawniej i efektywniej podejmować decyzje dotyczące danego budynku lub budynków i lepiej rozliczać koszty (na przykład z wynajmu lokali użytkowych) oraz mniej płacić za zarządzanie, można doprowadzić do tego aby nasz budynek był zarządzany jak wspólnota mieszkaniowa. To rozwiązanie może być celowe szczególnie w przypadku nowych budynków w spółdzielni, których nie trzeba jeszcze remontować – warto wyodrębnić takie budynki aby zebrane od nas pieniądze nie były przekazywane na remonty starych bloków w tej samej spółdzielni.
Po podziale dużej spółdzielni
Można też pójść krok dalej i domagać się podziału spółdzielni po to, by wydzielić organizacyjnie swój budynek. Spółdzielcy muszą w tym celu przekazać żądanie zwołania walnego zgromadzenia zarządowi spółdzielni. Na tym walnym zgromadzeniu musi zostać podjęta uchwała o podziale większością głosów spółdzielców zamieszkałych w danym budynku zawierająca propozycje podziału. Ze spółdzielni albo z części jej majątku tworzona jest w takiej sytuacji nowa spółdzielnia. W takiej wydzielonej spółdzielni o wiele łatwiej przyjąć zasady zarządu takie jak we wspólnocie mieszkaniowej.
Zobacz też serwis: Nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.